BezpečnosťNávody

Ktoré aplikácie vo vašom smartfóne môžu inštalovať do telefónu ďalšie aplikácie bez vášho vedomia?!

Pozrite sa na povolenia aplikácií vo vašom smartfóne. Obzvlášť nebezpečné je to, ktoré umožňuje aplikáciám inštalovať ďalší softvér do zariadenia.

Naše telefóny sú studňou informácií a vedia to aj potenciálny útočníci. Tí sa do našich smartfónov snažia dostať škodlivý softvér tým najrôznejším spôsobom. Najčastejšie to skúšajú cez podvodné stránky, kde nás navigujú, aby sme si stiahli do zariadenia škodlivý súbor, prípadne aplikácie. No existujú aj iné metódy, ako sa pokúšajú infikovať smartfón. Pomerne známou metódou je „dropper“. Modus operandi tejto metódy spočíva v tom, že útočník distribuuje užitočnú aplikáciu, napríklad cez Obchod Play či iný kanál a následne, ako si ju obeť stiahne do zariadenia, tak neskôr pomocou aktualizácie do neho dostane škodlivý softvér.

Samozrejme, na to, aby to mohol spraviť, tak potrebuje mať udelené pomerne široké oprávnenia v smartfóne. No to kľúčové je možnosť inštalovania ďalšieho softvéru do smartfónu. Pravdepodobne sa vám už stalo v minulosti, že ste si stiahli aplikáciu a automaticky ste všetko odklikali, aby ste ju mohli používať. A preto je dobré si z času na čas pozrieť povolenia, ktoré sme aplikáciám v minulosti udelili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto aplikácie vám môžu inštalovať do zariadenia ďalší softvér

Pravdepodobne asi nikto netúži potom, aby sa mu do telefónu nainštalovala aplikácia, o ktorej nevie, že tam je. Plynú z toho viaceré bezpečnostné riziká. Toto povolenie ale nenájdete bežne medzi ostatnými povoleniami. Postup, ako sa dostanete k tomu povoleniu, je od výrobcu smartfónu k výrobcovi mierne odlišný. Napríklad v prípade Xiaomi telefónov sa k tejto funkcii dostanete cez aplikáciu Zabezpečenie. Prejdime ale teraz k všeobecnému postupu.

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať ku karte, kde nájdete aplikácie, ktoré majú povolenie inštalovať do telefónu ďalší softvér, je cez našepkávač v Nastaveniach smartfónu. Táto sekcie sa najčastejšie volá „Špeciálny prístup“ (v niektorých prípadoch sa môže volať aj Špeciálne povolenia. Zväčša ju nájdete v sekcii Ochrana a súkromie, prípadne v správe aplikácií). Ako otvoríte kartu, tak uvidíte viacero funkcií telefónu, no pre nás je v tomto prípade zaujímavá karta „Inštalovať neznáme aplikácie“. Viď snímky obrazovky nižšie.

Ako otvoríte túto kartu, tak uvidíte zoznam aplikácií spolu s informáciou, či je toto oprávnenie pre konkrétnu aplikáciu povolené alebo nie. Vo všeobecnosti odporúčame, aby ste toto povolenie odobrali všetkým aplikáciám, ktoré ním disponujú.

povolenie instalovat aplikacie do telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, keď už budete v sekcii Špeciálny prístup, pozrite sa aj po povolení Zmeniť systémové povolenia. Toto povolenie sa rovnako považuje za jedno z najnebezpečnejších, aké môžete aplikácii udeliť. Umožňuje totiž meniť nastavenia smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close