Liek HOPO 14-1 proti rádioaktívnej kontaminácii sa začne testovať na prvých ľuďoch

Momentálne nepoznáme efektívny spôsob ako liečiť rádioaktívnu kontamináciu. Experimentálny liek HOPO 14-1 však prináša veľké očakávania.

jadrova bomba radioaktivita
Zdroj: Alones / Shutterstock.com

Pri slove radiácia mnohým naskočí husia koža a niet sa čomu čudovať. S týmto pojmom sa totiž stretávame hlavne v negatívnom zmysle a naozaj nie je prekvapením, že sa nám pri ňom vybaví jadrová vojna alebo apokalyptický film, v ktorom sa ľudia menia na príšery.

Radiácia sa v bežnom živote spája s detonáciou jadrovej bomby alebo únikom z jadrového reaktora. Radiácia je ale všade okolo nás a vo väčšine prípadov ide o niečo úplne neškodné. Tentokrát sa ale zameriame na ten typ žiarenia, ktorý nám môže ublížiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úmyselné či neúmyselné vystavenie ionizujúcej radiácii môže mať vážny dopad na naše zdravie a momentálne nemáme efektívny spôsob liečby rádioaktívnej kontaminácie. Všetky známe metódy sú invazívne a časovo náročné. Výskumníci z inštitútu SRI však pracujú na experimentálnom lieku, ktorý by dokázal pomôcť pri rádioaktívnej kontaminácii ľudského tela. Tento liek sa nazýva HOPO 14-1 a momentálne je v štádiu prvých testov na ľuďoch. Cieľom týchto testov je zistiť bezpečnosť lieku a jeho toleranciu zdravými dobrovoľníkmi.

Ak je človek vystavený rádioaktívnemu zdroju, môže byť ožiarený. Ak sa však rádioaktívne látky dostávajú do kontaktu s kožou alebo do tela, môže sa stať kontaminovaný. 

Revolúcia v oblasti liečby rádioaktívnej kontaminácie

Liek sa podáva orálne a oproti iným existujúcim liekom má niekoľko výhod. Momentálne sa na liečbu rádioaktívnej kontaminácie používa DTPA, liek ktorý možno podať len cez žilu alebo prostredníctvom nebulizéra, typu inhalačného zariadenia. Obe metódy nie sú efektívne ak chceme rýchlo liečiť veľkú populáciu. Ak by nastala výnimočná situácia a bolo by potrebné liečiť veľké množstvo ľudí na radiáciu, jednoduché podanie cez ústa je oveľa lepšou voľbou.

Liek proti rádioaktívnej kontaminácii môže pomôcť v niekoľkých prípadoch. Odstraňuje z tela rádioaktívne látky, ktoré sa označujú ako rádionuklidy. Tie sa môžu uvoľniť pri prírodných katastrofách, pri nehodách jadrových elektrární alebo v prípade jadrového konfliktu. Telo rádionuklidy absorbuje a tie môžu poškodiť DNA, tkanivá a orgány. Tým ohrozujú zdravie človeka z dlhodobého hľadiska.

Najlepšou stratégiou v prípade vystavenia rádionuklidom je podanie zlúčeniny, ktorá sa viaže na rádionuklidy a čo najrýchlejšie ich dostane z tela von. V tomto smere je HOPO 14-1 mimoriadne efektívnou látkou.

„Vývoj lieku HOPO 14-1 bol možný vďaka talentom, ktoré do projektu priniesli mimoriadne šikovní výskumníci. Dnes môžeme s hrdosťou oznámiť, že sa liek dostal do prvej fázy testovania na ľuďoch,“ informuje Polly Chang, vedúca projektu.

Ako sme už spomenuli, prvá fáza testov sa zameriava hlavne na bezpečnosť a tolerantnosť lieku. Údaje z týchto testov budú mimoriadne dôležité pri dostávaní lieku na trh. V rámci klinických testov vedci budú sledovať ako sa liek v tele distribuuje a ako sa následne z tela dostáva von. Úspech testov eventuálne vydláždi cestu lieku na trh, hoci ho čaká ešte dlhá cesta. Ak sa liek HOPO 14-1 schváli, potom by sme mohli mať k dispozícii spoľahlivú ochranu v prípade jadrovej nehody alebo zámerného útoku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre