Máš vysokorýchlostný internet? Je vysoká šanca, že takto sa to odzrkadlí na tvojom bruchu

Výskumníci zistili, že ak máme doma vysokorýchlostný internet, ten môže viesť k menej častej fyzickej aktivite a obezite.

brucho obezita
Zdroj: tomwang / depositphotos.com

Výskumníci z Monash University vo svojej novej štúdii zistili, že populárne aktivity, ktoré si vyžadujú vysokorýchlostný internet, napríklad streamovanie filmov alebo hranie online hier, môžu prispievať k obezite.  

Autori štúdie čerpali relevantné dáta z austrálskeho prieskumu, ktorý sa zameriaval na príjem a pracovné návyky domácností. Išlo o prieskum HILDA (pozn. Hosehold, Income and Labour Dynamics in Australia), ktorý prebiehal od roku 2006 do roku 2019. Z tohto prieskumu zisťovali, ako vplýva prístup k vysokorýchlostnému internetu na obezitu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Obezita je zdravotný problém, ktorý zvyšuje riziko ďalších ochorení, napríklad vysokého tlaku, cukrovky druhého typu alebo srdcovocievnych ochorení. Dáta z roku 2022 ukázali, že až dve tretiny dospelých Austrálčanov trpia buď nadváhou alebo až obezitou. Epidémia obezity v Austrálii spôsobuje taktiež podstatnú finančnú a ekonomickú záťaž. V roku 2018 stála obezita obyvateľov takmer 12-miliárd dolárov a predpokladá sa, že do roku 2032 táto suma narastie na 87,7-miliárd dolárov.  

Aký je rozdiel medzi pojmami internet a world wide web?
Zdroj: Pixabay (Geralt)

Všetko je dnes online

Lenže ako do toho zapadá internet? Autori štúdie vysvetľujú, že vysokorýchlostný internet môže podporovať sedavý životný štýl a zároveň zmenšuje mieru fyzickej aktivity človeka. Cez tieto faktory sa prístup k vysokorýchlostnému internetu prelína s obezitou. 

“Keď má človek prístup k vysokorýchlostnému internetu, znižuje sa pravdepodobnosť pre jedincov, že dosiahnu minimálne množstvo fyzickej aktivity, ktoré navrhuje Svetová zdravotnícka organizácia WHO. Inými slovami povedané, jedinci sa stávajú menej aktívny a vykazujú väčšie množstvo sedavého správania,” tvrdí doktor Klaus Ackermann, jeden z autorov štúdie.  

Sedavý životný štýl sa u človeka prehlbuje potrebou ostať pripojený online dlhšiu dobu. To vedie k nižšiemu metabolizmu a prispieva k obezite. Vyššiu telesnú váhu podporuje aj fakt, že si pri hraní alebo sledovaní filmov častokrát nedokážeme odpustiť nejakú maškrtu. Čipsy, čokolády alebo iné pochutiny následne výrazne zvyšujú náš denný kalorický príjem, čo opäť prispieva k rastu telesnej hmotnosti.  

Kvalitný internet nám zároveň otvára prístup k najrôznejším produktom alebo službám. Mnohí dnes nakupujeme cez internet, čím nám odpadá potreba navštíviť kamenné predajne. Opäť tak teda volíme sedavejší životný štýl namiesto prirodzenej telesnej aktivity, ktorú predstavuje cesta do obchodu. Četovacie aplikácie zároveň znižujú potrebu stretávať sa s ľuďmi osobne. S kamarátom alebo kamarátkou môžeme komunikovať cez videohovor priamo z postele, čím opäť prispievame k nášmu sedavému životnému štýlu.  

“Vysokorýchlostný internet sa dneska stal základnou službou. Naša práca ale demonštruje silné prepojenie medzi častejším využívaním internetu a nezdravým sedavým životným štýlom,” hovorí Ackermann.

Pomôže nám hnedý tuk bojovať s obezitou?
Zdroj: Unsplash (Towfiqu barbhuiya)

Treba si nájsť čas aj na pohyb

Štúdia zároveň ukázala, že keď sa len o jedno percento zvýši národná dostupnosť kvalitnejšieho internetu, zároveň sa zvýši aj výskyt obezity. Autori práce navrhujú, aby krajiny začali uplatňovať viac informačných kampaní, ktoré dajú ľuďom do pozornosti negatívny dopad sedavého životného štýlu. Presnejšie by sa mohli krajiny sústrediť na prepojenie obezity a používania internetu. Takéto kampane by mohli podporiť to, že si ľudia spravia viac prestávok pri surfovaní na webe, sledovaní filmov alebo hrania sa počítačových hier.  

Kampane by zároveň mohli vyzdvihnúť zdravotné benefity toho, že sa vyberieme do obchodov namiesto toho, aby sme si všetok tovar objednali online a nechali si ho doniesť až ku dverám.  

Odborníci pritom hovoria, že nemusíme každý deň venovať hodiny cvičeniu alebo inej fyzickej aktivite. Žijeme v dobe, kedy máme času kvôli práci menej, no aj krátka, ale intenzívnejšia fyzická činnosť môže naplniť naše denné potreby pre fyzickú aktivitu. Ak máš teda sedavú prácu a robíš dlhé hodiny, stačí cvičeniu denne venovať pár minút a aj to určite pomôže viac, než keby si celý čas presedel na gauči alebo pri počítačovej hre.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre