Leonardo da Vinci chápal gravitáciu mimoriadne nadčasovým spôsobom, aj keď nie úplne presné

Da Vinciho chápanie gravitácie bolo mimoriadne nadčasové, vysvetľujú vedci, ktorí si všimli v jeho zápiskoch pozoruhodný experiment.

da Vinci vnímal gravitáciu nadčasovým spôsobom
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Leonardo da Vinci bol taliansky vynálezca a opisuje sa ako univerzálny génius. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí Mona Líza, Posledná večera a rôzne nákresy strojov, ktoré prekonávali technológiu danej doby.

Da Vinci sa považuje za vynálezcu, ktorý navrhol prvý lietajúci stroj, padák, ale aj tank. Určite ste sa stretli aj s Vitruviánskym mužom, prácou, ktorá sa zaoberala dokonalými proporciami ľudského tela. Počas svojho života vytvoril náčrty Guľometov a vylepšil baranidlo, ktoré sa dalo používať priamo na hradby miest. Jeho nápady dali základ pre dnešné zbrane ako napríklad revolvery alebo samopaly.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci sa vedci prikláňajú k názoru, že by jeho koncepty v praxi nefungovali, návrhmi ukázal svoje naozaj nadčasové myslenie. Vedci z inštitútu Caltech sa nedávno pozreli na poznámky talianskeho génia a všimli si, že da Vinci vnímal aj gravitáciu nadčasovo, hoci jeho myšlienky mali svoje nedostatky.

V zápiskoch vynálezcu totiž našli náčrt experimentov, ktoré mali demonštrovať, že gravitačná sila je vo svojej podstate formou akcelerácie. V ďalších poznámkach vedci zistili, že da Vinci vymodeloval gravitačnú konštantu s 97% presnosťou.

Leonardo da Vinci žil od roku 1452 do 1519, no jeho práca sa zaoberá konceptmi, ktoré neboli načrtnuté do roku 1604 a ďalej rozvinuté až v 17. storočí sirom Isaacom Newtonom. Je pochopiteľné, že renesančný vynálezca bol obmedzovaný technológiou svojej doby. Výskumníci napríklad zistili, že nemal vhodné nástroje, pomocou ktorých by presne meral čas počas pádu objektov.

„Tieto náčrtky si získali moju pozornosť, keď som si všimol nápis „Equatione di Moti“, ktorý bol napísaný na prepone jedného z trojuholníkov. Zaujímalo ma, čo Leonardo touto frázou myslel,“ tvrdí Mor Gharib, ktorý si da Vinciho kresby všimol.

Pokrokové vnímanie gravitácie

Po preložení textu, ktorý bol mimochodom písaný zrkadlovo, vedci odhalili pozoruhodný experiment. Da Vinci v poznámkach písal o nádobe s vodou alebo pieskom, ktorá sa pohybuje po rovine, pričom sa materiál postupne vylieva. Da Vinci vedel, že materiál nebude padať rovnakou rýchlosťou ale bude akcelerovať.

„Z jeho poznámok je jasné, že si bol vedomý toho, že voda alebo piesok nebudú padať konštantnou rýchlosťou, ale budú sa zrýchľovať – tiež že materiál sa prestane zrýchľovať horizontálne, pretože už nie je ovplyvňovaný džbánom, a že jeho zrýchlenie je čisto nadol v dôsledku gravitácie.“, vysvetľuje Gharib.

da Vinci vnímal gravitáciu nadčasovým spôsobom
Zdroj: Caltech

Ak sa nádoba pohybuje konštantnou rýchlosťou, padajúci materiál je vertikálny. Ak nádoba akceleruje konštantným tempom, vytvorí sa šikmá línia, ktorá vytvára trojuholník. V prípade, že nádoba akceleruje rovnakým tempom ako gravitácia akceleruje padajúce objekty, vzniká rovnostranný trojuholník. A hoci sa Da Vinci pokúšal matematicky opísať toto zrýchlenie, tak podľa autorov štúdie netrafil do čierneho.

„Da Vinci sa s matematickým vyjadrením trápil. Všimli sme si, že sú jeho rovnice nesprávne, no použili ich správnym spôsobom. Nevieme však, či sa nad tým vedec zamýšľal hlbšie,“ vysvetľuje Gharib.

Jeho chápanie gravitácie však bolo mimoriadne nadčasové, dodávajú vedci. S problémom gravitácie sa pasoval spôsobom, ktorý sa po jeho smrti ešte dlho neobjavil. Ktovie čo by sa stalo, ak by sa mu podarilo jeho teóriu gravitácie úspešne dokončiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre