Len 5 minút na sociálnych sieťach vás môže urobiť nešťastným: Ako je to možné?
Hlavne počas pandémie ľudia prepadávajú takzvanému doomscrollingu, prehnanému čítaniu negatívnych správ.
Sociálne siete môžu byť preplnené negatívnymi správami, obzvlášť v dobe pandémie. Je dokázané, že ľudia majú v ťažkých dobách tendenciu vyhľadávať viac informácií, no ak ide až o nezdravú závislosť, nazýva sa to „doomscrolling“.
Doomscroling znamená, keď niekto na sociálnych sieťach vyhľadáva negatívne informácie, ktoré môžu mať výrazný dopad na jeho náladu. Štúdia z roku 2020 dokázala, že čím viac správ o pandémii COVID-19 si ľudia na sociálnych sieťach prečítali, tým nešťastnejšie sa cítili, píše portál Science Alert.
Všeobecné správy sa zvyknú zameriavať na vyťaženosť nemocníc, nedostatok prostriedkov na bojovanie s pandémiou, rastúci počet nakazených, alebo počet úmrtí. Vo svojej podstate ide o negatívne správy a preto niet divu že ľudia, prepadajúci doomscrollingu, majú horšiu náladu ako tí, ktorí správy nesledujú vôbec.
„Výskum ukazuje, že aj dvojminútové vystavenie negatívnym správam môže mať negatívny dopad na naše duševné zdravie. Priemerný človek strávi až desaťnásobok času čítaním správ, súvisiacich s pandémiou. Dopad na duševné zdravie je preto oveľa vyšší,“ tvrdia výskumníci.
Dá sa však ovplyvniť to, čo na sociálnych sieťach vidíme? Čo ak by sme pochmúrne správy vymenili za niečo pozitívnejšie? Tohtoročný prieskum dokázal že ľudia, sledujúci pozitívnejšie správy mali oveľa lepšiu náladu ako tí, ktorí pozerali bežné spravodajstvo. To sa zameriavalo hlavne na negatívne témy. Znie to ako zdravý sedliacky rozum, no často si ani neuvedomujeme, aký druh obsahu na sociálnych sieťach odoberáme.
Ako spraviť zo sociálnych sietí „veselšie“ miesto?
Prvou a zrejme aj najjednoduchšou možnosťou je vymazať si sociálne siete. Ide o radikálny krok, no prieskum z roku 2020 ukázal niečo zaujímavé: Až polovica užívateľov Facebooku zo Spojených štátov, chcela vymazať svoje konto.
Neprehliadnite
Napriek tomu ide o platformu, ktorá spája ľudí dokopy a umožňuje nám ľahšie komunikovať. Ak nechcete prísť o tieto benefity, musíte si začať všímať s čím napríklad na Facebooku prichádzate do kontaktu.
Ak ste prišli na sociálnu sieť len četovať, alebo zistiť, ako sa niekto má, všímajte si len osobné príspevky. Vyhýbajte sa rôznym spravodajským článkom. Sociálne siete vám totiž ukazujú len ten obsah, o ktorý máte záujem. Ak budete vyhľadávať témy, ktoré vám robia radosť, sociálna sieť vám začne ukazovať viac podobných príspevkov.
Ďalšou možnosťou je zdieľať pozitívny obsah. Či už ide o rôzne milé videá, alebo niečo iné, začnite šíriť pozitívnu energiu sami a určite sa vám vráti dvojnásobok.
Samozrejme, týmto článkom nechceme povedať, aby ste ostali neinformovaní a vyhýbali sa všetkým správam. Už dlhú dobu sa nachádzame v zložitej situácii a so všetkým, čo sa okolo nás teraz deje, je dôležité myslieť aj na duševné zdravie.
Ak totiž človek od rána do večera číta len negatívne veci, Nie je až také ťažké uveriť tomu, že svet okolo nás je na tom oveľa horšie, než naozaj je. Aj napriek všetkému zlému, čo sa za posledné roky udialo, stalo sa aj veľa dobrého. Netreba na to zabúdať.
Komentáre