Máš „guláš“ v povoleniach tvojho smartfónu? Tieto povolenia poznáme a takto by si s nimi mal pracovať

Povolenia smartfónu sú jednou z najdôležitejších bezpečnostných línií, aké máš k dispozícii.

Aké povolenia zneužívajú hackeri najčastejšie?
Zdroj: Xmobile.sk

Povolenia predstavujú jednu z najdôležitejších línií ochrany smartfónu. Drvivá väčšina aplikácií využíva funkcie, ktoré by mohli ohroziť naše súkromie, preto pri prvom spustení alebo prístupe k danej funkcií musíme aplikácií tento prístup povoliť.  

V ideálnom prípade by si mal každému povoleniu venovať pozornosť a zvážiť, či aplikácia skutočne potrebuje prístup napríklad k fotoaparátu alebo mikrofónu a či jej veríš natoľko, že jej tento prístup dáš. Nedôveryhodná aplikácia ťa totiž môže cez mikrofón kedykoľvek odpočúvať alebo ak má prístup ku kamere, uvidí kde sa nachádzaš alebo čo robíš.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruku na srdce, možno aj ty povolenia bezhlavo odklikáš a považuješ ich skôr za otravu, než za niečo, čo ti môže zachrániť súkromie alebo peniaze. Práve to zneužívajú hackeri a podvodníci a cez povolenia sa dostávajú do našich zariadení.  

Dobre navrhnuté aplikácie nepotrebujú všetky povolenia 

Mnohí veria tomu, že aplikácií musíme udeliť všetky povolenia, ak chceme, aby nám fungovala tak, ako má. To je však pravda len sčasti. Napríklad Messenger potrebuje prístup k mikrofónu, aby si mohol niekomu poslať hlasovku, no ak mu toto povolenie nedáš, stále si budeš môcť písať so svojimi blízkymi.  

Dobre navrhnutá a dôveryhodná aplikácia by nemala prestať fungovať úplne, ak jej nedáš povolenie k určitej funkcii smartfónu. Zároveň ale maj na pamäti, že nebudeš mať možnosť používať funkcionalitu aplikácie, ktorá sa s daným povolením viaže. Pri každom použití sa ti ale zobrazí opäť okno s možnosťou udelenia povolenia.  

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké povolenia poznáme?  

Väčšina povolení v Android zariadeniach je pomenovaná tak, aby každý zhruba vedel, čo aplikácii dovoľuje. Nižšie si ale ukážeme aké povolenia poznáme a čo presne znamenajú. Upozorňujeme, že každý smartfón môže mať inak pomenované povolenia, no takto ich viete nájsť v POCO zariadeniach.  

 • Dáta o zdraví – Umožňuje aplikácií prístup k zdravotným dátam, napríklad počtu krokov, tepu alebo dátam z fitness náramku alebo iných senzorov. 
 • Fotky a videá: Dovoľuje aplikácií prístup do galérie. 
 • Fotoaparát: Aplikácia môže pristupovať k tvojmu fotoaparátu a vytvárať fotky alebo videá. 
 • Hudba a zvuk: Aplikácia môže pristupovať k uloženým hudobným súborom. 
 • Kalendár: Aplikácia s prístupom ku kalendáru ti môže vytvoriť automaticky udalosť, na ktorú ťa upozorní alebo vie čítať vytvorené udalosti. 
 • Kontakty: Prístup k uloženým kontaktom v smartfóne. 
 • Mikrofón: Prístup k mikrofónu pre nahrávanie zvukových stôp alebo počúvaniu okolitých zvukov. 
 • Poloha: Prístup k tvojej polohe.
 • SMS: Aplikácia vidí poslané a prijaté správy, prípadne môže posielať správy.  
 • Súbory: Prístup ku všetkým uloženým súborom v telefóne. 
 • Upozornenia: Schopnosť posielať notifikácie alebo iné upozornenia. 
 • Zariadenia v okolí: Aplikácia dokáže identifikovať iné zariadenia, ktoré sa nachádzajú v tvojej blízkosti. 
 • Zoznam hovorov: Aplikácia vidí, s kým si posledne volal. 

Udeľovanie a odoberanie povolení 

Spravidla povolenia riešiš, keď prvýkrát spúšťaš aplikáciu. V nastaveniach aplikácií však môžeš kedykoľvek povolenia udeliť alebo ich odobrať. Môžeš to urobiť cez jednotlivé aplikácie alebo v nastaveniach povolení. 

Ak ideš cez konkrétne aplikácie, otvor si zoznam nainštalovaných aplikácií cez nastavenia smartfónu. Klikni na tú, ktorej povolenia chceš upraviť a nájdi možnosť Povolenia. Tam uvidíš, aké povolenia momentálne aplikácia má a aké nemá. Zároveň jej môžeš ďalšie povolenia dať alebo odobrať.  

Aké povolenia Android Smartfónov poznáme?
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhou možnosťou je ísť priamo cez správcu povolení. Tu uvidíš všetky povolenia smartfónu a aj koľko aplikácií má prístup ku konkrétnemu povoleniu. Otvor si to, ktoré chceš aplikácií odobrať alebo udeliť a nájdi v zozname konkrétnu aplikáciu.

Aké povolenia Android Smartfónov poznáme?
Zdroj: Vosveteit.sk

Povolenie k fotoaparátu a mikrofónu 

Ak si chceš svoje súkromie čo najviac strážiť, každej aplikácií už môžeš odobrať povolenie prístupu k fotoaparátu a mikrofónu. Tým zabezpečíš, aby ťa nikto nemohol sledovať alebo počúvať tvoje rozhovory. Tretím najcitlivejším povolením je poloha, ktorú taktiež môžeš väčšine aplikácií odobrať. Navigácia sa však na toto povolenie spolieha najviac.  

Druhým dychom treba ale povedať, že existujú aj „Špeciálne povolenia„. Tie sú kategóriou samou o sebe a s nimi by si mal narábať oveľa viac opatrne. Ak ťa o tejto téme zaujíma viac, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa im venovali podrobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre