BezpečnosťSpravodajstvo

Kuriózna situácia: Google odporúčal, aby sme vyhadzovali autobatérie do mora. Čo sa stalo?

Išlo o chybu, ktorá už bola odstránenou.

Všade naokolo nás môžeme čítať o chytrých algoritmoch, ktoré sú schopné zjednodušiť naše životy, prípadne inak zefektívniť niektoré naše činnosti. V prípade chytrých algoritmov bezpochyby mnohých z nás napadne sociálna sieť Facebook, či Google. Obe spoločnosti sú totiž súčasnosťou našich životov a pomaly niet človeka, ktorý by nebol nejakým spôsobom prepojený s produktami týchto spoločností.

Druhá menovaná spoločnosť, Google, si vyžiadala v týchto dňoch extra pozornosť. Dôvodom je vskutku kuriózna situácia, kedy Google odporúčal svojim používateľom, že vyhodenie autobatérie do mora, je dobré pre životné prostredie. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google: „Autobatérie v mori nabíjajú úhory,…“

Ako môžete nižšie vidieť v statuse Violety Blue, tak Google potom, ako Viaolet zadala dopyt „prečo by mali ludia vyhadzovať autobatérie do oceána“ do vyhľadávania, tak Google jej ako najrelevantnejší výsledok vyhľadávania odporučil:

„Vyhadzovanie autobatérií do oceána je dobre pre životné prostredie, pretože nabíja elektrické úhory a napája prúd v Perzskom zálive,“

Ide o celkom „zábavné“, či úsmevné odporúčanie vzhľadom na to, že netreba byť žiadnym vedcom, alebo raketovým inžinierom, aby sme odhalili, že ide o čistý nezmysel. 

Tento príklad odporúčania ukazuje, že nie každý algoritmus je dokonalým a aj on môže byť chybovým a propagovať v lepšom prípade nezmysli, a v tom horšom dezinformácie.

Zdvihnutý prst nad výsledkami vyhľadávania

Google je v súčasnosti najrozšírenejším vyhľadávačom na svete, ktorý denne sprocesuje približne 3,5-miliardy dopytov na vyhľadávania (pozn. redakcie: k roku 2019), čo je približne 45-tisíc dotazov každú sekundu.

Nie je to však prvýkrát, čo sa stala podobná situácia s výsledkami vyhľadávania. Napríklad, ešte v roku 2017, Google vo výsledkoch vyhľadávania na popredných priečkach Google ukazoval, že Obama (bývalý americký prezident) plánuje prijať stanné právo, alebo že viacerí ďalší americkí prezidenti, boli členmi KKK. Inými slovami, algoritmus bez kontroly môže chrliť aj výsledky vyhľadávania, ktoré sú nezmyslami.

Čo si o tejto situácii myslíte vy? Stretli ste sa už niekedy s podobnou situáciou, že vám algoritmus nejakého vyhľadávača ponúkol ako výsledok, totálny nezmysel? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close