SpravodajstvoVeda a výskum

„Mars nie je pre mňa“, vyjadril sa Bill Gates, ktorý reagoval na plány Elona Muska

Ostať na Zemi, či utiecť na Mars? Čo je správna voľba?

Mars fascinuje ľudstvo už od nepamäti. Dnes sa k Marsu upiera veľa očí, pretože len nedávno pristál na jeho povrchu rover Perseverance, ktorý na palube nesie prvého vesmírneho drona v histórii, helikoptéru Ingenuity. Tá sa pokúsi o vôbec prvý kontrolovaný let na inej planéte.

Okrem toho sa čoraz častejšie spomína kolonizácia Marsu. V tomto prípade prídu ako prvé na rozum plány vizionára Elona Muska, ktorého najväčším snom je poslať ľudí na Mars. Či je jeho plán reálny, alebo nie, je diskutabilné, avšak s jeho menom a vesmírnou spoločnosťou SpaceX sa spája aj niekoľko kontroverzií. Príkladom môže byť odsek, schovaný v zmluvných podmienkach jeho internetového projektu Starlink. Betatesteri totiž museli súhlasiť s tým, že berú Mars ako nezávislú planétu od Zeme.

Nie je to však len kontroverzný bod v zmluvných podmienkach, ktorý robí z myšlienky prvej ľudskej kolónie na Marse kontroverzný projekt. Ako sa tam ľudia dostanú? Dokážu sa o seba postarať? Ako budú kolóniu riadiť? Je isté, že ak chcú súkromníci, ale aj vesmírne agentúry čo i len rozmýšľať nad marťanskou kolóniou, musia si byť istí, že prví kolonizátori dokážu byť sebestační. Spoliehať sa na zásoby zo Zeme by bolo kvôli obrovskej vzdialenosti nepraktické. Musk však pracuje na rakete Starship, ktorá by mohla dopraviť ľudí do novej kolónie. Tí by si však svoj dlh museli odpracovať a tak vzniká debata, či sa Musk nesnaží založiť na Marse formu otroctva.

Mars, alebo Zem?

K myšlienke opustenia našej planéty sa vyjadril aj majiteľ spoločnosti Microsoft, Bill Gates. Pre portál New York Times sa vyjadril, že útek na Mars jednoducho nie je preňho, píše portál Futurism. Gates zároveň dodáva, že na Zemi existuje množstvo roboty, ktorú nemôžeme nechať len tak. Príkladom môže byť zníženie emisií veľkých závodov, alebo vývoj a distribúcia vakcín.

„Nepatrím medzi ľudí, ktorých by fascinoval Mars. Poznám veľa takých ľudí, ale ja by som radšej investoval do vakcín, či iných záležitostí, ktoré by dokázali pomôcť ľuďom na Zemi,“ vyjadril sa Bill Gates.

Gates ale v žiadnom prípade nekritizuje Muska. Vyjadril sa, že Muskova spoločnosť Tesla je „najväčším príspevkom k riešeniu klimatickej zmeny, aké môže človek urobiť.“ No z Gatesovho pohľadu je vývoj elektrických vozidiel pomerne jednoduchým, v porovnaní s prácou, ktorú si vyžaduje vyčistenie iných priemyslov. Vývoj rakiet, ktoré by ľudstvo dostali na Mars vníma Gates ako premárnenú príležitosť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close