Ktorí výrobcovia smartfónov vedú rebríček dôveryhodnosti na základe aktualizácií softwaru?

Nokia ovládla rebríček. Darilo sa ešte spoločnosti OnePlus, Samsungu, či Xiaomi

Samsung Nokia Xiaomi Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Mnohí poprední výrobcovia smartfónov si vybudovali svoje renomé na základe kvalitného hardwaru a priaznivej ceny. Ide však len o jednu časť koncovej kvality produktu. Dôvodom je, že každý hardware je poháňaný softwarom, ktorý je potrebné na pravidelnej báze aktualizovať. Odhliadnuc od nových funkcií, ide aj o bezpečnostné aktualizácie, ktoré chránia používateľov pred možnými hrozbami hackerských útokov, či iných nepríjemnosti.

Analytici z counterpointresearch.com publikovali zaujímavý report, kde sa pozreli na softwarové aktualizácie viacerých významných výrobcov smartfónov. Pozerali sa celkovo na 4 piliere – bezpečnostné aktualizácie, softwarové aktualizácie, kvalita aktualizácií a zariadenia prispôsobené pre podnikateľský sektor (pozn. redakcie: v každej kategórií výrobcovia smartfónov mohli získať po 30 bodov s výnimkou kategórie zariadení prispôsobených pre podnikateľský sektor, kde mohli získať len 10 bodov).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rebríček ovládla Nokia

Z dát, ktoré spoločnosť pozbierala vyplynulo, že lídrom tohto rebríčka sa stala spoločnosť Nokia s miernym náskokom pred spoločnosťou OnePlus. Najhoršie na tom sú spoločnosti ako LG, či Vivo. Nižšie si môžete pozrieť rebríček jednotlivých výrobcov.

rebricek dôvery vyrobcov smartfono zalozeny na aktualizaciach_1
Zdroj: counterpointresearch.com

Analytici ďalej vysvetľujú, že sa pozreli na frekvenciu aktualizácií. Nižšie si môžete pozrieť frekvenciu pravidelných bezpečnostných aktualizácií, kde jednoznačne dominuje spoločnosť Nokia, ktorá „deravý software“ opravuje na mesačnej báze. Časť svojich zariadení aktualizujú na mesačnej báze aj ďalší výrobcovia. Prepadli však spoločnosti ako Samsung, Huawei, Oppo, LG, či Vivo, ktoré podľa zistení analytikov sa aktívne „starajú“ len o približne 20% až 30% zariadení.

frekvencia distribucie bezpecnostnych aktualizacii vyrobcov smartonov_1
Zdroj: counterpointresearch.com

Cena zariadenia má vplyv na aktualizácie

Graf nižšie zas odhaľuje, ako vplýva cena smartfónu na starostlivosť o zákazníka z pohľadu frekvencie distribúcie bezpečnostných aktualizácií. Nižšie si môžete pozrieť frekvenciu aktualizácií na základe zariadení roztriedených do cenových kategórií – do 200USD, nad 200USD ale do 400USD, a nad 400USD.

distribucia aktualizacii na zaklade ceny zariadenia
Zdroj: counterpointresearch.com

Najnovší Android distribuuje najrýchlejšie Nokia a OnePlus

Pre účely analýzy sa analytici ďalej pozreli na aktuálnosť operačného systému. Za najaktuálnejší systém považovali Android 10, pričom do úvahy brali len zariadenia nie staršie ako 3 roky. Ako môžete nižšie vidieť, tak v tomto rebríčku opäť dominuje spoločnosť Nokia, resp. OnePlus. Na úplne opačnom konci sú výrobcovia ako Vivo, LG, či Lenovo. Na druhom grafe si zas môžete pozrieť distribúciu jednotlivých verzií Androidu naprieč cenovými kategóriami smartfónov.

Kvalita aktualizácií

Nižšie si môžete pozrieť výsledky kvality aktualizácií telefónov Nokia v porovnaní s „trhovým štandardom“. Na druhom grafe môžete zas vidieť kvalitu softwarových aktualizácií jednotlivých výrobcov  – ide o slabo zelenú farbu (analytici brali do úvahy viacero faktorov. Napríklad množstvo nových funkcií, chyby v aktualizáciách a podobne). Tu treba dodať, že analytici sa k týmto výsledkom dopátrali na základe kvalitatívneho výskumu prostredníctvom rozhovorov s ODM / EMS partnermi spoločností.

Najviac prispôsobených zariadení pre podnikateľský sektor má Nokia

Nižšie na grafe si môžete pozrieť podiel produktov odporúčaných jednotlivými výrobcami pre podnikateľský sektor.

prisposobene produkty pre podnikatelov
Zdroj: counterpointresearch.com

Ako dopadol výrobca vášho smartfónu? Dajte nám nižšie vedieť v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre