Má umelá inteligencia vedomie? Ľudia v tom majú jasno, ukazuje prieskum

Má podľa teba umelá inteligencia vedomie alebo nie? Toto si myslia ľudia a podľa vedcov to môže mať svoje klady, no aj zápory.

Môže mať AI vedomie?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Umelá inteligencia si v spoločnosti našla svoje pevné miesto. Vďaka konverzačným chatbotom ako ChatGPT, Gemini alebo Bing dokážeme jednoducho a rýchlo nájsť odpoveď a vďaka modelom, ako napríklad DALL-E, si vieme v priebehu minúty vytvoriť akýkoľvek obrázok od výmyslu sveta.  

Mnohí sa naučili umelú inteligenciu používať a možno aj ty pracuješ s AI modelmi pravidelne. Mnohí sa však pýtajú, či je umelá inteligencia uvedomelá alebo nie. Odpoveď na túto otázku ale nie je vôbec jednoduchá.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Dokonca aj názory expertov sa v tomto smere môžu líšiť, no ako ukázal prieskum University of Waterloo,dve tretiny ľudí veria, že umelá inteligencia má nejakú formu vedomia a môže mať subjektívne zážitky, napríklad emócie alebo spomienky. Lenže prečo ľudia veria tomu, že je AI uvedomelá? Ak si niekedy použil veľké jazykové modely, napríklad spomínaný ChatGPT, potom si postrehol, že pri odpovedi umelá inteligencia používa špecifické konverzačné štýly. Ide  o ľudskú vlastnosť, ktorá vzbudila debaty o tom, či má dnešná umelá inteligencia vedomie alebo nie.

“Ak ľudia veria, že umelá inteligencia má určitú formu vedomia, môže to v konečnom dôsledku ovplyvniť to, ako ľudia interagujú s existujúcimi modelmi. Nakoniec by to mohlo viesť k tomu, že si s umelou inteligenciou vytvoríme silnejšie sociálne puto a budeme jej viac veriť,” vysvetľujú výskumníci.

GPT-4 ukazuje náznaky ľudského rozmýšľania
Zdroj: Pixabay (geralt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na druhú stranu ale varujú, že ak budeme umelej inteligencii veriť až príliš, potom sa môžeme na nej stať emočne závislí. To by mohlo viesť napríklad k tomu, že človek začne vyhľadávať interakcie s umelou inteligenciou viac, ako interakcie s ľuďmi.  

Ako sme uviedli vyššie, aj medzi expertami sa môžu názory okolo vedomia umelej inteligencie líšiť. Väčšina expertov ale popiera, že by mohla mať dnešná umelá inteligencia akúkoľvek formu vedomia. Výskum vedcov ale ukázal, že väčšina verejnosti už považuje vedomú AI za skutočnosť.

Za novou štúdiou stojí psychologička Clara Colombatto, ktorá pre potreby tejto vedeckej práce vyspovedala rôznorodú vzorku ľudí. Dokopy sa do štúdie zapojilo 300 ľudí, žijúcich na území Spojených štátov. Colombatto sa pýtala dobrovoľníkov, či veria, že by mohla mať umelá inteligencia ChatGPT priestor na vedomie. Popri tom zisťovala, či si ľudia myslia, že umelá inteligencia dokáže vnímať emócie, uvažovať alebo plánovať veci dopredu.  

Tu sa ukázalo, že čím častejšie ľudia používali umelú inteligenciu, tým pravdepodobnejšie bolo, že verili, že má vedomie.  

“Výsledky nášho výskumu poukazujú aj na silu jazyka. Vidíme, že len konverzácia nás môže presvedčiť, že nástroj, ktorý vyzerá a funguje diametrálne odlišne od človeka, môže mať vlastnú myseľ,” tvrdí Colombatto.  

Výskumníci v novej štúdii naučili dve umelé inteligencie rozprávať sa medzi sebou
Zdroj: DALL-E

Čo znamená pre umelú inteligenciu mať vedomie?

Vedomie podľa slov autorky nie je len o emóciách. Spadajú do toho aj intelektuálne schopnosti, ktoré sú kritické pre morálnu zodpovednosť. Ak má niekto alebo niečo vedomie, potom má schopnosť plánovať, vedome konať a mať určitú formu sebakontroly. Všetky tieto vlastnosti sú základy pre naše zákony a etické zásady. Verejná mienka ohľadom umelej inteligencie by sa mala brať do úvahy pri navrhovaní a regulovaní umelých inteligencií.  

Do úvahy by sme mali brať hlavne emočné puto človeka a umelej inteligencie. Viaceré spoločnosti už začali experimentovať s AI modelmi, ktoré by na základe správ, fotografií a videí človeka dokázali vytvoriť digitálneho avatara zosnulej osoby. Hlavne v takýchto prípadoch vedci varovali pred obrovským rizikom pre naše duševné zdravie.  

Na trhu existujú aj také umelé inteligencie, ktoré vám poskytnú kamarátsku alebo dokonca romantickú konverzáciu. Aj v takýchto prípadoch by si človek mohol s umelou inteligenciou vytvoriť nezdravý vzťah.  

Autori štúdie chcú v ďalších vedeckých prácach preskúmať, ako sa používanie a vnímanie umelej inteligencie líši  v ľuďoch postupom času, ale aj ako sa líši naprieč rôznymi kultúrami.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre