Liečba rakoviny na obzore? Špeciálny ultrazvuk v testoch ukázal pôsobivé výsledky

Vedci z University of Michigan vytvorili novú metódu liečby označovanú ako histotripsia. Testy na potkanoch ukázali potenciál.

Stane sa liečba rakoviny už čoskoro realitou?
Zdroj: YouTube (University of Michigan)

Výskumy na potkanoch ukázali vedcom novú metódu boja proti rakovine. Prostredníctvom cieleného ultrazvuku sa im podarilo zničiť až 75% objemu rakoviny pečene. Táto metóda liečby zároveň „nakopla“ ich imunitný systém, ktorý sa postaral o zvyšok, píše portál Science Alert.

V približne 80% prípadov sa vedcom podarilo rakovinu úplne zničiť a nezaznamenali žiadne prípady metastázy po troch mesiacoch. Táto metódu liečby sa nazýva histotripsia a momentálne prebiehajú aj testy na pacientoch, ktorí trpia rakovinou pečene. Ako uvádzajú autori štúdie, táto metóda liečby dokáže prekonať súčasné technologické limity a ponúka „bezpečnú, efektívnu a neinvazívnu metódu liečby rakoviny pečene“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dúfame, že výsledky našej štúdie motivujú budúce preklinické a klinické štúdie histotripsie a následne nájdu spôsob, ako túto metódu uplatniť v zdravotníctve, ako novú metódu boja proti rakovine pečene,“ vyjadril sa Tejaswi Worlikar z University of Michigan, jeden z autorov štúdie.

Táto nová metóda by mohla poskytnúť nádej pre pacientov trpiacich jednou z najagresívnejších foriem rakoviny. Histotripsia používa ultrazvuk nie na pozorovanie vnútorných orgánov, ale ako nástroj schopný fyzicky rozbiť rakovinové nádory. Liečba sa podobá metóde, ktorá využíva ultrazvuk na rozbitie tukových buniek pri liečbach zameraných na stratu hmotnosti. Ultrazvukové vlny sa zacielia na oblasť, ktorú chcú lekári liečiť. Vibrácie vytvoria v tkanive drobné bublinky, ktoré keď prasknú, časť tkaniva poškodia. Takýmto spôsobom dokážu lekári zničiť časť nádoru.

Úspech aj v prípade čiastočnej liečby

Nie vždy ale dokážu cieliť na celý nádor. Závisí od umiestnenia, veľkosti a štádia nádoru, či je bezpečné použiť histotripsiu na celý nádor. V pokuse na potkanoch sa ale ukázalo, že aj čiastočná liečba môže byť efektívnou. V 81% prípadov vedci zaznamenali regresiu nádoru.

„Naše zariadenie, ktoré sme vyvinuli v University of Michigan, dodáva mikrosekundu dlhé ultrazvukové pulzy Tie cielime na nádor, ktorý dokážeme prostredníctvom nich zničiť,“ vyjadril sa Zhen Xu z University of Michigan.

Pre potreby výskumu vedci pracovali s 22 pokusnými potkanmi, ktorým implantovali rakovinové bunky. 11 z nich podstúpilo liečbu pomocou histotripsie. Kontrolná skupina nedopadla dobre. Pri všetkých neliečených potkanoch vedci pozorovali postup rakoviny a následnú metastázu. Do troch týždňov dosiahol nádor maximálnu veľkosť povolenú etickými protokolmi a potkany boli usmrtené.

Zvieratá, ktoré podstúpili liečbu, skončili oveľa lepšie. Neprejavili žiadne vedľajšie účinky liečby a vo väčšine prípadov nádor ustúpil a jedince prežili. Už predchádzajúce štúdie ukázali, že histotripsia je mimoriadne účinnou pri znížení objemu nádoru. Vďaka novej štúdii vedci zistili aj to, že sa zlepšili šance na prežitie aj po liečbe.

Dokonca aj pri čiastočnej liečbe vedci zaznamenali v 9 z 11 prípadov ústup rakoviny bez stôp jej opätovného návratu. Do budúcna plánujú výskumníci túto metódu liečby ďalej skúmať, hlavne z hľadiska jej bezpečnosti a možných biologických dopadov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre