Ktorá navigácia je medzi používateľmi najpopulárnejšou? Vyhral váš favorit?

Známy portál vykonal anketu medzi svojimi čitateľmi, v ktorej sa pýtal, aká navigácia je pre nich číslo jedna. S veľkým náskokom vyhrali Google Mapy.

Navigace
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Mnohí z nás využívajú počas šoférovania navigáciu bez ohľadu na to, kam ideme. Tento typ aplikácií používame aj pri bežnej ceste z bodu A do bodu B, ktorú máme „obkukanú“. Dôvod je jednoduchý, chceme mať prehľad o dopravnej situácií, ktorá je pred nami. Navigačné aplikácie ale nájdu využitie aj v iných oblastiach života. Mnohé z nich ponúkajú napríklad rôzne tipy na výlety, cestovné poriadky hromadnej dopravy a ďalšie funkcie.

Rozmýšľali ste ale nad tým, ktorá navigácia je medzi používateľmi najpopulárnejšou bez ohľadu na platformu? Známy portál slashgear.com vykonal anketu medzi čitateľmi svojho webu, ktorá odhalila popularitu jednotlivých navigácií. Je potrebné ale uviesť, že v ankete odpovedali najmä americkí používatelia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mapy Google sú najpopulárnejšie

Prieskum portálu odhalil, že najpopulárnejšou navigačnou alternatívou sú Google Mapy. Až 60,37% respondentov uviedlo, že uprednostňuje riešenie od spoločnosti Google.

Na druhej priečke s 17,86% hlasov skončili Apple Maps. Treba rovnako podotknúť, že naprieč trhom so smartfónmi v USA dominujú telefóny iPhone. Pravdou ale je, že zatiaľ čo Apple Maps sú dostupné len na zariadeniach spoločnosti Apple, tak Google Mapy sú dostupné prakticky naprieč každou väčšou platformou – cez smartfóny, až po počítače.

Prvú trojicu uzatvára aplikácia Waze, ktorú preferuje ako voľbu číslo jedna 15,65% respondentov. Pre tých, ktorí nevedia, tak aplikácia patrí pod krídla spoločnosti Google, ktorá ju získala ešte v roku 2013. Taktiež treba spomenúť i to, že medzi aplikáciou Waze a Google Mapami nájdeme viacero podobností, hoci nejde o identické aplikácie. Stále ale ponúkajú odlišný zážitok z ich používania.

Prejdime ale teraz k štvrtej najpopulárnejšej navigácii, ktorou je TomTomGo Navigation. Toto riešenie preferuje 5,27% opýtaných. Prvú päticu uzatvára v našom regióne pomerne málo známa navigácia Gaia GPS, ktorá je pre 0,85% respondentov najlepšou alternatívou.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali komplexnosti jednotlivých navigácií. Ešte v januári tohto roka vyšla pomerne zaujímavá štúdia z dielne Counterpointresearch, ktorá analyzovala 25 popredných dodávateľov mapových a lokalizačných služieb. V tomto prípade rebríček ovládla navigácia HERE. Druhú priečku obsadili mapy od spoločnosti Google, potom nasledovala navigácia TOMTOM, čínsky AMAP, mapbox, a ďalšie navigácie. Apple Mapy skončili až na 15. priečke. Je ale potrebné uviesť, že táto štúdia bola oveľa komplexnejšou a venovala sa aj iným oblastiam, ako je len používateľský zážitok z používania navigácie.

Ktorá navigácia je pre vás číslo jedna? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre