Kozmická záhada odhalená: Vedci prišli na to, čo bol objekt, ktorý prežil stretnutie s čiernou dierou

V roku 2011 vedci objavili oblak, ktorý sa rútil k svojej záhube, no nakoniec smrteľný stret prežil.

Záhadný objekt prežil stretnutie s čiernou dierou
Zdroj: Wikimedia

V roku 2014 astronómovia pozorovali záhadný objekt, ktorý prežil blízke stretnutie so supermasívnou čiernou dierou. Označili ho ako G2 a až teraz sa prišlo na to, čo by tento objekt mohol byť zač, píše portál Science Alert.

Spočiatku sa predpokladalo, že ide o nejaký nepopísaný druh oblaku, no v skutočnosti je G2 súbor troch mladých hviezd, ktoré sú zahalené v plynnom oblaku, z ktorého vznikli. G2 astronómovia po prvýkrát zachytili v roku 2011. Pozorovania v tej dobe ukázali, že hviezdy mieria k bodu, ktorý sa označuje ako perinigricon – bod na obežnej dráhe, kedy je objekt najbližšie k čiernej diere.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V roku 2011 však vedci netušili, že záhadný objekt G2 sú v skutočnosti tri hviezdy. Očakávali preto, že bude objekt roztrhnutý gravitačnými silami čiernej diery a pohltený. To sa ale nestalo. Pre vedcov to bol šok a udalosť označili ako kozmickú záhadu. G2 sa počas preletu popri čiernej diere natiahol, no po čase sa opäť vrátil do pôvodného stavu.

Vedci sa snažili zistiť, čo môže byť objekt zač. Jednou z charakteristík, ktorá nakoniec pomohla astronómom nájsť správnu odpoveď, bola teplota oblaku. Tá bola oveľa vyššia, než je pri oblakoch bežné. Spočiatku prevládali teórie, že oblak zahriala supermasívna čierna diera, alebo iný objekt, nachádzajúci sa v blízkosti.

Oblak mal však rovnakú teplotu, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzal. To naznačovalo, že niečo musí vychádzať z jeho vnútra. Spočiatku sa uvažovalo len o jednej hviezde, no astrofyzik, Florian Peisker, ponúkol iné vysvetlenie. Peisker, spolu so svojim tímom analyzoval dáta za posledných 14 rokov pozorovaní a odhalil pravú podstatu záhadného oblaku G2.

Čo sa ukrýva v záhadnom oblaku?

Tvrdí, že vo vnútri oblaku sa nenachádza len jedna, ale až tri hviezdy, ktoré majú len milión rokov. Pre hviezdu je to malý vek a v tomto období sú rodiace sa hviezdy ešte obklopené materiálom.

„Záhadný oblak G2 ukrýva tri hviezdy, ktoré sú stále v procese vývoja, čo je naozaj senzačné,“ tvrdí Peisker.

Astrofyzik dodáva, že hviezdy sú najmladšie, aké sme v blízkosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* objavili. Táto supermasívna čierna diera leží v srdci našej galaxie, Mliečnej dráhy.

Jadro našej galaxie má ešte jednu populáciu mladých hviezd, ktorá sa označuje ako hviezdokopa S. Predpokladá sa, že tieto hviezdy môžu patriť do nej. Podľa teórie všetky mladé hviezdy vznikali v rovnakom regióne, no pôvodná hviezdokopa sa rozpadla. Hviezdy, ktoré sa oddelili vytvorili svoje vlastné obežné dráhy okolo supermasívnej čiernej diery.

Región v okolí čiernej diery nie je známy tým, že by sa v ňom rodilo veľa hviezd. Ďalšou úlohou astronómov bude vypátrať, odkiaľ prišli hviezdy ukrývajúce sa v oblaku G2. Vedci veria, že nové informácie im pomôžu dozvedieť sa aj niečo viac o supermasívnych čiernych dierach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre