Loď americkej NASA, New Horizons, je tak ďaleko, že dokáže demonštrovať hviezdnu paralaxu viditeľnú voľným okom
Hviezdna paralaxa hovorí o zmene videnia polohy jednotlivých objektov v závislosti od uhla pohľadu. V budúcnosti nám to môže pomôcť v tvorbe mapy vesmíru
Vesmírna loď New Horizons NASA, ktorá putuje medzihviezdnym priestorom od roku 2006 je aktuálne zdieľaná od nás približne 7 miliárd kilometrov, pričom v nedávnej minulosti zachytila fotografie dvoch hviezd Proxima Centauri a Wolf 359, ktoré ukazujú inú perspektívu pohľadu v porovnaní s pohľadom zo Zeme. Píše o tom americká NASA prostredníctvom svojho blogu.
„V čase pozorovania bol New Horizons vzdialený viac ako 4,3 miliardy míľ (asi 7 miliárd kilometrov) od Zeme, kde rádiový signál, ktorý sa pohyboval rýchlosťou svetla, potreboval na dosiahnutie domova necelých 6 hodín a 30 minút.“ Píše americká NASA na svojich stránkach.
Fotografie nižšie boli zachytené 22. a 23 apríla, pričom ich doručenie na Zem trvalo približne 6,5 hodiny. Len pre zaujímavosť, loď New Horizons sa pohybuje rýchlosťou 58,5 tisíc kilometrov za hodinu, čo je približne 16,26 kilometra za sekundu.
Our @NASANewHorizons mission is more than four billion miles away. When the spacecraft turned its camera to some nearby stars, it saw them differently than we do from Earth: https://t.co/aZKGBihH69 pic.twitter.com/RhDrugPDQF
— NASA (@NASA) June 11, 2020
„Profesionálni a amatérski astronómie čakali, až to vyskúšajú, a boli veľmi nadšení, aby urobili malú históriu prieskumu vesmíru,“ uviedol Lauer, ktorý ďalej dodal: „Fotografie zozbierané zo Zeme, keď loď New Horizons pozorovala Proxima Centauri a Wolf 359 (pozn. redakcie: hviezdy), skutočne prekročili moje očakávania.“
Doteraz sme voľným okom ešte nevideli hviezdnu paralaxu
NASA ďalej píše, že ide o potvrdenie platnosti takzvaného „Stellar Parallax“, teda Hviezdnej paralaxy. Tá hovorí o zmene videnia polohy jednotlivých objektov v závislosti od uhla pohľadu. Tento pokus je zároveň prvou demonštráciou svojho druhu platnosti miernych posunov vo vnímaní, ktorý je viditeľný voľným okom. Dôvodom je, že najbližšie hviezdy sú stovky tisíckrát ako je priemer zemskej obežnej dráhy, a preto tieto posuny sú malé a je ich možné merať iba špecializovanými prístrojmi. Na konci dňa by nám mohli takéto pozorovania pomôcť vytvoriť presnejšiu mapu vesmíru.
„Kozmická loď New Horizons je skutočne prvou misiou, ktorá demonštrovala platnosť hviezdnej paralaxy,..“ povedal Kenneth Hansen, vedec programu New Horizons v ústredí NASA vo Washingtone
Komentáre