Ľudský návrat na Mesiac na palube SpaceX je ohrozený. Jeff Bezos prichádza s neodolateľnou ponukou pre NASA

Americká NASA po nedávnom liste zakladateľa spoločnosti Blue Origin možno prehodnotí svojho favorita pre misiu Artemis.

blue origin blue moon pristavaci modul s ludskou posadkou
Zdroj: Blue Origin

Americký miliardár a majiteľ spoločností Amazon a Blue Origin, Jeff Bezos, chce ešte dodatočne zabojovať o misiu Artemis, ktorá má za cieľ dopraviť amerických astronautov NASA na povrch Mesiaca. I keď výherca súťaže, americká spoločnosť SpaceX za ktorou stojí Elon Musk, je známy už od apríla tohto roka, podľa Bezosa má NASA na stole ponuku, aká sa neodmieta. Miliardár upozornil americké úrady na nepriaznivé zaobchádzanie z konkurenčnými spoločnosťami, pričom v novej ponuke uviedol aj nemalú finančnú zľavu, ktorá určite stojí za prehodnotenie.

Na nápravu chyby nie je neskoro

Ako informuje zahraničný portál Neowin.net odvolávajúci sa priamo na list Jeffa Bezosa, spoločnosť Blue Origin je ochotná vzdať sa platieb vo výške až 2 miliárd amerických dolárov v najbližších 3 fiškálnych rokoch. V liste pre Billa Nelsona z NASA Bezos zdôrazňuje, že práve zmysluplná konkurencia na trhu je rozhodujúca pri návrate Američanov na povrch Mesiaca. Podľa spoločnosti Blue Origin totižto NASA zvýhodnila spoločnosť SpaceX, keď v apríli dostala druhá spomenutá spoločnosť šancu prehodnotiť svoje ceny uvedené v ponuke. Práve prehodnotenie ceny zo strany SpaceX nakoniec vyústilo do výberu tohto uchádzača, čo Bezos označil za chybu. Na „nápravu takejto chyby však nie je neskoro“, uvádza vo svojom liste pre NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové podmienky Jeffa Bezosa vyzerajú naozaj atraktívne

NASA by mala podľa spoločnosti Blue Origin pokračovať v dvojitom vývoji programu Artemis, ktorý má v budúcnosti nie len dopraviť astronautov na povrch Mesiaca, ale následne má za cieľ vybudovať prvú lunárnu stanicu. Veľké odpustenie platieb vo výške až 2 miliardy dolárov po dobu 3 vládnych fiškálnych rokov má podľa Bezosa pokryť krátkodobé rozpočtové problémy americkej NASA. Tá by si totižto dvojité financovanie misií Artemis zrejme nemohla.

Úplné odpustenie platieb v naozaj astronomickej výške však nie je všetko, čo Jeff Bezos ponúka do banku. Z vlastných zdrojov je totižto spoločnosť Blue Origin ochotná pokryť aj prvotné prieskumné misie na nízku obežnú dráhu Zeme. Nejde o nutnú súčasť „zákazky“, ale o dodatočný test pre zníženie rizika, ktorý by Blue Origin podľa ponuky ani absolvovať nemusela.

Fixná cena bez dodatočného navyšovania

Do tretice Jeff Bezos dáva na stôl aj naozaj silný bod, ktorý môže byť pri prípadnom prehodnocovaní naozaj rozhodujúci. Blue Origin je totižto ochotná podpísať zmluvu s pevne stanovenou cenou, bez ďalšieho navyšovania. V prípade prekročenia nákladov by si spoločnosť Jeffa Bezosa zobrala všetky náklady na vlastné triko, pričom by musela pokračovať v dosahovaní sľúbených míľnikov pre NASA.

Verím, že táto misia je dôležitá. Je mi cťou ponúknuť tieto príspevky a som vďačný za to, že som vo finančnej situácii, aby som tak mohol urobiť. NASA sa odklonila od svojej pôvodnej stratégie dvojitého financovania z dôvodu vnímania krátkodobých rozpočtových problémov a táto ponuka túto prekážku odstraňuje.

Bezos si očividne uvedomuje situáciu, v ktorej sa NASA, ale aj jeho spoločnosť Blue Origin ocitla. NASA síce podpísala pomerne dobrý kontrakt, no upísala sa na pomerne dlhú dobu. V prípade, že NASA nakoniec siahne iba po jednom uchádzačovi, je možné, že Blue Origin svoje budúce plány definitívne zabalí. Práve tento výrobca totižto pracuje na mimoriadne multifunkčnom pristávacom lunárnom module. Ten by v prípade využitia mohol letieť nie len na raketách New Glenn od Blue Origin, ale aj na palube rakiet ako Falcon Heavy, SLS a Vulcan.

blue origin pristatie na mesiaci plan
Zdroj: Blue Origin

Prehodnotenie výhodnosti tejto ponuky zo strany Jeffa Bezosa je tak výsostne v rukách predstaviteľov americkej NASA. Keď však vezmeme do úvahy všetky kompromisy, ktoré Bezos ponúka, ide o mimoriadne atraktívnu ponuku, ktorá rozhodne stojí za zváženie. Nám však nezostáva momentálne nič iné, ako počkať si na finálny verdikt a dúfať, že pristátie na Mesiaci NASA do roku 2024 naozaj stihne. Je totiž možné, že po roku 2025 nebude let na Mesiac možný po dobu niekoľkých rokov z dôvodu hroziacich silných solárnych búrok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre