„Ľudstvo musí mať ruku na vypínači,“ tvrdí AI odborník: Hovorí, že vyspelá umelá inteligencia je hrozba

Odborník na oblasť umelej inteligencie sa vyjadril, že sme bližšie k uvedomelej inteligencii, než si myslíme.

Umelá inteligencia môže získavať určitú formu vedomia
Zdroj: Unsplash (Possessed Photography), Pixabay (OpenClipart-Vectors)

Umelá inteligencia sa momentálne nachádza na ceste stať sa najrevolučnejšou technológiou ľudstva. Už teraz sa predpokladá, že AI nájde svoje miesto v množstve rôznych sfér.  

Odborníci majú na túto technológiu odlišné názory. Niektorí vidia to, v čom všetkom nám môže umelá inteligencia pomôcť a urobiť naše životy jednoduchšími. Iní zas poukazujú na to, že umelá inteligencia má zatiaľ bezkonkurenčný potenciál spôsobiť ľudstvu problémy obrovských rozmerov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informuje portál The Sun, analytik v oblasti AI, Eitan Michael Azoff, verí, že vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá by mala potenciál rozmýšľať ako človek, nie je vôbec otázkou vzdialenej budúcnosti. Azoff tvrdí, že sme len krôčiky od toho, aby sa umelá inteligencia dokázala vedome učiť. Potom sme už len na skok od toho, aby vznikla AI, ktorá bude múdrejšia ako my.  

Podľa analytika je kľúčom k vytvoreniu vedomej a učiacej sa umelej inteligencie pochopenie takzvaného “neurónového kódu”. Neurónový kód v tomto prípade predstavuje spôsob, akým náš mozog kóduje zmyslové informácie a ako vykonáva rôzne kognitívne úlohy ako rozmýšľanie a riešenie problémov.  

Môže mať AI vedomie?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Simulácia vedomia

Lenže ako tento neurónový kód prelomiť? Azoff pokračuje, že jedným z najdôležitejších krokov pre vedomú a uvažujúcu AI je vedieť simulovať vedomie v počítačoch. Takéto vedomie by nebolo uvedomelé a fungovalo by približne tak, ako človek, keď sa hlboko sústredí na nejakú úlohu.  

“Vedomie bez uvedomenia samého seba pomáha zvieratám plánovať svoje reakcie a vybavovať si spomienky. Na rovnakom princípe by mohla fungovať aj umelá inteligencia. Dnešné veľké jazykové modely nerozmýšľajú vizuálne. Napríklad AI model Chat-GPT4 dokáže spracovať a generovať text, ktorý vyzerá ako napísaný človekom,” vysvetľuje Azoff.  

Vizuálne rozmýšľanie predchádza ľudskú reč. Aj preto Azoff verí, že odhaliť záhady vizuálneho rozmýšľania nám pomôže odomknúť cestu k uvažujúcej umelej inteligencii. Akonáhle prelomíme neurónový kód vizuálneho rozmýšľania, pokroky budú napredovať rapídnym tempom a neustále budeme vidieť novšie a vyspelejšie umelé mozgy. Výsledkom je umelá inteligencia, ktorá je nielen múdrejšia ako človek, no zároveň rozmýšľa aj oveľa rýchlejšie.  

“Dokážeme to tak, že najprv vytvoríme model vizuálneho rozmýšľania, ktorý nám dovolí simulovať vizuálne rozmýšľanie,” pokračuje Azoff.  

Viacerí experti ale poukazujú na to, že spôsob akým Azoff uvažuje spochybňuje to, ako umelá inteligencia funguje. Dnešné modely nedokážu existovať bez toho, aby sa o ne nestaral človek. Neustále im musíme poskytovať nové a presné dáta. V prípade AI, ktorá sa vie učiť na vlastných dátach, by sme pozorovali postupný úpadok kvality jej odpovedí.  

Odborníci to nazývajú “digitálny incest” a tento problém sa stáva čoraz výraznejším, pretože už dnes existujú na internete kvantá AI generovaného obsahu, ktorý sa dostáva späť k umelej inteligencií.  

umela inteligencia zly AI rorobt
Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

Hrozba umelej inteligencie 

Azoff verí, že vyspelá umelá inteligencia predstavuje pre ľudstvo obrovskú hrozbu. Zároveň ale radí, že kým nebudeme mať absolútnu dôveru v technológiu, ktorú vybudujeme, mali by sme dodržiavať dva dôležité body:  

  • Musíme mať jedinú kontrolu nad vypínačom.
  • Musíme budovať umelú inteligenciu, ktorá má v sebe implantované tieto bezpečnostné pravidlá.  

Otázkou ale ostáva, či sa vôbec oplatí pokúsiť sa o niečo takéto. Množstvo ľudí momentálne vyjadruje svoj nesúhlas s umelou inteligenciou. Časť kritiky plynie aj z toho, že sa technologickí giganti, napríklad Google a Meta, pokúšajú vkladať AI funkcionality do každej jednej zo svojich služieb.  

Meta sa dokonca priznala, že na trénovanie novej umelej inteligencie použila informácie z miliónov verejných profilov na Facebooku a Instagrame. Zároveň sa neočakáva, že by veľké Big Tech spoločnosti s “AI ošiaľom” v dohľadnej dobe prestali. Už teraz má AI svoje problémy, ktoré sa však budú postupom času zväčšovať. Otázkou je, čo nám prinesie budúcnosť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre