Ľudia, čo sa stali obeťou finančného podvodu, majú nábeh na závažnú chorobu, odhalila štúdia
Nová štúdia naznačuje, že ak je človek zraniteľný voči finančným podvodom, môže ísť o ranné štádium demencie či Alzheimerovej choroby.
Finančné podvody sú v digitálnom svete všade okolo nás. Niektoré vidíme už z niekoľkých kilometrov, iné sa dostanú ku nám bližšie a v závislosti od nášho šťastia alebo skúseností sa nájdu aj také, ktoré nás nakoniec oklamú.
Závisí od podvodu k podvodu, no skočiť na lep kyberzločincom môže priniesť závažné finančné škody. Vo väčšine prípadov chcú hackeri všetko, čo môžu nájsť na tvojom účte, no niektoré podvody sa “uspokoja aj s málom”. Tak, či onak, stať sa obeťou finančného podvodu nepoteší nikoho. Ak si sa v poslednej dobe stal aj ty obeťou viac ako jedného finančného podvodu, výskumníci z USC Dornsife majú pre teba ešte jednu nepríjemnú správu. Vedz ale, že ťa nepoteší.
Ranné signály Alzheimerovej choroby
Nová štúdia totiž naznačuje, že náchylnosť na finančné podvody môže signalizovať ranné štádium Alzheimerovej choroby. V novej práci totiž našli prepojenie medzi hrúbkou centrálneho mozgového regiónu a náchylnosťou na finančné podvody u starších ľudí.
“V našej práci sme odhalili, že starší ľudia, ktorí sú zraniteľní cez finančné podvody, majú zmeny v mozgu, ktoré sa viažu s vyšším rizikom Alzheimerovej choroby,” hovoria výskumníci.
Tí chceli v prvej práci svojho druhu lepšie pochopiť, či existuje nejaké spojenie medzi symptómami Alzheimerovej choroby a náchylnosťou voči finančným podvodom. Na odhalenie možných prepojení vedci použili MRI vyšetrenie. Štúdia pracovala s 97 dobrovoľníkmi vo veku nad 50 rokov.
Sústredili sa hlavne na entorinálny kortex, ktorý slúži ako komunikačný mediátor medzi hipokampom a mediálnym prefrontálnym kortexom. Hipokampus je pamäťové centrum mozgu a mediálny prefrontálny kortex zas reguluje emócie, motiváciu a ďalšie kognitívne funkcie. Autori výskumu vysvetľujú, že tento región zasiahne Alzheimer ako prvý, pričom sa stáva tenším ako choroba postupne napreduje.
Neprehliadni
Autori vysvetľujú, že žiadny z dobrovoľníkov nevykazoval klinické symptómy Alzheimerovej choroby. MRI vyšetrenie ale zisťovalo hrúbku entorinálneho kortexu. Po vyšetrení dobrovoľníci prešli štandardizovaným nástrojom na ohodnotenie toho, do akej miery má človek náchylnosť na finančné podvody. Tento test hodnotil finančnú gramotnosť pacientov, ich náchylnosť na zlé finančné rozhodnutia a nakoniec aj na finančné podvody.
Výsledky dotazníku následne výskumníci porovnávali s hrúbkou entorinálneho kortexu. Tu vyšlo najavo, že medzi týmito dvoma existuje určitý vzťah. Vedci pozorovali, že čím náchylnejší človek bol na finančné podvody, tým tenší mal entorinálny kortex. Obzvlášť to platilo pre ľudí nad 70 rokov.
Autori štúdie vysvetľujú, že už predchádzajúce štúdie naznačovali, že náchylnosť na finančné podvody môže znamenať kognitívne problémy, demenciu a v niektorých prípadoch Alzheimerovu chorobu. Nová štúdia prináša dôležité dôkazy, ktoré túto hypotézu potvrdzujú.
“Hodnotenie náchylnosti na finančné podvody u starších ľudí nám môže pomôcť odhaliť tých, ktorí sa momentálne nachádzajú v počiatočných štádiách Alzheimerovej choroby alebo inej formy demencie. Prvé fázy sa nevyznačujú citeľnými symptómami, no skorý zásah nám môže pomôcť zmierniť kognitívny úpadok pacienta,” vysvetľujú výskumníci.
Zatiaľ nič netvrdia naisto
Zároveň ale upozorňujú, že náchylnosť na finančné podvody nie je definitívnym indikátorom Alzheimerovej choroby alebo inej formy demencie či všeobecného kognitívneho úpadku. Autori štúdie upozorňujú na to, že aj samotná štúdia má svoje limitácie. Najväčšou je, že skupina dobrovoľníkov nebola dostatočne diverzná.
Vedci v neposlednom rade vysvetľujú aj to, že hoci našli vzťah medzi náchylnosťou na finančné podvody a hrúbkou entorinálneho kortexu, ktorý je indikátorom Alzheimerovej choroby, neznamená to, že ten vzťah nevznikol dôsledkom iných faktorov.
Autori štúdie teda budú musieť vykonať ešte ďalšie a väčšie výskumy na to, aby potvrdili, či môže byť náchylnosť na rôzne finančné podvody skutočne náznakom rannej fázy Alzheimerovej choroby. Dôležité sú v tomto prípade aj dlhodobé štúdie, ktoré by tento fenomén skúmali.
Komentáre