Spravodajstvo

Kryptomeny zrejme čaká turbulentné obdobie. Čína uvažuje nad zákazom ich ťažby na celom území

Kryptomeny to v budúcnosti určite nebudú mať jednoduché. Čína totižto zvažuje ďalší zákaz týkajúci sa kryptomien, ktorý by tentokrát postihol ich ťažbu. Ak by takýto návrh čínskou vládou prešiel, trh s kryptomenami, a najmä najpopulárnejší Bitcoin, čakajú naozaj turbulentné časy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Čína skúma svoj vývoj ekonomiky

Na tému ťažby kryptomien narazili čínski predstavitelia počas štúdie národného hospodárstva, ktorú vykonáva Národná komisia pre rozvoj a reformy (NDRC). Výsledkom štúdie má byť usmernenie budúceho vývoja národného hospodárstva. Štúdia má zároveň poukázať na jednotlivé odvetvia priemyslu, ktoré by mala krajina podporiť, obmedziť, či dokonca úplne zastaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do rozhodovania môže zasiahnuť aj verejnosť

V pondelok sa čínska NDRC podelila so zoznamom spomínaných priemyselných odvetví aj s verejnosťou. Tá by mala slúžiť na „revíziu“ odvetví, ktoré NDRC navrhuje ponechať, či úplne zakázať. Na zozname „zakázaných“ odvetví sa objavila aj ťažba kryptomien.

Ešte nie je nič stratené

Čínska verejnosť sa môže ku tejto problematike vyjadriť až do 7. mája, kedy bude verejné pripomienkovanie ukončené. Aktuálne však ide iba o návrh zákona, v ktorom nefiguruje žiadny potencionálny dátum zavedenia, či celý plán, ako by mala byť ťažba kryptomien obmedzená, či zakázaná. Stále tu tým pádom je možnosť, že nový zákon jednoducho neprejde cez čínsku vládu, no na konečný verdikt si zrejme musíme počkať zopár mesiacov.

Prečo chce Čína zakázať ťažbu kryptomien?

Oficiálne dôvody, prečo sa NDRC rozhodla ťažbu kryptomien klasifikovať ako zlú, zatiaľ nepoznáme. Ako ale uvádza portál Techcrunch, práve ťažba kryptomien sa nachádza v zozname priemyselných odvetví, ktoré „nemajú bezpečné výrobné podmienky, vážne plýtvajú zdrojmi a znečisťujú životné prostredie„. Treba ale brať do úvahy, že pri preklade oficiálnych čínskych dokumentov mohlo dôjsť ku miernym nezrovnalostiam.

Dôsledky zákazu ťažby

Zrejme aj úplne nezaujatý človek si vie aspoň čiastočne predstaviť, že sa v prípade zákazu stane s trhom s kryptomenami. Trh by bol spočiatku takmer určite nestabilný. Podľa analytikov by sa výrobné náklady Bitcoinu výrazne zvýšili, čo by následne viedlo ku opätovnému zdraženiu najpopulárnejšej kryptomeny. Či sa tak ale naozaj stane a ako zareaguje samotný trh, nedokáže predpovedať zrejme nikto z nás.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pexels.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close