SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kto sa môže stať „internetovým trollom?“ Títo ľudia majú oveľa väčšiu predispozíciu stať sa hejtermi ako iní

Písanie urážlivých, či nenávistných komentárov je doménou internetových trollov, no môžeme mu podľahnúť aj my.

Podľa definície na portáli Urban Dictionary sa za internetového „trolla“ považuje osoba, ktorá pridáva kontroverzné, urážlivé, či irelevantné príspevky na sociálne siete alebo iné médiá. Takémuto človeku robí radosť, ak dokáže normálnu diskusiu strhnúť na hádku, alebo vyvolať silné emócie v iných užívateľoch.

Lenže kto je internetový troll? Každý z nás tvrdí výskum, ktorý vznikal v spolupráci Stanford a Cornell University. Presnejšie hovorí, že každý z nás sa môže stať internetovým trollom. Takýchto užívateľov častokrát vnímame odlišne aj kvôli špecifickému správaniu. Kvôli ich názorom a spôsobe komunikácie ich dokáže väčšina populácie s ľahkosťou ignorovať. Občas si dokonca môžeme myslieť, že človek úmyselne provokujúci druhých, musí mať nejaké sociopatické sklony, no zdá sa, že situácia je oveľa komplikovanejšia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Trollovanie na internete je podľa výsledkov novej štúdie kombináciou rôznych situačných faktorov. Autori to dokázali aj praktickým experimentom, na ktorom sa podieľalo takmer 700 dobrovoľníkov. Ako prvé vyplnili test, ktorý bol buď mimoriadne jednoduchý alebo mimoriadne náročný. Následne museli vyplniť dotazník skúmajúci ich pocity. Výsledky dotazníka neprekvapili, ľudia s ťažším testom boli v horšej nálade ako tí, ktorí do rúk dostali ľahší test.

Potom si museli dobrovoľníci prečítať článok a zapojiť sa do diskusie pod ním. V tomto mali voľnú ruku, no museli nechať aspoň jeden komentár. Mohli odpovedať aj na viac príspevkov alebo hodnotiť iné komentáre. Článok vedci vytvorili špeciálne pre potreby experimentu. Ešte jeden háčik sa ukrýval v samotných komentároch, ktoré dobrovoľníci uvideli ako prvé. Niektorí uvideli príspevky napísané trollom, iní videli neutrálne komentáre.

Dvaja experti na základe viacerých pravidiel diskusných fór následne vyhodnocovali komentárie. Za „trollí“ komentár považovali útoky na osobu alebo vulgárne vyjadrovanie.

Kombinácia rôznych faktorov

Približne 35% ľudí, ktorí prešli ľahkým testom a ako prvé uvideli neutrálne komentáre napísalo trollí komentár. Toto percento vzrástlo na 50%, ak rovnakí ľudia buď prešli ťažkým testom alebo videli ako prvé trollie komentáre. Približne zo 68% ľudí, ktorí mali aj ťažký test a videli trollie komentáre, sa stali pod článkom internetoví trollovia.

V rámci štúdie sledovali autori aj diskusnú sekciu portálu CNN naprieč rokom 2012. Analyzovali viac ako 26-miliónov anonymizovaných príspevkov vrátane tých vymazaných. V tomto prípade sa za trollov považovali užívatelia nahlásení moderátorom. Hoci sa z komentára dá len ťažko vyčítať nálada, vedci pracovali so štúdiou, podľa ktorej čas a deň v týždni zodpovedajú určitým náladám. Zistili, že najviac prípadov sa zhodovalo práve v týchto úsekoch. Zlú náladu spravidla máme na začiatku týždňa a v neskorých nočných hodinách.

Väčšie riziko trollieho príspevku podľa autorov nastáva aj v prípade, že bol v nedávnej dobe nahlásený iný príspevok užívateľa, alebo ak sa nachádza v diskusii s jedným, alebo viacerými trollmi.

„Je to špirála negativity,“ vysvetľujú autori.

Výskum poukazuje na to, že z každého z nás sa môže stať internetový troll. Kontroverzné alebo v najhoršom prípade urážlivé príspevky, sú častokrát výsledkom vplyvu niekoľkých negatívnych faktorov. Ako autori štúdie vysvetľujú, môžeme si za to sami a pomôže, ak pochopíme nielen to najlepšie, ale aj najhoršie ja.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close