SpravodajstvoZariadenia

Kúpili by ste si v blízkej dobe skladateľný smartfón? Predpoveď tvrdí, že v najbližších rokoch nebudete mať na výber!

Skladateľné smartfóny môžu byť už o pár rokov bežnou súčasťou portfólia výrobcov. Naopak klasický výkonný smartfón už nemusí byť bežný.

Trh so smartfónmi je dynamický a v poslednej dobe sa pomerne rýchlo mení. Nové inovácie menia naše každodenné zariadenia na prémiové fotoaparáty, výkonné počítače či mierne predražené poznámkové bloky a zdroje informácií. V priebehu posledných rokov sa však na trhu objavili aj smartfóny so skladateľným displejom, ktoré kombinujú požiadavky fanúšikov kompaktných, no aj väčších zariadení. Tieto telefóny sa zvyčajne radia do prémiového segmentu a spôsobov, akým sa môže smartfón skladať, môže byť hneď niekoľko. Ako nás však informuje portál andro4all.com, smartfónov so skladateľným displejom má byť na trhu čoraz viac. V budúcnosti by sme teda nad klasickým zariadením ani nemali premýšľať.

Kúpiť si klasický smartfón môže byť v budúcnosti trochu problém

Skladateľné zariadenia sa postupne stávajú stálymi členmi portfólia viacerých spoločností. Príkladom je juhokórejský Samsung či spoločnosti ako Xiaomi, prípadne Huawei, ktoré pracujú na viacerých generáciách telefónov so skladateľným displejom. Už dnes nie je ničím nezvyčajným, keď na ulici vidíme skladateľný smartfón. A tento trend sa má do budúcna ešte zvyšovať, keďže podľa posledných štatistík zisťujeme, ako sa má trh vyvíjať až do roku 2027. Nárast výroby skladateľných telefónov bude totiž výrazne vyšší, pričom by sa mal týkať prémiového segmentu.

Skladateľné smartfóny 2022-2027
Zdroj: IDC

Klasických smartfónov by pritom malo byť na trhu o niečo menej práve na úkor toho, že „skladačiek“ bude zasa viac. V skutočnosti očakávame, že z aktuálneho podielu skladateľných smartfónov vo výške 1.2% bude v roku 2027 až 3.5%. Tieto čísla nemusia vyzerať tak pôsobivo, no keď povieme, že z 14.2 miliónov skladateľných telefónov bude pravdepodobne na trhu až 48.1 miliónov v roku 2027, nárast je skutočne viditeľný. Podľa predpovedí by sa malo v budúcnosti rovnako predávať aj viac klasických telefónov, no bežný smartfón už nebude pravdepodobne taký zaujímavý ako ten so skladateľným displejom.

Ktoré spoločnosti to môžu využiť?

Ako sme už spomenuli, azda najväčším hráčom na trhu so skladateľnými zariadeniami je spoločnosť Samsung. Tá do svojho portfólia plne zaintegrovala dva druhy skladacích telefónov a v príprave má mať ďalší spôsob, akým by sa ich smartfón mohol skladať. Významnými hráčmi na trhu sú aj Xiaomi či Huawei, pričom tieto dve spoločnosti zatiaľ pracujú na skladateľných telefónoch najmä na čínskom trhu. Zaujímavou je aj spoločnosť Honor ako bývalá dcérska značka od Huawei.

Samsung Galaxy Z Flip 4 zložený smartfón
Zdroj: Vosveteit.sk

Do budúcna ale majú potenciál skladateľných smartfónov využiť aj ďalšie značky. Podľa skorších informácií čakáme na to, kedy svoj prvý smartfón so skladateľným displejom predstaví Google. Rovnako má na tomto trende pracovať aj Apple, ktorý si však musí dobre premyslieť, akým spôsobom takéto zariadenie pracuje. Dôvodom je totiž už tak vysoká cena klasických iPhonov, pričom skladateľný model by mohol byť pre množstvo používateľov úplne nedostupným. Prémiový segment smartfónov však čakajú časy výrazných zmien, nakoľko už o pár rokov by sa klasické vlajkové lode mohli nahradiť „skladačkami“.

Kúpili by ste si dnes skladateľný smartfón? Alebo je podľa vás tento koncept zatiaľ hudbou budúcnosti? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close