Kto boli Neandertálci? Nešlo o primitívnych jaskynných mužov, ako hovorí mylná predstava

O človekovi neandertálskom vedci vedia viac, než o ktoromkoľvek predkovi človeka.

Kto boli Neandertálci?
Zdroj: Natural History Museum, Unsplash (Jeremy Bishop), Úprava: Vosveteit.sk

Kto boli Neandertálci? Antropológovia objavili tisíce artefaktov a fosílií tohto druhu človeka spolu s niekoľkými úplnými kostrami. O človekovi neandertálskom teda vieme viac, ako o iných druhoch, ktoré sa radia k našim predkom. Napríklad o rode Homo floresiensis nevieme prakticky nič s výnimkou, že sa podobali na hobitov.

Portál Natural History Museum vysvetľuje, že sa vedcom už podarilo rekonštruovať niekoľko neandertálskych genómov z DNA, ktorú získali z objavených fosílií. Spolu s Denisovanmi, ktorí žili hlavne v Ázii, sa Neandertálci považujú za najbližšieho predka človeka. V súčasnosti prevláda názor, že sa genetické línie moderného človeka a človeka neandertálskeho rozišli pred 500-tisíc rokmi, iné tvrdia že pred 650-tisíc rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Moderný človek a Neandertálec mohol mať jedného spoločného predka, no zatiaľ ostáva záhadou, či bol týmto predkom druh Homo heidelbergensis alebo Homo antecessor. Predpokladá sa ale, že Neandertálci a ľudia istú dobu žili vedľa seba a tieto dva druhy boli v kontakte. Dokazujú to 2% neandertálskej DNA, ktoré majú aj ľudia žijúci dnes.

Najstaršie fosílie pripomínajúce neanderálcov sú 430-tisíc rokov staré, no najlepšie dôkazy pochádzajú spred 130 a 40-tisíc rokov. Potom už vedci nedokázali objaviť ďalšie dôkazy. Podľa názoru antropológov sa Neandertálci dokázali dobre prispôsobiť prostrediu, v ktorom žili. Ich ostatky sa našli nielen v relatívne chladnom Anglicku a na Sibíri, ale aj v teplom prostredí Španielska a Talianska.

Charakteristika Neandertálcov

Nenadertálca by ste spoznali okamžite. Najvýraznejšou časťou jeho tváre bol široký nos a výrazné obočie. Tento druh sa však vyznačoval aj o niečo plochejšou lebkou. Výrazné boli aj ich zuby, ktoré používali ako tretiu ruku pri príprave jedla, či výrobe nástrojov. Chýbala im však výraznejšia brada, ktorou sa charakterizuje druh Homo sapiens.

Najvyšší Neandertálec mohol dosiahnuť výšku až 175 cm, no v priemere merali okolo 150 cm. Ich telá sa vyznačovali silnou stavbou, svalmi a širokými bokmi a ramenami. Vážili v priemere od 64 do 82 kg. Vedci vysvetľujú, že ich krátke, no široké telá boli vhodné na život v chladnejších prostrediach. Ich postava im podľa niektorých výskumov mohla poskytnúť výhodu, ak ich prepadol človek alebo zviera.

Neandertálci sa častokrát považujú za primitívnych jaskynných mužov, no nedávne výskumy ukázali, že v skutočnosti boli mimoriadne inteligentným druhom. Boli šikovnými výrobcami nástrojov a vymysleli dokonca techniku obrábania kameňa, ktorá im dala väčšiu mobilitu. Technika Levallois pozostávala z výroby predtvarovaných kamenných jadier, ktoré neskôr vytesali do hotového nástroja. Mohli tak cestovať a v prípade potreby si nástroj vyrobiť priamo na mieste.

Neandertálci lovili veľké mamuty, bizóny, či soby. Podľa dostupných dôkazov išli na lov rozumne a dokázali efektívne komunikovať. Veľké zvieratá lovili na blízko, čo si vyžadovalo nielen silu, ale aj veľa odvahy a hlavne skúseností.

Neandertálci postupne vymreli a viacero expertov sa zhoduje na tom, že sme boli príčinou ich zániku. Viaceré dôkazy poukazujú na to, že do väčších komunít moderných ľudí sa mohli neandertálci primiešať a následne sa s moderným človekom aj krížiť. To oslabilo ich už aj tak dosť malú populáciu a viedlo k vymretiu tohto druhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre