ANDROIDSpravodajstvoZariadenia

LineageOS – alternatívny mobilný operačný systém, ktorý prinesie najnovší Android aj do dávno zabudnutých smartfónov

Nechceš zahodiť svoj starý smartfón, poprípade softvérová podpora tvojho zariadenia bola už ukončená? Riešením môže byť práve LineageOS

Veľká časť z nás má vo svojich šuplíkoch staré Android smartfóny, ktoré si už dávno odžili svoju slávu, poprípade vlastníme smartfón, ktorému už bola ukončená softvérová podpora, no ešte stále dokáže dýchať na krk aj modernejším smartfónom. Prečo tak nesiahnuť po riešení, ktoré by mohlo „prebudiť“ takéto zariadenia a priniesť trošku nového vetra do plachiet? Starí „androiďáci“ si iste spomínajú na open-source mobilný operačný systém CyanogenMod, ktorý bol postavený na vždy najnovšom Androide. Tento naozaj výborný projekt, ktorý oživil nejeden starší, či menej výkonný smartfón, bol pochovaný ešte koncom roka 2016. V jeho šľapajách však pokračuje o niečo menej známy alternatívny OS, ktorý by sme vám dnes v krátkosti chceli predstaviť. Poďme teda spoločne predstaviť modernejšiu verziu alternatívneho operačného systému – LineageOS.

LineageOS začal svoju púť v roku 2016

Projekt open-source operačného systému, ktorý je založený na najnovších systémových verziách Androidu, sa začal po skončení práve spomínaného CyanogenMod, čiže koncom roka 2016. LineageOS je jeho moderným nástupcom, no vývojári nemohli kvôli ochrannej známke využiť už známe označenie predchodcu. Od počiatku tohto operačného systému prinášajú vývojári open-source verziu najnovšieho Androidu aj na naozaj niekoľko rokov staré smartfóny, ktorých softvérová podpora skončila pred rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšia verzia LineageOS prichádza na desiatky smartfónov každoročne s príchodom novej verzie operačného systému Android, od ktorého si vypožičiava väčšinu funkcií, ako aj vzhľad samotného používateľského prostredia. Pri prvom pohľade na napríklad najnovšiu verziu LineageOS 17.1, ktorá je založená na minuloročnom Androide 10, si určite väčšina z vás povie, že ide o naozaj čistý a prehľadný operačný systém, ktorý sa oproti čistému Androidu líši iba čiastočne.

Po funkčnej stránke ponúka LineageOS všetky funkcie nového Androidu 10, pričom ho dopĺňa o ďalšie prídavné funkcie. Spomenieme napríklad možnosť zmeny fontu, tvaru ikon či ďalšie podobné nastavenia pre prispôsobenie systému a jeho prostredia, poprípade aj jedinečné funkcie, na ktoré nenarazíte zrejme pri žiadnej inej nadstavbe. Jednou z takýchto funkcií je napríklad možnosť vytvorenia čiastočných snímkov obrazovky.

Čo sa aplikácií týka, LineageOS prichádza s kopou predinštalovaných aplikácií, za ktorými poväčšine priamo vývojári systému. Všetky aplikácie však slúžia najmä na bežné aktivity, takže v systéme nenájdete žiadne zbytočné aplikácie, ktorými často OEM výrobcovia „vylepšujú“ svoje nadstavby. Na stránkach operačného systému LineageOS sa taktiež spomína, že dostupné sú aj balíčky Google aplikácií od tretích strán, no ich funkčnosť na všetkých zariadeniach vývojári nezaručujú. Iba spomenieme, že na zozname predinštalovaných aplikácií nájdete zrejme úplne všetky potrebné služby – vlastný chromium prehliadač, e-mailový klient, aplikácie telefón či správy, ako aj hudobný prehrávač a mnoho ďalších.

Ako je to s podporou zariadení?

Distribúcia najnovšej verzie LineageOS 17.1 sa začala v apríli tohto roka, no od tejto doby sa najnovšiu verziu podarilo sprístupniť pre naozaj niekoľko desiatok aj starších smartfónov, ktoré možno máte doma aj vy. Na zozname podporovaných smartfónov nájdete naozaj všetkých výrobcov, pričom väčšina zariadení z podporovaných smartfónov už nedostáva oficiálne aktualizácie od výrobcu, čo teda znamená, že by ste na ne nový Android 10 nenainštalovali nijakým spôsobom. Ak by ste mali záujem o inštaláciu nového LineageOS systému na nejaký starší smartfón, stačí navštíviť stránky priamo Lineageos.org, kde nájdete nie len kompletný zoznam podporovaných zariadení, ale aj podrobné návody ako na inštaláciu systému, či prípadné ideálne nastavenie vášho staršieho smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close