SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ľudia narodení vo vesmíre budú navštevovať Zem ako turisti: To je predstava šéfa Amazonu, Jeffa Bezosa

Multimiliardár vidí budúcnosť vo vesmírnych staniciach. Zem vraj nie je pre nás dosť veľká.

Ako bude vyzerať ľudstvo v ďalekej budúcnosti? Svoju predstavu o tom má aj Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon a jeden z najbohatších ľudí planéty. Tvrdí, že ľudstvo určite opustí hranice našej planéty a nie len to, píše portál The New Daily.

Podľa multimiliardára sa budú ľudia rodiť vo vesmíre a na našu modrú planétu budú chodiť na dovolenku. Našu Zem vidí ako príliš malú na to, aby dokázala udržať súčasný rast civilizácie a našu energetickú spotrebu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Počas nasledujúcich storočí sa vo vesmíre narodí množstvo ľudí. Bude to ich prvý domov. Narodia sa vo vesmírnej kolónii a budú tam žiť. Zem navštívia tak, ako my dnes navštevujeme národné parky,“ vyjadril sa Jeff Bezos.

Toto však nie sú Bezosove prvé teórie o tom, ako by mohli ľudia budúcnosti vo vesmíre žiť. Jeho druhá spoločnosť, Blue Origin, zverenila koncept vesmírnej stanice, na ktorej by mohli žiť milióny ľudí. Aspoň podľa predstavy Blue Origin by sme mohli v ďalekej budúcnosti vidieť obrovskú prstencovú stanicu, ktorá by vnútri ukrývala futuristickú architektúru a množstvo zelene.

Bezos sa v roku 2019 dokonca vyjadril, že by chcel vytvoriť vesmírne kolónie až pre trilión ľudí. Jeho vízia vesmírneho ubytovania sa opiera o hypotetický koncept O’Neillových cylindrov. Tie navrhol fyzik Gerald O’Neill v roku 1976. Cylindre majú rotovať a vytvárať tak umelú gravitáciu na stanici. Umelá gravitácia by sa postarala o vytvorenie prijateľných podmienok nielen pre ľudí, ale aj zvieratá a rastliny.

Bezos verí, že ľudstvo opustí našu planétu
Zdroj: Blue Origin

Prvá myšlienka vytvoriť takúto formu vesmírnej stanice prišla už v roku 2016. Bezos je toho názoru, že by išlo o koncept, ktorý by sa tešil obrovskej popularite.

„Žiaden dážď, žiadne zemetrasenia, ľudia tu budú chcieť žiť,“ tvrdí Bezos.

Zo Zeme do vesmíru

Jeff Bezos ale nie je jediným miliardárom, ktorý chce vesmír dostať bližšie k ľuďom. O tento priemysel sa v posledných rokoch začal zaujímať aj Elon Musk a Richard Branson. Obaja multimiliardári pracujú, rovnako ako aj Bezos, na spustení komerčných letov do vesmíru. Momentálne sa túto exotickú myšlienku pokúšajú predať bohatým ľuďom, no postupne chcú dosiahnuť to, aby bol vesmír naozaj pre každého.

V apríli sa však Bezos nepohodol s americkou vesmírnou agentúrou, NASA. Tá udelila grant vo výške takmer troch miliárd dolárov jeho konkurentovi, Elonovi Muskovi. Bezos a jeho spoločnosť, Blue Origin, následne podali na Muskovu spoločnosť žalobu.

Tento krok sa nezaobišiel bez reakcie majiteľa spoločnosti SpaceX. Ten sa na adresu Bezosa vyjadril pomerne štipľavo.

„Cestu na Mesiac si vysúdiť nemôžeš,“ napísal Elon Musk na adresu Jeffa Bezosa.

Súd prehral tento mesiac, no poznámkam nebolo koniec. Bezos opäť skritizoval Muska a jeho ambiciózne plány. Šéf Amazonu verí, že vesmírne stanice sú lepšou možnosťou, ako kolónie na Marse.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close