SpravodajstvoVeda a výskum

Ľudstvo nikdy neprekoná rýchlosť svetla, ale mohlo by si vytvoriť skratku cez vesmír

Tím vedcov vytvoril teóriu, ktorá umožňuje prechod teoretickou červiou dierou, má ale háčik.

Ak chceme niekedy v budúcnosti navštíviť iné slnečné sústavy, vedci musia prísť na spôsob, ako prekonať obrovské vesmírne vzdialenosti. So súčasnou technológiou by totiž cesta aj k tej najbližšej hviezde zabrala desiatky, možno stovky tisíc rokov.

Problém je, že aj tej najrýchlejšej častici vo vesmíre, svetlu, trvá dosť dlho, kým sa niekam dostane. Slnečné svetlo sa na Zem dostane približne za osem minút a ak by cestovalo od hviezdy, ktorá sa od nás nachádza 20 svetelných rokov, museli by sme naňho tých 20 rokov čakať. Lenže rýchlosť svetla sa nedá prekonať, ale teoreticky by sme ju vedeli obísť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedným z príkladov je Alcubierrov pohon, inšpirovaný seriálom Star-Trek. Ten voľne pracuje s Einsteinovou teóriou relativity, podľa ktorej sa môže časopriestor ohýbať. Ak by vedci našli spôsob, ako zmrštiť priestor pred raketou a roztiahnuť ho za ňou, tá by mohla teoreticky prekonať rýchlosť svetla. Ďalšou metódou sú červie diery, o ktorých píše portál Universe Today. Ide o akýsi most medzi dvoma extrémne vzdialenými bodmi, ktorý by rakete umožnil rýchly presun medzi nimi.

Inak povedané, červie diery by nás mohli teoreticky dostať z jedného konca vesmíru na druhý takmer okamžite. Ak môžeme vesmír ohýbať, teoreticky by sme mohli dva body vo vesmíre ohnúť do takej miery, až by sa spojili a vytvorili medzi sebou most. 

Skratka vesmírom

Červie diery sú možným riešením, avšak v praxi by zanikli ešte skôr, než by mala raketa čas nimi preletieť. Z toho vyplýva, že cez červiu dieru nemôže cestovať žiadna raketa. Vedci však nedávno objavili spôsob, ako by predsa len mohlo niečo cez červiu dieru prejsť, má to ale háčik.

Červie diery
Model červej diery. Zdroj: ESO/L. Calçada

Aby objekt dokázal prejsť červiou dierou, musel by sa nachádzať v kvantovom štádiu. To znamená, že len mikroskopické zhlúčiky atómov dokážu červiou dierou cestovať. Na to, aby ňou mohli prejsť ľudia sa vyžaduje negatívna energia, ktorá by tento tunel dokázala udržať otvorený. Negatívna energia je opakom bežnej energie a momentálne sú vedci presvedčení, že nemôže existovať.

Vedci však budú aj naďalej pracovať na ich modely a pokúsia sa zistiť, či ide o ďalšiu slepú uličku, alebo ich práca povedie k revolučným objavom. Ak by aj našli spôsob, ako vytvoriť červiu dieru pre kvantové častice, stále budú ďaleko od toho, aby si „odskočili“ k vzdialeným hviezdam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close