Mal Mars v minulosti oceány ako máme dnes na Zemi? Čínsky rover Zhurong prichádza s fascinujúcimi zisteniami

Množstvo dôkazov naznačuje, že v minulosti vyzerala červená planéta inak.

Pred miliardami rokov mohol na Marse existovať oceán
Zdroj: NASA/Goddard Space Flight Center

Vedci venujúci sa histórii Marsu nachádzajú čoraz viac dôkazov o vode, ktorá kedysi dávno na planéte tiekla. Dnes už je akceptovanou teóriou, že červená planéta mohla mať v minulosti iný farebný prívlastok.

Predpokladá sa, že krátko po vzniku mal Mars oveľa hustejšiu atmosféru a vlastné magnetické pole, ktoré chránili oceány, rieky a jazerá na povrchu. K tomu mala planéta oveľa prijateľnejšie podmienky. Mnohí teoretizujú o tom, že tieto faktory mohli viesť ku vzniku života na planéte, hoci len v mikroskopickej forme. Na vývoj komplexnejších organizmov nemala planéta dostatok času.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pátranie po živote je jedným zo smerov výskumu, no mnohé sa zameriavajú na hľadanie stôp po vode. Na povrchu Marsu sa momentálne nachádza aj čínsky rover Zhurong, ktorý priniesol nové dôkazy. Ako informuje portál Universe Today, v novej štúdii vedci z Číny priblížili priame dôkazy naznačujúce existenciu oceánu na severnej pologuli planéty. Oceán podľa ich práce existoval pred viac ako 3-miliardami rokov.

Rover Zhurong dôkazy objavil na juhu regiónu Utopia Planitia, presnejšie vo formácii Vastitas Borealis. Rover sa na červenú planétu dostal 15. mája 2021 a pôvodne bol navrhnutý len na operačnú dobu 90 solov, teda marťanských dní. Svoju operačnú dobu prekonal, no v máji 2022 musel vstúpiť do hibernačného režimu, aby prečkal marťanskú zimu. Z tohto režimu sa ho pokúšala Čínska vesmírna agentúra prebrať, no neúspešne. Len nedávno CNSA priznala, že rover už možno nespustia vôbec.

Oceán na Marse

Počas svojej misie prešiel rover takmer dva kilometre a zachytil 106 párov panoramatických fotografií. Vedci využili multispektrálnu kameru MSCam na to, aby analyzovali 23 hornín zo záberov. Zhurong v tomto priniesol prelomové poznatky.

„Po analýze záberov vyhotovených roverom Zhurong sme zistili, že skúmané skaly majú špecifické štruktúry vrstiev. Výrazne sa líšili od iných vulkanických skál na povrchu planéty a naznačovali, že ich vytvorilo obojstranné prúdenie vody. Toto prúdenie najlepšie sedí s prúdmi pozorovanými na pobrežiach Zeme,“ tvrdí doktor Xiao Long, vedúci štúdie.

Na základe fotografií roveru vedci objavili priame dôkazy o pobreží, ktoré sa vyznačovalo prílivom a odlivom. Autori následne svoje zistenia porovnali s niekoľkým ďalšími štúdiami, ktoré sa pokúšali pobrežie odvodiť na základe dát zo satelitov na orbite. Táto štúdia je prvou, ktorá využila in situ analýzu, teda prácu priamo na mieste.

Príliv a odliv je niečo, čo pozorujeme na Zemi a je výsledkom gravitačnej sily Mesiaca. Mars má dva menšie mesiace, no stále mohol tento fenomén vykazovať, ale v menšom merítku. Sedimenty pozorované roverom Zhurong naznačujú, že usadeniny vznikli prúdením vody, nie vetrom. Autori štúdie hovoria, že viac informácií by mohli priniesť vzorky odobrané z tohto regiónu.

Vesmírne agentúry uvažujú nad tým, ako z Marsu priniesť vzorky späť na Zem. Americká NASA pripravuje misiu Sample Return Mission. Momentálne rover Perseverance na povrchu planéty zbiera zaujímavé vzorky, ktoré by sa na Zem mohli dostať v roku 2033, ak všetko pôjde tak ako má. Vzorky z planéty chce aj Čína, ktorá sa vyjadrila, že americkú a európsku vesmírnu agentúru prekonajú o dva roky, teda vzorky z Marsu prinesú v roku 2031.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre