Máš pocit, že niekto sleduje každé tvoje kliknutie na klávesnici? Tento nenápadný škodlivý program ti môže ukradnúť všetky heslá

Keyloggery sú tichou, no mimoriadne nebezpečnou hrozbou, ktorá dokáže zaznamenať každý úder na tvojej klávesnici. Pozri sa, ako ich rozpoznať a odstrániť z počítača odstrániť.

Masívna hackerská kampaň šíri keylogger Snake Keylogger
Zdroj: Unsplash (Courtney Corlew), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Zamyslel si sa niekedy nad tým, či niekto potajomky nesleduje každý tvoj úder na klávesnici? Táto obava pritom nie je vôbec prehnaná, nakoľko existujú zákerné programy zvané, ako keylogger, ktoré dokážu nenápadne zaznamenávať všetko, čo píšeš. Na rozdiel od iných škodlivých kódov sa tento typ programu neprejavuje rušivo a jeho hlavná sila spočíva v tom, že pôsobí skryto na pozadí systému.

Bez akéhokoľvek varovania tak môžu ukradnúť tvoje prihlasovacie údaje, heslá k rôznym účtom či informácie o bankových kartách. Práve preto je dôležité venovať pozornosť ochrane pred týmto typom škodlivého softwaru a pravidelne kontrolovať svoj počítač.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Najlepšou ochranou pred keyloggermi je prevencia. Vyhýbaj sa sťahovaniu programov z neoverených zdrojov, tak isto neotváraj podozrivé emailové prílohy a odkazy. Tak isto si pravidelne aktualizuj operačný systém aj všetky aplikácie. Odborníci odporúčajú používať silné a unikátne heslá, najlepšie s pomocou správcu hesiel, ktorý minimalizuje potrebu ich manuálneho zadávania. Veľmi účinnou ochranou je aj viacfaktorová autentifikácia, ktorá dokáže výrazne znížiť škody v prípade úniku prihlasovacích údajov.

klavestnica
Zdroj: vlastný

Keyloggery sú skrytá a nebezpečná hrozba!

Ak máš podozrenie, že sa v tvojom počítači nachádza keylogger, začni kontrolou Správcu úloh (vo Windows) alebo Monitora aktivity (v macOS). Zameraj sa na neznáme programy bežiace na pozadí.

V prípade, že nie si istý, o aký program ide, over si názov programu cez internet. Osobitnú pozornosť venuj procesom s vysokým využitím pamäte alebo procesora. Ak narazíš na podozrivú aplikáciu, ukonči ju a zakáž jej automatické spúšťanie pri štarte systému. Následne ju úplne odinštaluj cez nastavenia alebo ovládací panel.

Windows Spravca uloh
Zdroj: Vosveteit.sk

Dôležitou súčasťou ochrany je aj používanie kvalitného antivírusového softvéru, ako je napríklad Eset, alebo Bitdefender. Dostačujúci je však aj vstavaný antivírusový program z dielne Microsoftu. Tieto programy dokážu efektívne detegovať a odstrániť keyloggery, vrátane tých najnovších, ktoré sa snažia maskovať.

Ako pracovat s Windows Defenderom_2
Zdroj Vosveteit.sk

Nezabúdaj na pravidelné skenovanie systému a aktualizácie vírusovej databázy. Okrem toho sleduj aj podozrivú sieťovú prevádzku. Keďže keyloggery často odosielajú ukradnuté dáta na vzdialené servery, čo môže odhaliť firewall alebo špecializovaný sieťový monitor.

Resource monitor ktore aplikacie odosielaju data z vasho pocitaca_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezabúdaj ani na hardvérové keyloggery

Okrem softvérových existujú aj hardvérové keyloggery, ktoré sa fyzicky pripájajú medzi klávesnicu a počítač. Pravidelne preto kontroluj USB porty a káble, najmä ak používaš zariadenie vo verejnom alebo zdieľanom priestore.

Ak máš pocit, že tvoj počítač je stále sledovaný, zváž obnovenie do továrenských nastavení, alebo ešte lepšie čistú inštaláciu systému. Predtým si však nezabudni zálohovať dôležité dáta a skontrolovať ich antivírusom.

Medzi ďalšie odporúčania patrí pravidelná zmena hesiel, používanie automatického vyplňovania formulárov a virtuálnej klávesnice pri zadávaní citlivých údajov. Všímaj si príznaky ako napríklad spomalenie systému, oneskorené reakcie klávesnice po jej stlačení, či neobvyklú sieťovú aktivitu. Ak si nevieš poradiť, neváhaj kontaktovať IT odborníka, prípadne servis PC. Tak isto je dôležité používať hlavne zdravý rozum. Za zváženie stojí aj používanie Linuxu, namiesto OS Windows, alebo macOS.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre