Kto sa ako prvý dostal do Ameriky? DNA ukázala, že jej pôvodní obyvatelia mali neobvyklých predkov

Vedcom sa po prvýkrát podarilo sekvenovať genóm z lebky, ktorú objavili v čínskej provincii Yunnan.

Lebka, ktorú našli v čínskej provincii Yunnan sa spája s predkami indiánov
Zdroj: Unsplash (Marv Watson), Imgur (DaFunOne). Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Po prvýkrát v histórii sa vedcom podarilo sekvenovať genóm z fosílie nášho predka pochádzajúceho z obdobia neskorého pleistocénu. Ostatky našli v južnej Číne. Výskum publikovaný v Current Biology naznačuje, že ostatky patrili do vetvy moderného človeka, ktorá mohla prispieť ku vývoju Indiánov.

DNA vedcom jasne ukázala, že fosílie objavené v jaskyni Red Deer Cave v čínskej provincii Yunnan, patrili modernému človeku a nie starším predkom, napríklad neandertálcom alebo denisovanom. Genóm predkov vedci porovnali s ľuďmi po celom svete a na základe toho zistili, že jedinec mal hlboké väzby na predkov Indiánov, ktorí majú predkov z východnej Ázie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci vo svojej práci naznačujú, že predkovia mohli z juhovýchodnej Ázie cestovať smerom na sever po pobreží dnešnej východnej Číny, informuje Eurekalert. Pred desaťtisíc rokmi sa mohli cez Japonsko dostať na Sibír a následne prekročili Beringov prieliv a stali sa prvými ľuďmi, ktorí sa dostali do Ameriky.

„Odhaľovanie DNA našich predkov je mimoriadne silný vedecký nástroj,“ vysvetľujú autori štúdie.

Časti lebky z jaskyne Red Deer Cave ukazovali charakteristiky ako moderných ľudí, tak aj našich starších predkov. Samotný tvar lebky pripomínal Neandertálcov a zdalo sa, že aj mozog tohto jedinca bol menší, než mozog modernejších ľudí. Preto sa niektorí antropológovia domnievali, že lebka patrí primitívnejším druhom človeka.

Lebka, ktorú našli v čínskej provincii Yunnan sa spája s predkami indiánov
Zdroj: Wikimedia

Dôkaz ľudskej migrácie

Ostatky v jaskyni objavili archeológovia približne pred tridsiatimi rokmi. Uhlíkové datovanie ukázalo, že pochádzajú z obdobia neskorého Pleistocénu, čo je obdobie spájajúce sa s migráciou moderného človeka do rôznych častí sveta.

Až v roku 2018 sa vedcom z inštitútu Yunan Institute of Cultural Relics and Archaeology spolu s Čínskou akadémiou vied podarilo získať DNA z lebky nášho predka. Sekvenovanie genómu následne odhalilo pôvod jedinca. Zároveň však zistili že naši predkovia, žijúci počas neskorého Pleistocénu v juhovýchodnej Ázii, mali bohatú genetickú a morfologickú diverzitu. Bohatšiu než predkovia žijúci v severovýchodnej Ázii. Tento objav naznačuje, že predkovia najprv prišli na juh a až neskôr sa niektorí z nich oddelili a vydali sa na sever.

„Toto zistenie nám pomôže pochopiť ako naši predkovia migrovali,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Bing Su.

Štúdia vedcov stále pokračuje a tím má v pláne sekvenovať viac genómov našich predkov. Zamerať sa chcú presnejšie na fosílie, ktoré sú staršie ako nálezy v Red Deer Cave. Nové informácie by vedcom mohli priniesť ešte presnejší obraz o tom, ako naši predkovia migrovali. Z genómov však môžu zistiť aj to, ako človek prispôsobil svoje fyzické vlastnosti prostrediu, do ktorého sa postupom času presúval. Medzi tieto zmeny patrí napríklad zmena v odtieni pokožky odzrkadľujúca množstvo slnečného žiarenia, ktorému boli predkovia vystavení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre