Kosti v jaskyni u našich susedov odhalili najstarší prípad kanibalizmu v Európe. Prečo sa naši predkovia jedli?
Výskumníci objavili kosti v poľskej jaskyni, ktoré poukazujú na najstarší prípad kanibalizmu v Európe. Toto je dôvod, prečo to robili.
Výskumníci z Univerzity Georga-Augusta objavili archeologické dôkazy ohľadom doteraz neznámych rituálov, ktoré praktizovali spoločenstvá v Európe počas poslednej doby ľadovej.
Výskum sa zameriaval na jaskyňu Maszycka, ktorá sa nachádza v južnej časti Poľska. V nej objavili výskumníci ostatky, ktoré naznačovali, že naši predkovia praktizovali kanibalizmus pred približne 18-tisíc rokmi. Jaskyňa Maszycka predstavuje významné archeologické nálezisko, čo sa týka neskorého vyššieho paleolitu. Ľudské ostatky objavili výskumníci v jaskyni pred viac ako 100 rokmi. Okrem ľudských ostatkov našli výskumníci v jaskyni aj zvieracie ostatky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú od lovenej zvery.
Kosti sa spájajú s Magdalénskou spoločnosťou, ktorá existovala na území dnešného Francúzska pred 14 500 až 20 000 rokmi. Archeologické práce v 60. rokoch minulého storočia odhalili 63 kostí, ktoré patrili desiatim jedincom. Títo predkovia žili v období pred 18-tisíc rokmi.
Prečo sa naši predkovia jedli?
Pomocou moderných vedeckých metód výskumníci identifikovali 36 úlomkov kostí. Tie naznačovali, že jedinci boli rozkrájaní ihneď po ich smrti. Archeológovia objavili rezné stopy na lebke. S najväčšou pravdepodobnosťou naši predkovia odstránili skalp zosnulého a následne odstránili “dlhé kosti” na rukách a nohách. Tie následne roztrieštili, aby sa dostali ku kostnej dreni
“Poloha a frekvencia zárezov, spolu s cieleným rozdrvením kostí, nenecháva žiaden priestor pre alternatívne hypotézy. Veríme, že naši predkovia praktizovali kanibalizmus s cieľom získať živiny z nedávno zosnulého človeka,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Francesc Marginedas.
Magdalénci boli spoločenstvom, ktoré je známe pre svoje pôsobivé umenie. Príkladom môžu byť známe jaskynné maľby v Lascaux. Jaskynné maľby a iné umelecké výtvory výskumníkom ukazujú, že spoločnosť počas tohto obdobia prekvitala a mala dostatok jedla. Práve preto je nepravdepodobné, že by sa museli naši predkovia uchýliť ku kanibalizmu.
Neprehliadni
Autori štúdie vysvetľujú, že jednou z možností je, že išlo o takzvaný “násilný kanibalizmus”. Po konci poslednej ľadovej doby nastal populačný rast. Ten mohol viesť ku boju o zdroje alebo územie. Viaceré iné archeologické dôkazy poukazujú na to, že naši predkovia praktizovali kanibalizmus v spojení s násilným konfliktom. Ľudské ostatky zároveň výskumníci objavili zamiešané s troskami usadlosti. Všetko naznačuje, že s týmito telami nebolo narábané s rešpektom.
Kanibalizmus v Európe
V roku 2023 sa objavila štúdia, ktorá mení náš pohľad na prehistorickú Európu. Výskumníci objavili taktiež dôkazy kanibalizmu, ktorý mohol byť v Európe rozšírenejší, než sme si mysleli.
Pred približne 15-tisíc rokmi sa naši predkovia navzájom jedli, ale nie preto že by museli. Ako vysvetľujú autori štúdie, išlo o súčasť ich kultúry. Dôkazy o kanibalizme našich predkov vedci objavili v jaskyni Gough, ktorá je veľmi známym paleolitickým náleziskom v juhovýchodnej časti Anglicka. V tejto jaskyni objavili aj ľudské lebky, ktoré boli pretvorené s najväčšou pravdepodobnosťou na poháre. Okrem toho vedci nachádzali kosti, na ktorých sa nachádzali odtlačky ľudských zubov.
Autori novej štúdie chceli vedieť, či sa takéto správanie odohrávalo len na území dnešného Anglicka alebo či išlo o súčasť väčšej kultúry, ktorá sa niesla celou severnou Európou. Podobné ostatky výskumníci objavili nielen v severnej, ale aj v západnej Európe a priradili ich taktiež k Magdaléncom. Autori štúdie zároveň usúdili, že konzumácia mŕtvych bola pomerne rozšíreným správaním v období vyššieho paleolitu.
Dôkazy z jaskyne Gough naznačujú, že kanibalizmus mohol prebiehať ritualistickou formou. Aj táto štúdia vyvracia názor, že naši predkovia praktizovali kanibalizmus z núdze.
Nová štúdia rozširuje pohľad na prehistorickú Európu a desivé praktiky našich predkov. Vedci sa výskumu venujú aj naďalej a v budúcnosti sa chcú lepšie pozrieť na rôzne kanibalistické praktiky našich predkov.
Komentáre