Mali by sme na Enceladus priniesť náš život? Výskumníci varujú, že čelíme obrovským etickým problémom

Výskumníci rozmýšľajú, či by bolo dobré priniesť na Enceladus náš vlastný život a sledovať, ako sa bude vyvíjať.

Výskumníci z NASA odhalili 17 exoplanét, ktoré by mohli ukrývať život
Zdroj: NASA

Priamo v našej sústave nájdeme hneď niekoľko mesiacov, ktoré pod hrubou ľadovou škrupinou ukrývajú oceán, ktorý by mohol mať vhodné podmienky pre život.  

Viaceré výskumy naznačujú, že v tomto oceáne sa môže nachádzať veľmi podobné prostredie tomu, aké na Zemi prevládalo v oceánoch, keď vznikol prvý život. Otázkou ale zostáva, či sa život na týchto mesiacoch reálne nachádza.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako informuje portál Smithsonian, výskumníci momentálne čelia obrovskej dileme. Mali by sme jeden z týchto mesiacov, napríklad Enceladus, posiať životom? Naša planéta je momentálne jediná, o ktorej vieme, že dokáže podporovať život. V praxi to znamená, že aj keby mala exoplanéta, alebo v tomto prípade mesiac, vhodné podmienky na udržanie života, nevieme povedať, aké sú šance, že sa život na tomto objekte vyvinie.  

antarktida mikroplasty
Zdroj: Vosveteit.sk, AI (DALLE)

Náš život na mimozemskom svete

Zároveň sa objavuje otázka, ak je pozemský život jediný, ktorý vieme identifikovať, či by sme vôbec dokázali odhaliť stopy inej formy života, ktorá existuje na odlišných princípoch. Vložiť náš život do mimozemského prostredia nám môže pomôcť lepšie pochopiť ako evolúcia funguje, no zároveň má tento krok aj etické zásady.  

V Slnečnej sústavy by mohli mať pod ľadovým povrchom vhodné podmienky pre život mesiace Jupitera a Saturnu, menovite Enceladus, Titan alebo Európa. Výskumníci by mohli do útrob jedného z mesiacov zasiať pozemský život a sledovať prirodzenú evolúciu na ostatných mesiacov, za predpokladu, že nejaká nastane.  

“Vedecká komunita sa pýta, či by toto mohol byť pre ľudstvo prvý experiment svojho druhu,” povedal Charles Cockell, astrobiológ z University of Edinburgh.  

Ako sme už naznačili, tento experiment má obrovské etické implikácie. Ako môžu výskumníci získať istotu, že pod povrchom mesiaca už neexistuje nejaká forma mikrobiálneho života? Ak by sme vložili do tohto mimozemského oceánu pozemské mikroorganizmy, zásadne by sme tým ovplyvnili tento človekom nenarušený ekosystém.  

Naše mikróby by sa mohli mimozemskému prostrediu prispôsobiť a spolunažívať s natívnymi životnými formami. Naše mikroorganizmy by však mohli tento ekosystém úplne ovládnuť alebo by natrvalo zmenili evolúciu domácich mikroorganizmov. Rovnako výskumníci nemajú predstavu o tom, aký typ experimentov by mali vykonať a čo by bolo ich cieľom.  

V našej sústave existuje niekoľko objektov s možným oceánom pod povrchom. Enceladus je spomedzi nich najlepším cieľom pre podobné experimenty. Misia Cassini, za ktorou stojí americká NASA, skúmala Saturn medzi rokmi 2004 a 2017. Pritom preletela aj okolo mesiacov prstencovej planéty. Cassini odhalila, že na Encelade môžeme nájsť obrovské gejzíry vodnej pary a ľadu, ktoré unikajú spod ľadovej škrupiny do vesmíru. Materiál v týchto gejzíroch obsahuje dusík, uhlík, síru, vodík a fosfor.

“Tento materiál má všetky dôležité prvky pre život,” hovorí Cockell.

Výskumníci nechcú narušiť už existujúcu biosféru

Ak chcú výskumníci priniesť na mimozemský svet život, v ideálnom prípade by malo ísť o planétu alebo mesiac, ktorý je obývateľný, ale neobývaný. Už sme naznačili, čo sa môže pri tomto experimente “pokaziť”, no pre najlepšiu predstavu o probléme nemusíme chodiť ďaleko.  

Na ľadových mesiacoch Slnečnej sústavy by sa mohol nachádzať život
Zdroj: NASA/ Jet Propulsion Laboratory-Caltech

Zem je domovom viacerých prípadov, kedy predstavenie jedného živočíšneho druhu do nového prostredia znamenalo katastrofu. Napríklad ľudia doniesli na Karibské ostrovy mangusty, aby sa vysporiadali s problémom s potkanmi. Mangusty však rýchlo zdivočeli, utiekli a spôsobili obrovské škody v ekosystémoch, napríklad na Jamajke alebo Trinidade. Na Havaji alebo v Austrálii ľudia chceli pomocou jedovatých ropúch trstinových kontrolovať škodcov, ktoré ničili úrodu. Nakoniec to dopadlo tak, že natívna populácia predátorov utrpela obrovské poškodenie.  

U nás, na Zemi, môže predstavenie cudzieho druhu do nového prostredia spôsobiť katastrofu. Výskumníci správne odhadujú, že na mimozemskom svete by mohli byť dôsledky nepredstaviteľné. Napriek tomu experimenty s predstavením života na mimozemský svet by nám mohli priniesť neoceniteľné poznatky. Tie by nám pomohli s kolonizáciou iných planét.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre