Malá skupinka blízkych ľudí: Nová štúdia ukazuje, ako žila komunita Neandertálcov

Z jaskyne na Sibíri sa podarilo získať genómy až 13 jedincov.

Ako cítili naši predkovia?
Zdroj: CC0 from Pixabay, NASA / JPL-Caltech

Vedcom z inštitútu Maxa Plancka sa podarilo sekvenovať genómy niekoľkých Neandertálcov patriacich do jednej komunity. Dokopy skúmali trinásť jedincov a medzi nimi sa objavili aj príbuzní, presnejšie otec a jeho dcéra. Genómy našich predkov vedci použijú na lepšie pochopenie sociálnej organizácie.

Ako uvádzajú autori štúdie, zdá sa, že Neandertálci žili v malých skupinkách tvorených blízkymi príbuznými. Jednu komunitu mohlo tvoriť od desať do dvadsať členov a spájala ich migrácia žien. Prvý náčrt neandertálskeho genómu vznikol ešte v roku 2010. Odvtedy sa odborníkom podarilo sekvenovať 18 genómov zo 14 archeologických nálezísk. Antropológom ponúkli obraz do histórie Človeka neandertálskeho, no jeden aspekt života ostal pre nich neznámy – Ako vyzerali neandertálske komunity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto smere im pomohli nálezy z južnej časti Sibíri. Už v minulosti sa tento región ukázal byť bohatým na DNA našich predkov, objavili tam aj ostatky Denisovana – ďalšieho druhu človeka. Tie objavili v jaskyni Denisova. Práca ukázala, že pred stovkami tisíc rokov v regióne spolunažívali Neandertálci a Denisovania. Tieto dva druhy spolu často komunikovali a aj sa medzi sebou krížili. Antropológom sa podarilo objaviť ostatky dieťaťa s otcom z druhu Denisovanov a neandertálskou matkou.

V rámci novej štúdie sa ale vedci pozreli o niečo ďalej, približne sto kilometrov od jaskyne Denisova. Predpokladá sa, že študovaný región obývali Neandertálci pred približne 54-tisíc rokmi. Našli ich v jaskyni Chagyrskaya pre približne 14 rokmi. V jaskyni našli niekoľko stoviek kamenných nástrojov, zvieracích kostí a približne 80 úlomkov neandertálskych kostí. Vedci tvrdia, že títo Neandertálci lovili kone, bizóny a iné zvieratá, ktoré prešli popri jaskyni. Predpokladá sa, že 13 skúmaných jedincov žilo a umrelo v jaskyni približne  rovnakú dobu.

Jedna komunita Neandertálcov

Medzi nimi našli aj otca s dcérou v tínedžerskom veku. Objavili aj mladšieho chlapca a dospelú ženu. V tomto prípade sa predpokladá, že išlo o sesternicu, tetu, alebo starú mamu.

„Obdobie úmrtia je vo všetkých prípadoch rovnaké. To je silným indikátorom toho, že jedinci pochádzali z jednej komunity,“ vysvetľuje, Laurits Skov, jeden z autorov štúdie.

Vedcov zároveň prekvapila pomerne nízka genetická diverzita v rámci tejto komunity. Diverzita komunity bola zatiaľ najnižšia spomedzi všetkých objavených prípadov. Autori konštatujú, že pripomína ohrozený druh na pokraji vyhynutia. Zároveň ale vedci vysvetľujú, že neandertálske komunity nežili izolovane. Jedinci medzi komunitami prestupovali a boli to hlavne ženy, ktoré prechádzali z jednej komunity do druhej. Medzi Denisovanmi však nenašli žiadne podobné správanie.

Štúdia však prináša určitý pohľad na to, ako mohli neandertálske komunity vyzerať a ako mohli fungovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre