Ľudia v tomto roku môžu dosiahnuť nesmrteľnosť, hovorí AI vedec. Vyzýva, aby sme už dnes nahrávali svojich blízkych!
Vďaka pokrokom v umelej inteligencii sa otvára možnosť, že by ľudia mohli žiť večne ako digitálni avatari.
Je možné, aby človek žil večne? Mnohí vedci sa nad touto otázkou zamýšľajú, no odpovedať na ňu nie je také jednoduché, ako by sa mohlo spočiatku zdať. Počítačový vedec menom Pratik Desai si však myslí nielen to, že ľudstvo nájde kľúč k večnému životu, no verí, že by sme ho mohli nájsť do konca tohto roka, informuje Daily Mail.
Desai pracoval na niekoľkých startupoch, ktoré sa venovali umelej inteligencii. Popri tom vytvoril svoju vlastnú platformu, ktorá pripomínala ChatGPT. Umelá inteligencia napreduje bleskovým tempom a mnohí v nej vidia budúcnosť. Niektorí si však uvedomujú, že s veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť, na ktorú zatiaľ nie sme pripravení. Elon Musk spolu s viac ako tisíc odborníkmi v odbore nedávno podpísali otvorený list, v ktorom žiadali o pozastavenie všetkých väčších projektov, ktoré sa týkajú umelej inteligencie.
Start regularly recording your parents, elders and loved ones. With enough transcript data, new voice synthesis and video models, there is a 100% chance that they will live with you forever after leaving physical body. This should be even possible by end of the year.
— Pratik Desai (@chheplo) April 8, 2023
Vo svojom príspevku tvrdí, že by sme mali našich blízkych už teraz nahrávať a zbierať o nich čo najviac údajov. Tie by už koncom roka mohli slúžiť na vytvorenie digitálneho avatara. Či sa mu to podarí je otázne.
„Začnite pravidelne nahrávať svojich rodičov, starších a blízkych. S dostatkom prepisových údajov, novou hlasovou syntézou a video modelmi je 100% šanca, že po opustení vášho fyzického tela budú s vami žiť navždy. Dokonca by to malo byť možné do konca roka.“, píše Desai v príspevku vyššie.
Nech už je budúcnosť umelej inteligencie akákoľvek, Desai verí, že by sme pomocou tejto technológie dokázali „rekonštruovať“ zosnulých blízkych ako avatarov žijúcich vo vnútri počítača. Na rekonštrukciu osoby by sa vyžadovali videá, nahrávky, dokumenty či fotografie. Všetky tieto dáta by sa posunuli umelej inteligencii, ktorá by sa o osobe dozvedela čo najviac. Následne by vytvorila avatara, ktorý by vyzeral a správal sa ako konkrétna osoba. Otvorenou otázkou ale zostáva, išlo by stále o život a o našich blízkych, ak by boli prenesení do digitálnej schránky?
Neprehliadnite
Desai je súčasťou projektu, ktorý ťaží z pokrokov umelej inteligencie ChatGPT. Jeho projekt nesie názov Live Forever. Vedúcim tohto projektu je Artur Sychov a v roku 2022 predpovedal, že schopnosť „oživiť“ našich blízkych je vzdialená najviac 5 rokov. Teraz tvrdí, že je oveľa bližšie.
„Umelá inteligencia zo všetkých vašich dát urobí avatara, s ktorým sa môžu prísť ľudia porozprávať. Našim cieľom je zaručiť, aby ste aspoň prvých 10 minút nemali ani poňatie o tom, že ide o umelú inteligenciu,“ tvrdí Sychov.
Stretnutie sa so zosnulými
Podobnou myšlienkou sa zaoberá aj spoločnosť DeepBrain AI. Tá vytvorila spomienkovú miestnosť, ktorá umožní ľuďom opäť sa stretnúť s milovanými, ktorí už nie sú medzi nami. Ide o projekt s názvom Rememory a na rekonštruovanie spomienok používajú fotky, videá a sedemhodinové interview s osobou, ešte keď bola nažive.
Zamestnanec Googlu, Ray Kurzweil, takisto pracuje na spôsobe, ako zosnulých priniesť späť k životu v digitálnej sfére. V tomto prípade sa snaží vytvoriť digitálneho avatara svojho otca. Pomôžu mu v tom stovky dokumentov, fotografií či videí. Po rekonštrukcií digitálneho avatara prejde takzvaným Turingovým testom, teda testom, ktorý má zistiť, či stroj dokáže vykázať inteligentné správanie. Ak by tento digitálny avatar prešiel turingovým testom, potom by to znamenalo, že je vedomý.
Umelá inteligencia bez pochyby značí ďalšiu kapitolu ľudstva, hoci sa zatiaľ nevieme zhodnúť či naše životy zmení k lepšiemu alebo k horšiemu. V tomto smere ale bude zaujímavé sledovať, či sa podarí týmto projektom vytvoriť digitálneho avatara ľudí, ktorí nás opustili.
Komentáre