SpravodajstvoVeda a výskum

Krvavé križiacke výpravy: Nový masový hrob prezrádza brutálny príbeh

Archeológovia objavili ostatky mladých vojakov, ktorí bojovali vo svätej zemi.

Križiacke výpravy boli náboženské konflikty, ktorých cieľom bolo oslobodiť Jeruzalem a svätú zem spod nadvlády islamu, čo sa v konečnom dôsledku nepodarilo, píše portál IFL Science.

Toto obdobie sa vyznačuje sériou vojen, ktoré boli realizované na náboženskom základe. Predpokladá sa, že trvali v rozmedzí rokov 1096 a 1291. Križiacke výpravy boli sériou konfliktov medzi kresťanmi a moslimami, o územie, ktoré obe skupiny považovali za sväté. Križiackych výprav bolo dokopy osem a každá mala za úlohu oslobodiť svätú zem, čo sa ani jednej nepodarilo. Existujú však záznamy o skupine križiakov, ktorí sa usídlili na blízkom východe a nadviazali vzťahy s tamojšími obyvateľmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno bol neďaleko Libanonského hradu objavený masový hrob, v ktorom sa nachádzali pozostatky vojakov, padlých počas križiackych výprav. Informácie o tomto konflikte pochádzajú z historických textov a kostí, ktoré boli objavené ako v Európe, tak aj na strednom východe. Masové hroby sú však menej bežné a preto vedci dúfajú, že im nedávny nález prezradí niečo naviac o tejto historickej ére.

Padlí vojaci

Nový objav bol publikovaný v PLoS ONE. Hrob bol objavený archeológmi z anglickej univerzity Bournemouth. Tí predpokladajú, že v ňom leží najmenej 25 mladých mužov. DNA testy a analýza izotopov chrupu, ktorý sa našiel medzi ostatkami potvrdzuje, že išlo o mužov, ktorí sa narodili v Európe. Táto informácia naznačuje, že boli pravdepodobne zapojení do križiackych výprav. Okrem toho sa v hrobe našli aj mince a pracky opaskov, taktiež európskeho pôvodu.

Rádiouhlíkové datovanie kostí naznačuje, že vojaci museli umrieť niekedy v 13. storočí nášho letopočtu. V tomto období bolo Libanonské mesto Sidón pod vládou križiakov. Historické záznamy spolu s vekom kostí naznačujú, že títo vojaci umreli pri obrane mesta, keď ho v roku 1253 napadli mamlukovia.

„Všetky telá boli mladí muži, čo svedčí o tom, že pravdepodobne boli vojakmi, ktorí bojovali pri obliehaní mesta Sidon. Na kostiach sme tiež našli stopy od stredovekých zbraní,“ vyjadril sa doktor. Richard Mikulski.

Archeológom sa podarilo niektoré telá „poskladať“ a odhalili naozaj brutálne zranenia, ktoré sa spájajú so stredovekým spôsobom boja. Veľa mužov zomrelo na zranenia, ktoré boli spôsobené práve týmito zbraňami. Archeológovia predpokladajú, že následne boli ich rozkladajúce sa telá postupne hádzané do masového hrobu. Na niektorých kostiach sa našli aj stopy spálenia, čo naznačuje pokus o kremáciu ostatkov.

Keď si vedci spojili obdobie, kedy títo ľudia umreli a miesto, kde kosti našli, vyšla im jedna zaujímavá teória. S ostatkami sa môže spájať aj veľmi významná historická osobnosť. V čase útoku na mesto Sidón sa v svätej zemi nachádzal aj francúzsky kráľ, Ľudovít IX. Existujú dohady o tom, že po útoku na mesto pomáhal pochovať telá padlých vojakov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close