Kto to bol „Dračí muž“? Lebka z čínskeho mesta Charbin môže prepísať evolúciu človeka

Zachovalá fosília nám ponúka pohľad na nový druh človeka.

Homo Longi
Zdroj: YouTube(SciTech Daily)

V geovedeckom múzeu na univerzite GEO sa nachádza takmer dokonale zachovaná fosília ľudskej lebky, ktorá sa označuje Harbin Cranium, píše portál SciTech Daily.

Zároveň ide o jednu z najväčších lebiek druhu Homo, človeka. Podľa vedcov by ale mohlo ísť o ľudský druh, ktorý bol objavený len nedávno. Tento druh sa nazýva Homo longi, alebo „Dračí muž“ a má potenciál úplne zmeniť chápanie ľudskej evolúcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Fosília je jednou z najúplnejších ľudských fosílií na svete. Zachovala si mnohé morfologické detaily, ktoré sú extrémne dôležité na to, aby sme dokázali pochopiť vývoj druhu Homo a vznik Homo sapiens,“ vyjadril sa autor novej štúdie, ktorá sa venuje skúmaniu zachovalej fosílie, Qiang Ji.

Náš najbližší predok?

Lebečná fosília bola podľa správ objavená v 30. rokoch minulého storočia, v čínskom meste Charbin. Išlo o obrovskú lebku, ktorá podľa všetkého dokázala udržať mozog, veľkosťou porovnateľný s moderným človekom. Lebka však mala väčšie, takmer štvorcové očné jamky, hrubé obočie, široké ústa a obrovské zuby.

„Lebka vykazuje typické znaky pre staršie druhy človeka. Ponúka mozaikovú kombináciu primitívnych a odvodených vlastností, ktoré ju odlišujú od iných druhov Homo. Preto sme ju zaradili k novému druhu človeka, Homo longi,“ vysvetľuje Ji.

Vedci veria, že lebka patrila mužovi, ktorý mohol byť starý približne 50 rokov. Žil v lesnatej oblasti a bol súčasťou menšej komunity. Podobne ako druh Homo sapiens, aj Homo longi lovili cicavce a vtáky, zbierali ovocie  a zeleninu, a možno aj chytali ryby. Druh Homo longi mohol byť veľmi vysoký a pravdepodobne boli prispôsobení na život v nehostinných podmienkach.

Podľa geochemických analýz môže byť lebka stará najmenej 146-tisíc rokov. Bola to doba stredného pleistocénu, dynamická doba, ktorá sa vyznačuje ľudskou migráciou. Vedci predpokladajú, že druh Homo longi a Homo sapiens sa mohli v tejto dobe stretnúť. Vedcom sa zároveň podarilo objaviť, že druh Homo longi môže byť našim najbližším predkom. Tento druh má bližšie k modernému človeku než neandertálci. Neandertálci sa považujú za vyhynutú líniu, ktorá bola najbližším predkom nášho vlastného druhu. Homo longi však môže byť sesterská skupina rodu Homo sapiens.

Vedci dodávajú, že informácie, ktoré sa dozvedeli z lebky druhu Homo longi by mohli prepísať ľudskú evolúciu. Analýza histórie druhu Homo longi naznačuje, že išlo o silných, robustných ľudí, ktorí sa mohli stretnúť s druhom Homo sapiens, čo mohlo ovplyvniť našu históriu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre