Mali by sa Xiaomi, Oppo, Vivo, OnePlus a ďalší výrobcovia pripravovať na možné sankcie? Čo si o tom myslíte?

Situácia medzi USA a Čínou je aj naďalej napätou

kauza mediatek
Zdroj: Vosveteit.sk, netclipart.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že medzi Čínou a USA to aktuálne vrie. Pri pohľade na priemysel so smartfónmi najviac aktuálne trpí spoločnosť Huawei, pričom pred pár dňami bol do tohto konfliktu zatiahnutý ďalší veľký hráč. Tentokrát však nešlo o výrobcu hardwaru, ale softwaru. Reč je konkrétne o spoločnosti ByteDance, ktorá stojí za populárnou službou TikTok.

A čo ďalší výrobcovia?

V súčasnosti jednou z postihnutých spoločností je aj ZTE, o ktorej sa moc nepíše. Ide totiž o spoločnosť, ktorá nie je tak populárnou, ako iní výrobcovia mobilných zariadení, ale aj napriek tomu je vcelku veľkou. Najnovšie náznaky zo strany Mikea Pompeo, vysokého úradníka USA, môžu vyvolávať však viacero otáznikov nad budúcnosťou ďalších veľkých výrobcov zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôvodom novovzniknutých obáv sú totiž vyjadrenia, ktoré hovorili o „čistej“ internetovej sieti bez čínsky aplikácií. Okrem toho sa spomínalo, že by mali byť „nedôveryhodní“ výrobcovia odstrihnutí od amerického softwaru. Bližšie však počas brífingu nespresnil, kto je a kto nie je „dôveryhodnou“ spoločnosťou v očiach USA.  Na konci dňa by sa tak do klubu týchto nechcených spoločností mohli teoreticky dostať aj výrobcovia smartfónov ako Xiaomi, TCL, Oppo, Vivo a ďalší. Ide pritom o vcelku veľkých mobilných výrobcov, ktorí sú populárnymi vo viacerých regiónoch sveta.

V súčasnosti jedným z riešení ako zmierniť potenciálne problémy, je dať čo najskôr certifikovať pripravované smartfóny jednotlivých výrobcov spoločnosti Google, ale vo svojej podstate ide skôr len na odsunutie problémov na neskôr, ako o ich vyriešenie.

Za spomenutie tiež určite stojí povedať, že už v minulosti sa spomínalo, že čínski výrobcovia by mohli vytvoriť akúsi vlastnú platformu „GDSA“ („Global Developer Service Alliance“), ktorá by mala pomôcť s distribúciou aplikácií a hier prostredníctvom alternatívnych obchodov. Tu však treba povedať, že v Európe a v ďalších regiónoch s výnimkou Číny, Mobilné služby Google sú veľmi populárnymi a v podstate sú natoľko „previazané so životmi ľuďmi“, že odstrihnutie od týchto služieb by malo významný dopad o záujem o nepodporované zariadenia.

Zároveň treba dodať, že nejde len o samotný software, ale aj hardware. Silu sankcií nateraz najviac pocítil už spomínaný Huawei, ktorý bol odstrihnutý od spoločnosti TSMC, ktorá bola hlavným dodávateľom procesorov pre spoločnosť.

Rysuje sa spolupráca medzi Honorom a MediaTekom? Údajne áno

Hoci existujú hlasy, ktoré hovoria o tom, že procesory môžu dodávať aj ďalší výrobcovia, tak treba dodať, že väčšina z nich je výrazne technologicky pozadu. Jedným z tých „najreálnejších“ možných partnerov, ktorý by vedel nahradiť TSMC, je spoločnosť MediaTek. Druhým dychom však treba povedať, že kvalita procesorov MediaTeku nie je na tak vysokej úrovni.

kauza mediatek
Zdroj: Vosveteit.sk, netclipart.com

Odstrihnutie ďalších výrobcov smartfónov od dodávateľov jednotlivých komponentov môže byť preto vcelku závažným problémom, a to aj napriek tomu, že Čína začala robiť rázne opatrenia. Nie tak dávno sme mohli čítať napríklad o tom, že krajina začala najímať stovky expertov na polovodičový priemysel. Celkovo sa spomínalo, že Číne sa podarilo už stiahnuť k sebe okolo 3000 expertov, pričom mnohí z nich pracovali pre TSMC. Samotný vývoj procesorov však netrvá týždne a ani mesiace, ale roky. Na druhej strane, „pretrpenie“ tohto obdobia, môže z Číny na konci dňa spraviť procesorovú veľmoc. Zároveň však treba dodať, že navrhnutie procesorov je jedna vec a ich výroba druhou. Nie je to však nereálne. Uvedomujú si to aj mnohí výrobcovia zariadení. Napríklad ešte v máji sme mohli čítať o plánoch spoločnosti Oppo, ktorá sa pozrela do „budúcnosti“ a s cieľom, aby sa vyhla možným problémom, vytvorila divíziu venujúcu sa vývojom čipov pre mobilné zariadenia. V súčasnosti však nie sú ešte známe informácie, ktoré by prezrádzali to, či Oppo tieto čipy bude chcieť aj vyrábať vo vlastnej réžii, alebo ich výrobu bude chcieť preniesť na plecia inej spoločnosti.

Budúcnosť je otázna, ale môže zmeniť mobilný priemysel

V každom prípade, budúcnosť mobilného priemyslu je v súčasnosti vcelku nejasnou a všetko bude závisieť od krokov amerických úradov. Podľa súčasných vyjadrení, ktoré nie sú presné, však možno usudzovať dve potenciálne cesty. Jednou z nich je zachovanie statusu quo – teda zachovania súčasného smerovania, kedy v centre pozornosti bude aj naďalej len Huawei. Druhou cestou je rozširovanie sankcií aj na ďalšie spoločnosti. Druhá cesta by bezpochyby zmenila mobilný priemysel na nepoznanie, minimálne na najbližšie roky, kedy by pravdepodobne došlo k ich oslabeniu na globálnom trhu. Podľa nášho názoru by však skôr išlo len o krátkodobý dopad, ktorý by na konci dňa z čínskych výrobcov spravil ešte väčšie spoločnosti, ktoré by po prekonaní potenciálne nepriaznivej situácie, boli v budúcnosti schopné všetko robiť pod jednou strechou, a pravdepodobne aj efektívnejšie.

Čo si o tejto téme myslíte Vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť Váš názor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre