Masívne hviezdy to majú v hviezdokope ťažké: Čo sa s nimi stane krátko po vzniku?
Nový výskum naznačuje, že menšie hviezdy môžu byť poriadne kruté
Tie najväčšie hviezdy zvyknú byť osamelé a nový výskum prináša odpoveď na to prečo. Masívne hviezdy sa spravidla rodia v hviezdokope, z ktorej sú zakrátko vykopnuté, píše portál Universe Today.
Hviezdokopy vznikajú najmä preto, že keď sa obrovský oblak plynu a prachu zrúti, vo väčšine prípadov obsahuje oveľa viac materiálu, než je treba na vytvorenie jedinej hviezdy. Vďaka tomu ich vznikne hneď niekoľko, či už väčšie, alebo menšie.
Krutý osud
Keď sa hviezdokopa vytvorí, najjasnejšia hviezda sa zbaví všetkého prebytočného odpadu, vďaka jej radiácii. Následne vzniká takzvaná otvorená hviezdokopa. Ide o súbor mladých hviezd, ktoré sa už neviažu na seba gravitáciou. Postupom času sa rozpadnú a každá sa vyberie svojim smerom. Ešte predtým však gravitačné vplyvy menších hviezd vystrelia z hviezdokopy masívnejšie hviezdy, ktoré letia vesmírom vysokými rýchlosťami.
Nový výskum sa snaží vysvetliť prečo až 75% hviezd, osemnásobne masívnejších ako Slnko, nie je v spojení so žiadnou inou hviezdou, na rozdiel od ich menších príbuzných. Najprv sa rozhodli otestovať, či masívne hviezd vznikajú v izolácii. Zároveň tím, stojaci za štúdiou, hľadal skupinu masívnych hviezd, ktoré boli obklopené menšími hviezdami. Ukázalo sa, že menej ako 5% masívnych hviezd malo takýchto spoločníkov.
Nesedelo im to. Ak dokáže obrovský oblak plynu vytvoriť masívnu hviezdu, potom niet pochýb o tom, že má dostatok materiálu na vytvorenie niekoľkých menších. Nakoniec sa však ukázalo že tých menej ako 5% hviezd skutočne boli niekedy v minulosti členmi oveľa väčšej populácie hviezd. Výsledky tohto výskumu sú dôležité hlavne preto, aby dokázali astronómovia popísať, ako dochádza ku vzniku hviezd. Či už ide o tie väčšie, alebo menšie, pre vedcov je dôležité zistiť čo najviac o ich vzniku a aj o ich živote.
Komentáre