Mapy.cz končia, no nahradí ich niečo oveľa väčšie. Čo to znamená pre Slovákov?
Mapy.cz prechádzajú obrovskou zmenou a končia. Nie je to však ich definitívny koniec. Expandujú do zahraničia a po novom sa budú volať Mapy.com.
Mapy.CZ dnes informujú prostredníctvom tlačovej správy, že končia svoju púť. Prichádza nová éra aplikácie a chce do sveta. S cieľom osloviť milióny používateľov po celom svete rozširuje svoju pôsobnosť a postupne prechádza na doménu Mapy.com. Aplikácia sa tak stane dostupnejšou pre používateľov z celého sveta, pričom naďalej bude zlepšovať kvalitu a používateľský komfort, na ktorý sú zvyknutí českí a slovenskí používatelia. U nás ide o veľmi obľúbenú aplikáciu na turistiku. Pred pár mesiacmi však kontroverzne zmenila svoju politiku – zatiaľ čo predtým bola úplne zadarmo, niektoré funkcie, vrátane správy offline máp, prešli do platenej prémiovej verzie.
„Prechod na Mapy.com je krokom k väčšej zrozumiteľnosti pre zahraničných používateľov. Veríme však, že prinesie výhody aj domácim používateľom vďaka väčšiemu množstvu zdieľaných dát, skúseností a zážitkov. To všetko nám pomôže Mapy.com naďalej vylepšovať,“ vysvetľuje zmenu domény David Finger, riaditeľ divízie Email.cz a Mapy.com českej internetovej jednotky Seznam.cz.
Česká značka s globálnou víziou
Mapy.cz v Česku predstavujú značku, ktorá si za 25 rokov svojej existencie získala silnú základňu lojálnych používateľov. Popularita služby je podporená aj komunitným prístupom, kedy používatelia sami aktívne prispievajú k vylepšeniu obsahu.
„Bolo pre nás kľúčové zachovať odkaz na pôvodný názov a zároveň umožniť, aby značka oslovila aj globálne publikum. Názov Mapy.com predstavuje ideálny kompromis medzi uchovaním českých koreňov a zrozumiteľnosťou pre medzinárodných používateľov. Použitie domény .com robí značku prístupnejšou pre širšie publikum, bez toho, aby sa stratila väzba na pôvodnú českú identitu.“
Takto komentuje zmenu David Finger a dodáva, že tento krok súčasne zjednodušuje vyhľadávanie a rozširuje potenciál aplikácie v zahraničí, kde sa snaží konkurovať zavedeným mapovým službám.
„Rozšírenie aplikácie do zahraničia navyše prinesie výhody aj slovenským používateľom. Mapové podklady budú mať rozsiahlejšie pokrytie a údaje budú presnejšie,” dodáva David Finger.
Mapy.com rozširujú navigáciu v Európe a pridávajú ďalšie funkcie
Plná navigácia vrátane dopravných dát je už teraz dostupná na Slovensku, v Poľsku, Rakúsku a Nemecku. Čoskoro bude k dispozícii aj v Slovinsku, Maďarsku a Taliansku. Používatelia sa tak pohodlne dostanú napríklad z Bratislavy do Álp alebo k Balatonu. Navyše vodiči z týchto krajín pomôžu získavať údaje o premávke, nehodách, uzávierkach a môžu nahlasovať policajné hliadky.
Navigácia Mapy.cz sa rozrastá do Mapy.com
Vylepšenia sa dočká aj správa offline máp. V blízkej dobe Mapy.com ponúknu prehľadnejší výber offline oblastí pre zahraničné regióny. Používateľ si bude môcť jednoducho zvoliť požadovanú oblasť priamo z mapy tak ako sme zvyknutý z iných aplikácií ako je Google Maps alebo Apple Maps. Naďalej však platí, že bezplatná verzia umožní stiahnuť mapové dáta len pre jednu krajinu, pričom na sťahovanie viacerých oblastí bude potrebné predplatiť si prémiovú verziu.
Neprehliadni
Ešte tento rok prinesú Mapy.com v rámci prémiovej verzie podporu hodiniek Apple Watch a zariadení s Wear OS. Funkcia Stopař aj navigácia budú dostupné priamo v aplikácii Mapy.com na inteligentných hodinkách.
Prémioví podporovatelia získajú aj možnosť presnejšieho plánovania trás vďaka voľbe konkrétnej aktivity – napríklad beh, jazda na gravel bicykli, prechádzka s kočíkom alebo jazda na kolobežke. Nechýba ani možnosť plánovania peších trás cez via ferraty.
Zmena samotnej domény na Mapy.com nebude mať žiadny vplyv na fungovanie aplikácie. Výrobca sľubuje, že pôjde o minimálnu úpravu, ktorú bežný používateľ možno ani nezaznamená. Ide predovšetkým o to, aby bola aplikácia zrozumiteľnejšia a dostupnejšia pre zahraničné trhy. Uvidíme, čo teda novinka prinesie.
„Ďakujeme všetkým podporovateľom, že sa stali súčasťou tejto vzrušujúcej cesty. Vďaka nim môžeme Mapy neustále posúvať ďalej a pridávať skvelé funkcie, ktoré sa stanú nepostrádateľným spoločníkom na ich cestách,“ hovorí David Finger.
Komentáre