Ktoré zviera vníma čas najrýchlejšie? Dokážete trafiť správnu odpoveď?

Rôzne živočíšne druhy vnímajú čas rozdielnym spôsobom. Závisí to na prostredí, v ktorom žijú.

Ktoré zviera vníma čas najrýchlejšie?
Zdroj: Unsplash (Nathan Dumlao), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Čas je relatívny, dokázal to Albert Einstein a občas si to všímame aj my. Víkend ubehne ako voda a pondelky nie a nie skončiť. Hoci to nie je dôkazom teórie relativity, čas môžeme vnímať inak a rovnako ho vnímajú inak aj iné živočíchy na tejto planéte.

V zaujímavej štúdii z British Ecological Society sa výskumníci rozhodli zistiť, ktoré zvieratá vnímajú čas najrýchlejšie. Štúdia je najväčšia svojho druhu a priniesla naozaj prekvapivé výsledky. Výskumníci v rámci nej analyzovali viac ako stovku rozličných živočíšnych druhov. Ich vnímanie času skúmali tým, že pozorovali, ktorý druh reagoval na zmeny najrýchlejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vážky a bzučivkovitý hmyz dokázal zmenu postrehnúť najrýchlejšie. Frekvencia ich vnímania bola až 300 hertzov čo znamená, že dokázali pozorovať zmeny 300-krát za sekundu, čo je oveľa rýchlejšie ako ľudia, ktorí majú 65 hertzov. Spomedzi stavovcov čas vnímal muchárik čiernohlavý, ktorý vnímal frekvencie až do 146 Hz. Nasledoval losos s 96 Hz a psy so 75 Hz. Najpomalšie oko mala morská hviezdica, ktorá vnímala frekvenciou 0.7 Hz.

„Mať rýchle vnímanie umožňuje živočíchom postrehnúť rapídne zmeny v prostredí. Obzvlášť užitočným sa stáva ak sa pohybujete rýchlo, alebo potrebujete sledovať dráhu pohybujúcej sa koristi,“ vysvetlil jeden z autorov štúdie, Kevin Healy.

Zo štúdie vyplýva, že vnímanie času do veľkej miery závisí na prostredí, v ktorom sa živočích nachádza. Taká rýchlo letiaca vážka vníma teda čas rýchlejšie ako napríklad pes. Tento poznatok nie je čisto len zaujímavosťou, no vedcom pomáha lepšie pochopiť vzťah predátorov a koristi. Zároveň lepšie chápu ako tieto tvory ovplyvňuje napríklad svetelný smog.

Rozdiely vo vnímaní času

Prekvapením však bolo zistenie, že suchozemské predátory majú vnímanie času pomalšie ako tie vodné.

„Veríme, že vodné prostredie umožňuje živočíchom upravovať svoju polohu aj počas toho, ako vyrazili po koristi. Na zemi mnohé predátori túto možnosť nemajú. Ak pavúk skočí po svojej koristi, vo vzduchu už so svojou trajektóriou nespraví nič,“ tvrdí Healy.

Nie každé zviera má možnosť postrehnúť bleskurýchle zmeny. Táto vlastnosť si vyžaduje množstvo energie a špeciálne prepojenie neurónov, ktoré by museli s očami komunikovať oveľa rýchlejšie. Nie všetky zvieratá však rýchle vnímanie potrebujú. Ušetrenú energiu ich telo radšej investuje do rastu alebo rozmnožovania.

Schopnosť vnímať zmeny sa však líši nielen medzi druhmi, ale aj v rámci druhu vrátane nás. Objavilo sa niekoľko štúdií ktoré naznačili, že futbaloví brankári dokážu vnímať zmenu rýchlejšie ako iní ľudia, a že káva dokáže nakrátko zrýchliť naše vnímanie.

V rámci tejto a aj iných podobných štúdií, vedci skúmali rýchlosť vnímania pomocou blikajúceho svetla. Počas toho merali rýchlosť signálu, akým optický nerv poslal informáciu do mozgu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre