SpravodajstvoTechnológie

Mali by sme prejsť na bezdrôtové nabíjanie? Pozrite sa, či je takéto nabíjanie lepšie v porovnaní s káblovým

Bezdrôtové nabíjanie by mohlo v budúcnosti úplne nahradiť klasické káblové nabíjanie. Pozrite sa, aké výhody so sebou prináša.

V poslednej dobe je veľmi rozoberanou témou ustálenie jedného štandardu nabíjacích konektorov v celej Európskej únii. Takýmto konektorom má byť USB-C aj keď všetci vieme, že na trhu nájdeme stále oveľa viac typov konektorov pre nabíjanie. Možnosťou, ako túto reguláciu obísť by bolo odstránenie konektorov, pričom by výrobcovia smartfónov vsadili na rozširujúce sa bezdrôtové nabíjanie. Je však toto nabíjanie lepšie, ako staršie a klasické káblové nabíjanie? A aké výhody so sebou prináša? Pozrite sa, prečo by ste mali bezdrôtové nabíjanie vášho smartfónu využívať aj vy a čo by sa stalo, ak by na trh zrazu prišli smartfóny, ktoré by v sebe neponúkali nabíjací konektor. Bližšie informácie k takémuto nabíjaniu nám prináša portál popsci.com.

Je bezdrôtové nabíjanie naozaj cestou, ako sa vyhnúť jednotnému konektoru?

Bezdrôtové nabíjanie za posledné roky naozaj pokročilo, o tom niet pochýb. Viacerí výrobcovia dokázali totiž takýto spôsob nabíjania dostať aj do lacnejších smartfónov, nakoľko pred nejakou dobou bolo toto nabíjanie len výsadou vlajkových lodí. Skutočnosť je, že bezdrôtové nabíjanie so sebou prináša niekoľko výhod a jednou z nich je najmä pohodlnosť takéhoto nabíjania. Nemusíme riešiť žiadne uskladňovanie káblov, ktoré sa dajú pri horšom skladovaní jednoducho poškodiť, rovnako nemusíme hľadať miesto, kam si svoj smartfón dáme nabíjať. Položiť svoje zariadenie na podložku či do stojana môže byť tým najpohodlnejším spôsobom, ako ho nabiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako musíme spomenúť aj kompatibilitu týchto nabíjačiek. Pri odložení smartfónu na podložku alebo do stojana nezáleží na tom, či máme rovnaký konektor a nemusíme so sebou nosiť rôzne káble. Premýšľanie nad kompatibilitou nabíjačky a zariadenia by sa tak jednoducho vytratila z našej hlavy a bezdrôtové nabíjanie by vyriešilo aj tento problém. Jednou nabíjačkou by sme tak vedeli nabiť svoj smartfón, slúchadlá s podporou bezdrôtového nabíjania či dokonca inteligentné hodinky.

Nesmieme zabudnúť ale ani na negatíva bezdrôtového nabíjania

Nie je všetko zlato čo sa blyští. Bezdrôtové nabíjanie smartfónu totiž neprináša len výhody, no aj nejaké nevýhody ako napríklad vyššiu konzumáciu energie. V skutočnosti nabíjanie pomocou bezdrôtovej nabíjačky môže skonzumovať až o 50% elektrickej energie viac ako klasické nabíjanie. Ide však o zanedbateľné množstvo energie, preto by sme sa vyššieho účtu za energiu rozhodne nebáli.

Rovnako za spomenutie stojí aj fakt, že bezdrôtové nabíjanie smartfónu dokáže náš smartfón oveľa viac zahriať ako klasické nabíjanie. Práve táto energia, ktorá prichádza do smartfónu navyše, sa stráca v podobe tepla, ktoré zahrieva našu batériu. Zatiaľ však nevieme, či z dlhodobého hľadiska prichádza k rýchlejšej degradácii batérie, keďže toto nabíjanie síce môže byť problémové z dôvodu zahrievania, no zároveň je aj podstatne pomalšie, ako klasické nabíjanie káblom. Ak by sme teda porovnali zahriatie batérie 120W adaptérom káblom a 50W bezdrôtovou nabíjačkou, možno by sme sa dostali k podobným teplotným hodnotám. Vo všeobecnosti ale platí, že príliš vysoká, ale aj príliš nízka teplota vplýva na rýchlosť chemických reakcií vo vnútri batérie, čo má negatívny vplyv na ich celkovú výdrž.

Priemysel však na vynechanie portov zatiaľ nie je pripravený

Bezdrôtové nabíjanie prináša používateľom veľa pozitívnych aj negatívnych aspektov, no technologický priemysel zatiaľ možnosť výroby smartfónov bez nabíjacieho portu nepripúšťa. Dôvodom je cena, ktorá by s príchodom bezdrôtového nabíjania do lacnejších zariadení musela stúpať. Rovnako musíme však myslieť na čínsku reguláciu, ktorá nepripúšťa rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie ako na úrovni 50W. Káblové nabíjanie v porovnaní s bezdrôtovým prináša dnes pokojne aj výkon na úrovni 120W a viac.

Odstránenie nabíjacích portov však môže byť hudbou budúcnosti. Viacerí výrobcovia pracujú už na konceptoch, ktoré by úplne vynechali akékoľvek narušenia portami. 3.5mm jacky sa z niekoľkých smartfónov vytratili pred niekoľkými rokmi, zdá sa teda, že ďalšími narušeniami celistvosti zariadení budú nabíjacie konektory, ktoré nahradí bezdrôtové nabíjanie.

Má váš smartfón dostupné takéto nabíjanie? A privítali by ste smartfón bez akéhokoľvek portu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close