Máš vypnuté heslo PIN ku SIM karte? Má zmysel ho ešte používať? Na toto nikto nemyslí!
Mnohí hneď potom, ako vložia SIM kartu do smartfónu, tak vypnú heslo PIN. Ak si urobil túto istú chybu aj ty, je čas, aby si ju napravil, kým nie je neskoro.
Keď si si kupoval u operátora SIM kartu, resp. si si presúval mobilné číslo od jedného operátora k druhému, tak si ku nej dostal aj heslo PIN vrátane PUK hesla. Zatiaľ čo druhé heslo slúži na obnovenie PINu, tak PIN heslo používame pri zapnutí smartfónu. Veľká časť používateľov ale krátko potom, ako prvýkrát zapne mobil, tak smeruje do nastavení telefónu a vypne ochranu heslom PIN. Možno si to urobil aj ty.
Prípadne používaš predvolené heslo, ktoré často býva „0000“ alebo „1111“.
„Veď môj smartfón chráni biometrické overenie“
Veľa ľudí pokladá heslo PIN za zbytočnosť. Dôvodom je, že ich smartfón ochraňuje heslo, pomocou ktorého odomknú zariadenie, prípadne sken prsta alebo tváre. Biometrické overenie útočník neoklame. Ide o jeden z najlepších spôsob, ako si môžeš ochrániť smartfón.
Nehovor viac o tom, že na SIM karte býva často predvolené heslo, ktoré je slabé. Namiesto toho, aby si ho používateľ ale zmenil, tak ho vypne.
Ukradnutý alebo stratený smartfón môžeš ľahko nájsť
Dnes, keď stratíš smartfón, tak si ho vieš pomerne rýchlo vyhľadať. Rovnako to je aj v prípade, ak ti ho niekto ukradne. Možno o tom nevieš, ale Google nedávno zaviedol novinku, že môžeš nájsť dokonca aj vypnutý mobil, samozrejme, len ak máš túto funkciu povolenú.
Neprehliadni
Ak by sa ti k nemu nepodarilo dostať, tak ho pomocou pár kliknutí, môžeš resetovať alebo zablokovať. Umožňuje to nástroj „Google Find My Device“, teda Nájdi moje zariadenie. Povieš si, že takýto mobil by niekomu druhému bol na nič.
Je treba používať heslo PIN?
Asi ako už tušíš, tak heslo PIN by si mal mať zapnuté a nemal by si ho podceniť. Pýtaš sa prečo? Samozrejme, keď stratíš mobil alebo ti ho niekto ukradne, prvá pomoc je ho zablokovať na diaľku. To zvládneš pomocou pár kliknutí. Potom máš „čas“, vybehnúť k operátorovi a požiadať ho deaktiváciu starej karty a požiadať o novú. Toto ti môže ale kľudne aj zabrať jeden či dva dni.
No tento čas, kým sa reálne dostaneš k novej SIM karte, môže útočník zneužiť. Nemusí ísť pritom o hackera, ale aj len o človeka, ktorému sa naskytla príležitosť ťa okradnúť alebo ti jednoducho uškodiť.
SIM swapping je často podceňovaný problém
Možno si ešte nepočul o podvodne „SIM swapping“. Ide o podvod, kedy útočník zneužije tvoju SIM kartu. Ide o podvod, ktorý je pomerne častý. Ak nemáš nastavené heslo na tvojej SIM karte, útočníkovi stačí prehodiť kartu do druhého zariadenia.
Následne sa môže dostať k tvojim overovacím kódom, ktoré ti chodia cez SMS správy. Môže si vyhľadať tvoje mobilné číslo na internete a cez neho sa dostane napríklad k tvojim účtom na sociálnych sieťach, nad ktorými môže potenciálne prevziať kontrolu vrátane Facebook účtu, Messengera a podobne.
Potenciálne ťa môže prihlásiť aj k rôznym predplatným službám cez mobil a ty o tom nebudeš vedieť.
Mnoho služieb na autorizáciu toho, že si to skutočne ty, používa overenie cez SMS. Určite by si nechcel, aby sa niekto cudzí na tvoje meno registroval do služby. V tom najhoršom prípade môže v tvojom mene potenciálne vykonávať rôzne podvody.
Taylor Grote / Unplash.com, Wikimedia (Ʀinaldum)
Ak si ukladáš alebo v minulosti si ukladal na SIM kartu mobilné čísla kontaktov, tak to môže osoba na druhej strane zneužiť. Napríklad sa pokúsi okradnúť tvojich blízkych a bude sa vydávať za teba. Tých spôsobov, ako to môže podvodník zneužiť, je ale výrazne viac.
Maj preto na pamäti, že by si mal mať zapnuté heslo na PIN na tvojej SIM karte, hoci to môže byť otravné ho zadávať vždy, keď reštartuješ mobil.
Komentáre