Spravodajstvo

Lacnejšia elektronika nie je témou dňa. Bude pravdepodobne ešte drahšia, naznačujú to slová riaditeľa Intelu

Odborníci revidujú svoje odhady. Čipová kríza tu bude dlhšie, ako si mysleli.

Smartfóny, počítače, tablety a ďalšia elektronika, nie sú lacnou záležitosťou. Platí to obzvlášť v dnešnej dobe, kedy je na trhu nedostatok surovín. Koncom minulého roka sa zdalo, že situácia sa čoskoro zlepší pričom už v tomto roku mal nastať zlom. Viacero odborníkov tvrdilo, že koniec čipovej krízy, resp. k rapídnemu zlepšeniu aktuálnej situácie dôjde koncom tohto roka pričom v tom budúcom, kríza bude už zažehnanou. Hovoril to aj riaditeľ spoločnosti Intel. No zdá sa, že dnes je situácia úplne odlišnou a odborníci začínajú prehodnocovať svoje tvrdenia.

Koniec čipovej krízy sa vzďaľuje

Portál phonearena.com najnovšie upozorňuje na slová riaditeľa spoločnosti Intel, Pata Gelsingera, ktorý revidoval svoj pôvodný odhad, kedy nastane rovnováha medzi ponukou a dopytom v čipovom priemysle. Treba ale uviesť, že neprichádza s dobrými správami. Dôvodom je, že podľa neho čipy budú nedostatkovým tovarom až do roku 2024. Hovorí, že továrne dnes nie sú schopné rozšíriť svoje výrobné kapacity, aby pokryli dopyt. Za týmto problémom paradoxne stojí nedostatok komponentov, ktoré sú potrebné pre navýšenie kapacít továrni.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„To je jeden z dôvodov, prečo si myslíme, že celkový nedostatok polovodičov sa teraz presunie do roku 2024, namiesto predchádzajúcich odhadov v roku 2023,..“

Nedostatok čipov sa vo finálne odzrkadlí v tom, že sa budú predlžovať dodacie lehoty zariadení. To ale nie je to najhoršie, hovoria analytici. Samozrejme, dopad to bude mať aj na finálnu cenu produktov, kde sa používajú čipy. Nejde pritom len o smartfóny, tablety, či počítače, ale aj o automobily, domáce spotrebiče a vo všeobecnosti všetku elektroniku. Rovnako ani netreba zabúdať na infláciu, ktorá v súčasnosti rastie tempom, aké sme dlho nezažili. Reálny vývoj situácie na trhu s polovodičmi zrejme objasní len čas a nám nezostáva nič iné ako dúfať, že sa situácia obráti k lepšiemu v čo najkratšom čase.

Pocítili ste už zdražovanie elektroniky? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close