Len každý tretí užívateľ je riadne chránený pred hackermi: Toto si v Chrome hneď teraz zapni!
Google upozorňuje, že len tretina užívateľov používa funkciu, ktorá poskytuje v Chrome maximálnu ochranu pred hackermi a malvérom.
Google Chrome je jedným z najpoužívanejších internetových prehliadačov na trhu, čo znamená, že je aj atraktívnym cieľom pre kyberzločincov. Spoločnosť Google usilovne pracuje na implementovaní nových bezpečnostných funkcií, no tie nemajú veľký účinok, keď ich väčšina užívateľov nepoužíva.
Práve o jednej z týchto funkcií informuje portál Cybernews. Odhaduje sa, že len každý tretí užívateľ túto bezpečnostnú možnosť využíva a dostáva sa mu tak adekvátnej ochrany pred rôznymi modernými kybernetickými hrozbami. Vôbec pritom nejde o bezpečnostnú novinku, ale o funkciu, ktorú spoločnosť Google ponúka už od roku 2020.
Ak nevieš o čo ide, touto bezpečnostnou funkciou je Pokročilá ochrana, ktorá užívateľov chráni pred phishingom, podvodmi, sociálnym inžinierstvom a aj malvérom. Funkcie pokročilej ochrany nechránia len prehliadač Chrome ale aj celý tvoj Google účet. Ako sme už spomenuli na začiatku, hoci táto možnosť existuje už roky, vie o nej naozaj malé množstvo užívateľov. Rozšírenú ochranu využíva len tretina z takmer 3,5-miliárd užívateľov prehliadača Chrome.
Rozšírená ochrana ťa vie varovať pred podozrivými stránkami, do hĺbky skenuje podozrivé stiahnuté súbory, poskytuje ochranu naprieč všetkými Google službami a dokáže ťa varovať aj v prípadoch, keď sa kyberzločincom podarilo získať prístup k tvojim heslám.
Odborníci ale upozorňujú, že rozšírená ochrana má nejaké nevýhody, čo sa týka súkromia. Po zapnutí tejto funkcie prehliadač posiela vzorky navštívených stránok, stiahnutých súborov, či online aktivity na servery Googlu. Posielanie týchto dát sa vyžaduje na to, aby ti vedela spoločnosť poskytnúť maximálnu ochranu.
Neprehliadni
“Zapnutím rozšírenej ochrany získa užívateľ protekciu, ktorú z väčšiny zaisťuje pokročilá umelá inteligencia. Ide o modely špeciálne vycvičené na to, aby spozorovali nebezpečné URL adresy, ktoré sa objavujú v phishingových podvodoch. Tieto modely zároveň dokážu rozpoznať skutočnú a podvodnú webovú stránku na základe miliónov prípadov z reálneho sveta,” informuje Google.
Ako sme už spomenuli, časť dát toho čo robíš sa posiela na servery Googlu. Technologický gigant ale informuje, že robí všetko pre to, aby v drvivej väčšine prípadov tieto dáta anonymizoval. Priznáva ale, že sú prípady, kedy anonymizácia dát nie je možná. Keď sa tvoje dáta dostanú na servery Googlu, spoločnosť ich prechováva len počas najnutnejšej doby, kým sa vykoná potrebná kontrola. Následne sa dáta vymažú.
Zapnutie rozšírenej ochrany
Ak chceš získať dodatočnú ochranu pred čoraz sofistikovanejšími hrozbami, otvor si prehliadač Chrome a vstúp do nastavení. Na ľavej strane zvoľ podkategóriu Ochrana súkromia a zabezpečenie a na novom okne zvoľ možnosť Zabezpečenie.
Následne si vyber z nového okna možnosť Rozšírená ochrana.
Zapnutie Rozšírenej ochrany pre celý účet Google je podobné. Otvor si Google účet a na ľavej lište vyber možnosť Zabezpečenie. V novom okne potom nájdi možnosť Zlepšené bezpečné prehliadanie pre Váš účet. Klikni na túto možnosť a v novom okne uvidíš len jedno nastavenie, zapnutie zlepšeného bezpečného prehliadania.
Prečo by si mal zvoliť rozšírenú ochranu?
Možno sa pýtaš, aký má význam meniť štandardnú ochranu za tú rozšírenú. Príkladom môže byť aj situácia zo začiatku mesiaca, kedy bezpečnostní analytici odhalili prebiehajúcu hackerskú kampaň, ktorá zasiahla prehliadače Chrome. Hackeri zneužívali OAuth systém na prehliadačoch Chrome.
Väčšina OAuth útokov sa zameriavali na získavanie citlivých dát alebo na neautorizovaný prístup k špecifickým webovým aplikáciám. Bezpečnostní experti predpokladali, že je nemožné získať plnú kontrolu nad prehliadačom a ešte menšia šanca je, že kyberzločinec získa prístup k zariadeniu len cez rozšírenie prehliadača. Rozšírená ochrana ti ponúka vďaka sofistikovaným AI modelom ochranu aj pred novými hackerskými útokmi, preto ide o funkciu, ktorú sa oplatí mať zapnutú.
Komentáre