LEGO tehly môžu zohrať kľúčovú úlohu pri budovaní mesačnej základne. Neuveríš, z čoho chcú vedci stavať domy na Mesiaci
Výskumníci z ESA skúmajú vesmírne LEGO tehly, ktoré by mohli slúžiť ako stavebný materiál pre astronautov, ktorí pôjdu na Mesiac.
LEGO stavebnice sú známe po celom svete a pomocou nich sa môžeme naučiť ako kreatívne riešiť rôzne typy problémov. Možno si o tom nevedel, ale LEGO stavebnicami sa inšpirujú aj výskumníci, napríklad pri navrhovaní potenciálnych domovov pre astronautov na Mesiaci.
Do podobného projektu sa pustila aj Európska vesmírna agentúra v spolupráci so spoločnosťou LEGO. Výskumníci použili 4,5-miliárd rokov starý meteorit na to, aby pomocou 3D tlačiarne vytlačili jedinečnú “vesmírnu tehlu”. Tá sa podobá na dobre známu dánsku skladačku.
LEGO vesmírne tehly sú prvkami prebiehajúceho obrovského projektu, ktorého cieľom je vybudovanie infraštruktúry na povrchu Mesiaca. Presnejšie máme na mysli pristávacie plochy, ubytovacie moduly pre astronautov a ďalšie stavby.
Keď výskumníci začali rozmýšľať nad tým, ako by mohli na povrchu Mesiaca postaviť základňu a ďalšie štruktúry, obrátili sa na materiály, ktoré môžeme nájsť na povrchu našej prirodzenej družice. Využívanie pôvodných materiálov sa nazýva in-situ metóda a vďaka nej vesmírne agentúry ušetria nemalé peniaze a hlavne čas, ktoré sa vyžadujú na prepravu obrovského množstva stavebného materiálu zo Zeme na Mesiac.
Využitie pôvodných zdrojov planéty, resp. v tomto prípade Mesiaca, zároveň dáva astronautom väčšiu slobodu a schopnosť prispôsobiť sa. Ak by sa niečo pokazilo alebo by sa muselo niečo pristavať, astronauti môžu tento problém vyriešiť ihneď a nemusia sa spoliehať na zásoby zo Zeme.
Neprehliadni
Testovacia plocha
Astronauti sa už v nadchádzajúcich rokoch vrátia na povrch Mesiaca v rámci programu Artemis. Ten zároveň slúži ako odrazový mostík na Mars. Astronauti sa musia naučiť, ako prežiť na povrchu iného telesa, než je Zem. Na Mesiaci budú odkázaní sami na seba, čo ale nie je ešte tak zlé.
Mesiac je ideálnym cvičným priestorom pre misiu na Marse, lebo sa nachádza relatívne blízko pri Zemi. V prípade potreby alebo krízy môžu astronauti dostať pomoc so Zeme, alebo sa na ňu do niekoľkých dní vrátiť. Keď vyrazí prvá ľudská posádka na Mars, takúto výhodu mať nebude. Pri najlepšom trvá cesta k červenej planéte niekoľko mesiacov, čo znamená, že ak nastane problém, astronauti ho musia vyriešiť na červenej planéte sami.
Základňa na Mesiaci má však ešte jednu výhodu. Ak všetko prebehne tak ako má, potom sa rakety smerujúce na Mars môžu na Mesiaci zastaviť, doplniť palivo alebo zásoby a pokračovať ďalej. Opäť by to znamenalo výrazne jednoduchšie a lacnejšie misie hlbšie do Slnečnej sústavy.
Vesmírne tehly
Výskumníci z Európskej vesmírnej agentúry chceli pri návrhu nového vesmírneho stavebného materiálu nájsť niečo, čo by sa najviac podobalo na lunárny regolit, ktorého mali výskumníci málo. Prach meteoritu sa stal preto druhým najlepším materiálom na návrh vesmírnej tehly. Presnejšie išlo o meteorit, ktorý výskumníci objavili v severozápadnej Afrike okolo roku 2000. Prach meteoritu zmiešali s polylaktidom a materiálom simulujúcim lunárny regolit.
Výsledkom sú 3D vytlačené “tehly” ktoré sa podobajú na známu LEGO stavebnicu. Zaujímavosťou je, že tehly vedia do seba zacvaknúť presne ako LEGO a momentálne ich vedci využívajú na testovanie rôznych stavebných techník na Zemi.
“Nikto ešte na Mesiaci nič nepostavil, preto musíme prísť nielen na to, ako štruktúry na Mesiaci postavíme, ale aj z čoho ich postavíme. Nemôžeme si totiž dovoliť priniesť všetok stavebný materiál zo Zeme,” tvrdí Aidan Cowley, jeden z výskumníkov Európskej vesmírnej agentúry.
Ak ťa koncept vesmírnej “LEGO tehly” zaujal a rád cestuješ, tieto vesmírne tehly sú vystavené vo vybraných LEGO obchodoch. Najbližší obchod nájdeš ale až v Nemecku, v centre Mníchova alebo v Kolíne nad Rýnom. Môžeš sa pozrieť na to, z čoho by sa mohli skladať prvé stavby na povrchu Mesiaca.
Komentáre