Máš aj ty neustále pripojený notebook do elektrickej siete? Toto by si mal vedieť, aký to má vplyv na životnosť batérie

Čo sa stane, ak necháš laptop neustále zapojený do elektrickej siete? Toto by si mal vedieť, ak to robíš doma aj ty.

nabijanie notebooku
Zdroj: Mihai Simonia / Shutterstock.com

Laptopy sú ideálne zariadenia na cesty, no možno aj ty to máš zariadené tak, že ak práve nikam necestuješ, počítač máš pripojený po celý čas do siete a pracuješ s ním skôr ako s typickým stolovým PC. Otázkou ale ostáva, či neustálym pripojením laptopu do elektriny dochádza k poškodeniu batérie a čo s tým môžeš urobiť.  

Čo sa stane, ak je laptop pripojený do elektriny neustále?

Na internete sa stretneš s rôznymi názormi. Vôbec sa nemusíš báť, že by si batériu nejak závažne poškodil, vysvetľujú experti z leeharveycomputing.co.uk. Moderné batérie laptopov sú navrhnuté tak, aby sa nedokázali prebiť a prípadne explodovať. Rovnako ako pri batériách v smartfónoch aj tieto sa prestanú nabíjať hneď, ako dosiahnu 100%. S nabíjaním začnú, keď percentá opäť klesnú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
notebook_1
Zdroj: Kari Shea z Unsplash

Batéria ti môže ale rýchlejšie degradovať

Neznamená to ale, že neustále pripojenie do elektriny nemá svoje negatíva. Ak máš notebook pripojený do elektriny stále, musíš očakávať, že časom jeho batéria stratí svoju kapacitu. Experti ale vysvetľujú, že sa to nestane hneď. Trvá približne rok neustáleho pripojenia do elektriny, aby si pocítil výraznú stratu kapacity.  

Lithium-iontové batérie, ktoré sa bežne používajú v notebookoch, môžu pri neustálom nabíjaní trpieť chemickou degradáciou. Udržiavanie batérie na 100 % kapacity dlhodobo môže skrátiť jej životnosť.

Staršie laptopy mali NiCad alebo NiMH batérie, ktoré sa mohli prebiť. V ľudskej reči to znamená, že neustálym nabíjaním sa mohli dostať “nad 100%”. Toto prebíjanie mohlo nenávratne batériu poškodiť tak, že pomohla len výmena batérie. Zároveň tieto zariadenia trpeli takzvanou “pamäťovou chybou”. Ak si mal laptop neustále pripojený do elektriny, batéria si mohla začať myslieť, že je nabitá na 100%, hoci bola nabitá len na 70%. To spôsobovalo, že batéria postupne vydržala kratšie a kratšie.  

Dnes väčšina laptopov používa lítium-iónové batérie. Tie sú oveľa bezpečnejšie a nekazia sa až tak ľahko. Ak máš moderný laptop neustále pripojený k elektrickej sieti, máš ho neustále k dispozícii. Keď sa objaví neočakávaná situácia, môžeš ho jednoducho odpojiť a máš záruku, že budeš mať k dispozícii plnú batériu. No ako sme vyššie spomínali, je dobré ho pravidelne, aspoň niekoľkokrát do mesiaca „potrápiť“. Mal by si s ním teda napríklad pracovať tak, aby si vybil batériu na 40%, potom ju zas nabi. Toto by si mal urobiť zopárkrát do miesiaca.

Ani lítium-iónová batéria nevydrží večne

Čo však doteraz batérie nedokázali je vydržať večne. Aj lítium-iónové batérie majú svoj životný cyklus, preto nech robíte čokoľvek, jedného dňa aj trvácnejšia lítium-iónová batéria prestane fungovať.  

Otázkou ale ostáva, či nechávať laptop zapojený do siete alebo nie. Odpoveď znie, že to závisí na tom, čo od zariadenia očakávaš. Mnohé laptopy tlmia svoj výkon, ak čerpajú energiu z batérie, aby vydržali čo najdlhšie. Možno si si už všimol, že keď zapojíš laptop do elektriny, obrazovka sa rozjasní a ak si fanúšikom hier, tie idú plynulejšie, ak zariadenie čerpá energiu priamo zo siete.  

Ak si teda človek, ktorý chce mať laptop stále pripravený alebo chce z neho dostať maximum výkonu, kľudne ho nechaj pripojený v elektrickej sieti. Ak ale chodíš často na cesty a potrebuješ pracovať mimo domu, lepšie urobíš, ak uprednostníš životnosť batérie. Pamätaj ale, že pre čo najdlhšiu životnosť nevybíjaj a nenabíjaj notebook úplne. Ideálnym pravidlom je nechať zariadenie vybiť do približne 40% a následne ho nabiť len na takých 80%. Tým až tak nezaťažuješ batériu a prirodzene teda vydrží dlhšie.  

„Občasné používanie notebooku na batérii (napríklad jednorazové vybitie na 20 % – 40 % a následné nabitie) môže pomôcť udržať batériu v lepšom stave.“

Možno si to nevedel, ale niektoré novšie notebooky majú inteligentné systémy riadenia nabíjania, ktoré môžu obmedziť nabíjanie na 80 % alebo menej, aby sa predĺžila životnosť batérie. Ak máš túto funkciu, tak ju určite použi. Čerešničkou na torte sú notebooky, ktoré vedia obísť batériu a energiu čerpať priamo zo siete. Vďaka tomu môžeš v batérii, keď to nepotrebuješ, držať ideálne napätie, aby sa tak nenamáhala. Túto funkciu ale nepodporujú všetky zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre