Kyslík priamo do krvného obehu? Nové zariadenie môže zmeniť to, ako používame pľúcne ventilácie

Hoci toto zariadenie neprešlo testami na ľuďoch, predbežné experimenty sú mimoriadne sľubné.

krv v inekcii (1)
Zdroj: Flickr.com (Marco Verch), úprava Vosveteit

Existuje množstvo ochorení, či zranení, pri ktorých telo nedokáže dostať do pľúc dostatočné množstvo kyslíka, píše portál Science Alert.

Jedným z riešení sú pľúcne ventilátory, no tieto zariadenia spôsobujú ďalšie problémy, napríklad infekciu pľúc. Nehovoriac o tom, že takýchto prístrojov je momentálne nedostatok. Okrem pľúcnej ventilácie existuje ešte jedna metóda, pri ktorej sa krv z tela pacienta dostáva mimo tela a následne sa pridáva kyslík a odstraňuje oxid uhličitý.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto metóda sa nazýva mimotelová membránová oxygenácia a ide o spôsob dlhodobej podpory krvného obehu a dýchania pacientov. Využíva sa pri pacientoch s neriešiteľným zlyhaním dýchania alebo srdca. Mimotelová membránová oxygenácia dokáže lekárom poskytnúť čas na liečbu príčiny zlyhania týchto orgánov.

V rámci novej štúdie vedci objavili metódu, ktorá by dokázala dodať kyslík do krvi priamo. Predišlo by sa tak viacerým zraneniam, ktoré ventilácia spôsobuje. Nová metóda pretláča kyslíkom naplnenú tekutinu cez niekoľko trysiek, ktoré sú čoraz menšie. Na konci tohto procesu získajú vedci bubliny menšie ako červené krvinky. To znamená, že kyslík môžu podať priamo do krvného obehu, a to bez upchatia ciev.

Okolo bubliniek sa nachádza lipidová membrána brániaca bublinám v spájaní sa dokopy. Po aplikovaní roztoku sa membrána roztápa a kyslík sa uvoľňuje do tela. Počas praktických experimentov sa vedcom podarilo zvýšiť hodnoty kyslíku v krvi z 15 percent na 95 percent. Pri testoch na laboratórnych potkanoch zvýšili saturáciu krvi z 20% na 50%.

„Navrhnuté zariadenia nám umožňujú kontrolovať dávku kyslíku a objem tekutiny. V oboch prípadoch ide o kritické parametre pri ošetrovaní pacientov v kritickom stave“, píšu autori štúdie.

Zatiaľ netestované na ľuďoch

Ich zariadenie je však iba konceptom, čo vo svojej práci zdôrazňujú. Experimenty vykonali prvýkrát na darovanej krvi a druhýkrát na laboratórnych potkanoch. Ako vo svojej práci píšu, táto metóda, hoci sa zdá byť efektívna, nebola ešte testovaná na ľuďoch. Administrácia kyslíku do krvi je mimoriadne delikátny proces. Problémy môžu vzniknúť veľmi rýchlo, obzvlášť ak sa pridá príliš málo alebo príliš veľa kyslíku, či ak ho podajú nesprávnym spôsobom.

V ďalších krokoch vedci plánujú novú metódu otestovať aj na väčších zvieratách, než sa presunú na testy na ľuďoch. Ak budú tieto testy úspešné a metóda sa osvedčí pri testoch na ľuďoch, vedci získajú zariadenie schopné zachraňovať životy. V prvých fázach nepôjde o náhradu pľúcnej ventilácie, no autori štúdie dúfajú, že toto zariadenie pacientov lepšie pripraví. Zároveň by mohlo ísť o spôsob ako udržať pľúca funkčné, kým sa ventilácia uvoľní.

Nové zariadenie sa dokonca môže jednoducho adaptovať do existujúcich pľúcnych ventilácií, čo by znamenalo plynulú integráciu do zaužívaných postupov nemocníc.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre