SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mars ukazuje svoju zlovestnú stránku: Pozrite sa na „cintorín“ ktorý našiel rover Curiosity

Väčšina záberov z červenej planéty nám ukazuje nepredstaviteľnú krásu piesočných dún, no Mars má aj druhú stránku.

Mars je chladnou, nehostinnou planétou, na ktorej nájdete len piesok, prach a kamene. Napriek tomu je to desivo-nádherné miesto, čo opäť potvrdzujú najnovšie zábery roveru Curiosity. Nedávno totiž narazil na „cintorín“ – v tomto prípade sériu osamotených skál.

Nová dávka záberov nám ukazuje pustú krásu červenej planéty. NASA má na tejto planéte momentálne dva rovery, Curiosity a Perseverance, ktoré pátrajú po stopách života. Okrem toho sú ale vybavené pokročilými kamerami a počas svojej púte zachytávajú neuveriteľné zábery vzdialeného sveta, píše portál Screen Rant.

Krása záberov nepochybne spočíva v tom, že ide o úkazy, ktoré človek nemá šancu vidieť na vlastné oči. Či už ide o prázdnu púštnu scenériu, zvláštne formácie skál, alebo skalu, ktorá sa podobá na žabu. Rovery americkej NASA zachytávajú množstvo pozoruhodných úkazov a prinášajú ich až ku nám na monitory.

Najnovší záber roveru Curiosity by sa mohol považovať za najdesivejší záber, aký kedy rover zhotovil. Vznikol 10. novembra a zachytila ho pravá navigačná kamera stroja. Na zábere môžete vidieť to, čo na každom zábere, čiže skaly, piesok a vzdialené kopce. Fotografia sa však vyznačuje zvláštnym, takmer zlovestným pocitom, pretože pripomína cintorín.

Mars ukazuje svoju strašidelnú stránku
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Môžu za to relatívne veľké skaly, ktoré sú rozmiestnené po povrchu planéty. Ich veľkosť naznačuje, že mohli byť súčasťou väčšej štruktúry, ktorá sa v minulosti odlomila. Zároveň ide o čiernobiely záber, ktorý pocit zlovestnosti ešte viac upevňuje.

Nie je to jediný prípad

Mars v sebe ukrýva istú formu tajomna. Ak by vás záber vyššie nepresvedčil, možno to dokáže októbrová fotografia z roveru Perseverance. Ten sa ocitol uprostred formácie veľkých skál, zatiaľ čo sa blížila tma. Všimnúť si to môžete podľa zelenkavého odtieňu marťanskej oblohy.

Mars ukazuje svoju strašidelnú stránku
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Napriek tomu nie každá fotografia je rovnaká. Za jeden mierne desivý záber nájdete desať, ktoré ukazujú krásy tejto planéty. Či už ide o dychberúce duny, alebo pôsobivé skalné formácie. Väčšina nových záberov pochádza z roveru Perseverance, no aj Curiosity nám ukazuje, že má „oko fotografa“. Webová stránka americkej vesmírnej agentúry, NASA, momentálne obsahuje viac ako 442-tisíc záberov červenej planéty.

Každý z nich pritom ponúka trochu odlišný pohľad na nášho planetárneho suseda. Samozrejme, nie každý záber sa zapíše do histórie, ale rok 2021 bol pre rover Curiosity naozaj dobrý. Roveru sa podarilo zachytiť doteraz najkrajšie zábery Marsu. Opäť ide o výnimočné formácie skál, ktoré nikde inde v sústave nenájdete, no rover zachytil aj jedinečne zafarbený piesok.

Život roveru Curiosity sa však pomaly, ale isto blíži ku koncu. My len dúfame, že pred ukončením misie stihne zachytiť ešte veľa nádherných záberov.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close