SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Máme v rukách dôkazy o živote mimo Zeme? Vedci si nedokážu vysvetliť existenciu metánu pod povrchom Enceladu

Metán sa môže považovať za biologickú stopu a v oceáne pod povrchom saturnovho mesiaca sa ho nachádza kopa

Jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, sa považuje za najlepšie miesto, kde by sme mohli pátrať po živote mimo Zeme. Pod jeho ľadovým povrchom sa totiž nachádza oceán, píše portál Earthsky.org

Na začiatku júna bol v Nature Astronomy publikovaný výskum, ktorý tvrdí, že život v oceáne pod povrchom Enceladu je naozaj možný a že už máme aj dôkazy, ktoré by ho mohli potvrdiť. Zistilo sa, že niečo produkuje veľké množstvo metánu v oceáne, pod povrchom mesiaca. Metán sa môže považovať za biologickú stopu, pretože ho môžu vytvárať živé organizmy. Pôvodné analýzy dokonca naznačujú, že metán môže byť vytváraný mikróbmi, ktoré sú podobné tým pozemským.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pôvodné dáta, ktoré popisujú existenciu metánu pod povrchom Enceladu prišli zo sondy Cassini, ktorá sa niekoľkokrát k mesiacu priblížila. Jedenkrát dokonca preletela priamo nad južným pólom, kde sa nachádzajú praskliny, cez ktoré uniká do vesmíru vodná para. V tomto gejzíre Cassini objavila čiastočky ľadu, minerálov, vodíka a organických molekúl. Prvotná analýza ukázala, že oceán môže byť zložením podobný tým, ktoré sa nachádzajú u nás, na Zemi.

Život na mesiaci Saturnu?

Zároveň existujú dôkazy, ktoré poukazujú na existenciu hydrotermálnych prieduchov na dne oceánu. Tie môžu byť domovom pre mikroorganizmy, ktoré produkujú metán. Samozrejme metán môže vznikať aj abioticky, bez prítomnosti živých organizmov. Problém ale je, že množstvo metánu, ktoré bolo v oceáne Enceladu zaznamenané, sa týmto procesom vysvetliť nedá.

Jednou z možností, ako existenciu metánu vysvetliť je akceptovanie existencie určitého druhu mikroorganizmov, ktoré môžu v oceáne mesiaca žiť. Tie sa označujú ako metanogénne baktérie, ktoré sa živia vodíkom a oxidom uhličitým, pričom vylučujú metán. U nás, na Zemi, tieto baktérie žijú v okolí hydrotermálnych prieduchov, ktoré by sa mali nachádzať aj na Encelade.

Abiotický proces, ktorý môže vytvoriť metán, sa nazýva serpentinizácia. Tá prebieha, keď sa spojí horúca voda a minerály v horninách, ktoré vytvoria vodík. Vodík potom môže reagovať s oxidom uhličitým a vytvorí sa metán. Na prvý pohľad sa to javí ako možné vysvetlenie, no tento proces nemohol vyprodukovať také veľké množstvo metánu, aké bolo v oceáne objavené.

Existencia mikroorganizmov v oceáne mesiaca Enceladus je jednoduchým vysvetlením veľkého množstva metánu, ktorý bol pod povrchom mesiaca odhalený. Vedci však potrebujú väčšie množstvo dát, aby mohli potvrdiť existenciu života mimo našej planéty. Vedci najprv musia byť úplne presvedčení, že túto látku nemôže vytvárať nič iné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close