SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Lov na Deviatu planétu sa blíži ku koncu: Má už len jedno miesto, kde sa môže schovať a čoskoro už budeme vedieť, či existuje alebo nie 

Za jeden až dva roky štartuje prieskum LSST, ktorý nám definitívne povie, či v Slnečnej sústave existuje planéta, o ktorej sme doteraz nevedeli.

Podľa názoru niektorých výskumníkov sa v našej sústave nachádza ešte jedna, doteraz neobjavená planéta. Túto povestnú Deviatu planétu hľadali astronómovia už roky, no zatiaľ bez úspechu.  

Myšlienka neobjavenej planéty sa zrodila zo zvláštnej obežnej dráhy objektov, nachádzajúcich sa na okrajoch Slnečnej sústavy, ktoré vyzerajú, akoby ich gravitačnou silou ovplyvňoval objekt s hmotnosťou približne päťnásobku Zeme.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém je, že ak by bola deviata planéta výrazným telesom, už by si ju vedci isto všimli. Niektorí preto uvažujú nad tým, že ide o oveľa menšie teleso, ktoré sa nachádza niekde na okraji sústavy. Celkovo sa ale predstava ďalšej planéty v Slnečnej sústave považuje za nepravdepodobnú a tejto teórii nepomáhajú ani nové výskumy. Vedci vykonali naozaj obšírne prieskumy oblohy a aj napriek tomu nenašli stopu o existencii tohto zvláštneho telesa. 

Výskumy zamerané na odhalenie Deviatej planéty odhalili stovky nových objektov, no ani jeden z nich sa nepodobal na “novú planétu”. Zaujímavosťou je, že teóriu deviatej planéty najviac presadzoval astronóm, ktorý nás o pôvodnú deviatu planétu, planétu Pluto, pripravil. Astronóm menom Mike Brown vo svojich neskorších štúdiách dokonca priniesol aj mapu, podľa ktorej by sme mohli Deviatu planétu nájsť.  

Hoci mnohí tvrdia, že sa táto planéta už nemá reálne kde schovať, nová štúdia, o ktorej informuje Universe Today, tvrdí, že ešte jedno miesto existuje. Nová štúdia vyradila približne 80% všetkých možných oblastí, kde by sa Deviata planéta mohla nachádzať.  

Aj za touto prácou stojí Mike Brown, ktorého výsledky sklamali.  

“Chcel by som povedať, že sme objavili Deviatu planétu, ale nestalo sa tak. Namiesto toho sme však výrazne zúžili potenciálne regióny, kde by sa mohla nachádzať,” vysvetľuje Brown.  

Deviata planéta by mnohé vysvetlila

Posledná nádej pre astronómov je nadchádzajúci prieskum LSST (pozn. redakcie: Legacy Survey of Space and Time). Ide o desaťročný program, v rámci ktorého sa astronómovia zamerajú na objavovanie asteroidov v blízkosti Zeme a iných drobných kozmických telies v Slnečnej sústave. Popri tom sa prieskum LSST zameria aj na výskum hlbokého vesmíru a tajomstiev temnej hmoty a energie. 

Brown ale verí, že LSST má najväčšie šance odhaliť Deviatu planétu. Predpokladá sa, že projekt odštartuje do jedného, nanajvýš dvoch rokov. Následne veľmi rýchlo prehliadne oblohu a ak Deviata planéta naozaj existuje, potom ju nájde.  

Existencia Deviatej planéty by nám pomohla vysvetliť celú radu nejasností ohľadom objektov existujúcich na okraji Slnečnej sústavy. Ak by sa nakoniec ukázalo, že Deviata planéta neexistuje, potrebovali by sme nejaké alternatívne vysvetlenie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close