Má náš vesmír svoju „anti“ dvojičku? Výskumník prišiel s hypotézou, ktorá vyrieši niekoľko veľkých vesmírnych záhad
Objavila sa nová štúdia, ktorá tvrdí, že popri našom vesmíre vznikol aj anti-vesmír, v ktorom čas funguje opačne.
Výskumníci sa už toho dozvedeli veľmi veľa o vesmíre okolo nás, no môžeme povedať, že je toho taktiež veľa, čo o vesmíre nevieme. Pravdepodobne toho nevieme o vesmíre viac, ako vieme, no nová hypotéza, na ktorú upozorňuje portál IFL Science, by nás mohla posunúť bližšie k odhaleniu záhad vesmíru.
Nová hypotéza sa radí medzi tie divokejšie, no zároveň by nám pomohla vysvetliť to, kde sa podela všetka antihmota a prečo expanzia nášho vesmíru prebieha rýchlejšie. Predpokladá sa, že na začiatku vesmíru vzniklo rovnaké množstvo hmoty a antihmoty, ktorá sa skladá z antičastíc. Ide o častice, ktoré majú opačný náboj ako častice tvoriace normálnu hmotu.
Čo sa antihmoty týka, výskumníci zatiaľ nedokážu povedať, prečo existuje oveľa viac hmoty ako antihmoty v našom vesmíre. Nová teória ale hovorí, že popri našom vesmíre vznikol ešte anti-vesmír, ktorý má oveľa viac antihmoty a v tomto anti-vesmíre beží čas opačným smerom.
Autorom tejto teórie je Naman Kumar a uvedomuje si, že na prvý pohľad môže jeho hypotéza veci zbytočne komplikovať bez toho, aby priniesla veľa výhod. Teória anti-vesmíru ale nehovorí len o antihmote, ale má potenciál vyriešiť aj oveľa väčšiu záhadu, temnú energiu.
Výskumníci už dávnejšie zistili, že náš vesmír expanduje a expanduje čoraz rýchlejšie. Temná energia sa zatiaľ považuje za hlavného vinníka zrýchľujúcej sa expanzie vesmíru. Vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, čo tvorí temnú energiu. Existuje veľa vedeckých hypotéz, ktoré sa temnú energiu pokúšajú vysvetliť. Žiadna z nich nedokáže zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru vysvetliť úplne. Niektorí vedci dokonca zvažujú možnosť, že všeobecná relativita, naša najlepšia teória na vysvetlenie kozmu, je nesprávna a existuje alternatívne vysvetlenie, ktoré si nevyžaduje temnú energiu.
Neprehliadnite
Príbeh dvoch vesmírov
Ako sme už spomenuli, Kumar verí, že počas veľkého tresku, ktorý sa považuje za začiatok vesmíru, nevznikol len náš vesmír. Popri ňom vznikla aj jeho opačná dvojička, takzvaný anti-vesmír. Temnú energiu v takomto prípade možno vysvetliť expanziou oboch vesmírov.
“Ak náš vesmír existuje ako pár vesmír/anti-vesmír, potom musí vesmír expandovať zrýchleným tempom,” tvrdí Kumar.
Na to, aby táto hypotéza fungovala musí čas v anti-vesmíre plynúť opačne. Na prvý pohľad sa to zdá až bizarné, no fyzici špecializujúci sa na čierne diery s týmto konceptom pracujú často.
V prípade páru vesmír/anti-vesmir by boli hranice svetov tam, kde sa čas rovná nule. Oba vesmíry by boli kauzálne odpojené. Z Kumarovej hypotézy zároveň vyplýva, že anti-vesmír by bol pre nás neprístupný, dokonca aj ak by sme vedeli, ako sa doňho dostať. V tomto vesmíre je totiž hmota instantne vyhladená z existencie.
Existuje anti-vesmír?
Otázkou je, či je na tejto hypotéze niečo pravda. Momentálne nemáme šancu vedecky preukázať alebo vyvrátiť Kumarovu prácu. Ak by sa však existencia anti-vesmíru potvrdila, potom by sme dokázali vysvetliť expanziu nášho vesmíru bez toho, aby sme sa museli spoliehať na záhadnú temnú energiu, ktorú dodnes nevedia výskumníci popísať. Ak by náš vesmír existoval v páre s anti-vesmírom, oba by expandovali prirodzeným spôsobom.
Zároveň by sme dokázali vysvetliť, kde zmizla všetka antihmota z čias veľkého tresku. Tá sa nachádza v anti-vesmíre, ku ktorému nemáme prístup. Iní vedci priznávajú, že myšlienka anti-vesmíru je zaujímavá, no problém temnej energie a temnej hmoty je oveľa väčší. Momentálne existuje množstvo vysvetlení týchto dvoch záhadných fenoménov. Väčšina z nich je jednoducho nesprávna, hoci sú rovnako fascinujúce, ako myšlienka vzniku dvoch vesmírov.
Výskumníci veria, že sa im raz podarí záhadu temnej hmoty vyriešiť, no chce to len čas, citlivejšie vedecké inštrumenty a viac pozorovaní.
Komentáre