Liečba závislosti od alkoholu pomocou „resetu“ mozgu? Vedci prichádzajú s novým liečebným postupom

Najnovší výskum na myšiach by mohol priniesť účinnú liečbu alkoholizmu, ktorý bol vytvorený ešte počas dospievania.

ludsky mozog_titulka
Zdroj: flickr.com (Kenny Stoltz) (CC BY-NC 2.0)

Chyby robíme pravidelne na dennej báze, no iba malá časť z nich môže mať negatívne dopady na celý náš život. Rozhodovať môžu zlomky sekúnd ale aj chodníčky, ktorými sa poberáme najmä počas dospievania. Práve toto obdobie je pre nás z hľadiska ďalšieho vývoja najkľúčovejšie. Nikoho neprekvapí, že jedným zo silných ovplyvňovačov nášho neskoršieho života a zdravia je najznámejšia droga na svete – alkohol. Jeho nadmerné pitie práve počas dospievania totižto môže vyvolať závislosť, ktorej dôsledky určite dobre všetci poznáme.

Zvrátenie vplyvu alkoholu na náš mozog

Vyvolanie závislosti na alkohole a jeho nadmerné pitie počas dospievania však nie je iba akousi iluzionálnou záležitosťou. Už dlhú dobu vieme, že nadmerné pitie alkoholu poškodzuje mozog a v prípade závislosti ovplyvňuje jeho celé centrá. Ich nesprávna funkčnosť následne spôsobuje aj ďalšie, najmä psychické problémy, ktoré si vyžadujú ďalšiu liečbu. Aj keď liečba závislostí je už dnes účinná, zvrátiť ničivé následky na náš mozog stále nevieme. Nádej nám však najnovšie dodáva tím vedcov z University Of Illinois Chicago. Tím vedcov z tejto americkej univerzity vo svojej najnovšej štúdii zverejnil zaujímavý „liečebný postup“ (via Futurism), ktorý by mohol zvrátiť vplyvy alkoholu na náš mozog.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hard reset“ nastavení mozgu

„Skoré nárazové pitie môže mať dlhotrvajúce a významné účinky na mozog a výsledky tejto štúdie ponúkajú dôkaz, že génová úprava je potenciálnym protijedom na tieto účinky a ponúka určitý druh obnovenia továrenských nastavení mozgu, ak chcete,“ uviedol autor štúdie.

Vedecký tím využil pre tieto účely technológiu génovej terapie CRISPR-dCas9. Vedci pre účely výskumu pozorovali dospelé potkany s prerušovanou expozíciou alkoholu počas ich dospievania, čiže v období ekvivalentnom s ľudským dospievaním v rozmedzí od 10 až 18 „ľudských“ rokov. Potkany s upravenými génmi pri ďalšom testovaní vykazovali pomerne dobré výsledky. Pozorované bolo zníženie ukazovateľov úzkosti ako aj zníženie konzumácie alkoholu.

Svetlé vyhliadky do budúcnosti

„Adolescentné nadmerné pitie je vážnym problémom verejného zdravia a táto štúdia nám nielen pomáha lepšie pochopiť, čo sa deje vo vyvíjajúcich sa mozgoch, keď sú vystavené vysokým koncentráciám alkoholu, ale čo je dôležitejšie, dáva nám nádej, že jedného dňa budeme mať účinnú liečbu komplexné a mnohostranné choroby úzkosti a poruchy užívania alkoholu,“ uviedol Subhash Pandey, hlavný autor štúdie.

Pochopiteľne, takáto forma výskumu a génová terapia na potkanoch má stále ďaleko od možného použitia aj v prípade ľudí. Tak či tak nám však výskum dáva nádej, ako predísť nezvratným procesom, ktoré sú následkom nadmerného pitia alkoholu počas dospievania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre