SpravodajstvoVeda a výskum

Koronavírus už nie je problémom len Číny. Čo to vlastne je a čo spôsobuje?

Koronavírusy sú skupinou vírusov, s ktorými sa väčšina z nás stretla a bezproblémovo ich zvládla. Ten najnovší však spôsobuje vážne ochorenia.

Prvá oficiálna obeť koronavírusu bol 61-ročný muž. Vírus, ktorým sa nakazil mu spôsobil ťažký zápal pľúc, ktorý sa mu stal osudným. Stalo sa tak 9. januára. Nakazil sa pritom s najväčšou pravdepodobnosťou v meste Wuhan, ktoré má približne 11,1 milióna obyvateľov. K nakazeniu malo nastať na trhu s morskými plodmi. Píše portál Bloomberg.com. Ako tento trh vyzerá sa môžete pozrieť nižšie.

V súčasnosti tento nebezpečný vírus bol identifikovaný už aj mimo Číny, a to aj napriek tomu, že čínske úrady krátko po vypknutí vírusu mesto dali do karantény, vrátane ďalších 11 miest. Celkovo má byť v karanténe viac ako 35 miliónov ľudí, píše portál Futurisim.com. Pod karanténou si môžete predstaviť obmedzenie pohybu smerom von, ako aj smerom dnu do jednotlivých miest. Okrem toho došlo k obmedzeniu aj mestskej dopravy a verejných služieb. Portál Nytimes.com píše, že koronavírus bol identifikovaný už v krajinách ako USA, Francúzsko či Austrália. Kompletnú mapu kde sa podarilo identifikovať tento nebezpečný vírus si môžete pozrieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to koronavírus?

Oficiálne (dočasné) meno nového vírusu je 2019-nCoV. Koronavírusy sú skupinou vírusov, ktoré spôsobujú choroby u cicavcov vrátane ľudí a vtákov. Prvýkrát boli objavené v 60-tych rokoch minulého storočia . Vírusy tohto druhu nie sú samy osebe smrtiace. Niekedy tiež vedú k gastrointestinálnym poruchám a najmä k hnačkám. Koronavírusy, ktoré sú RNA vírusmi, sú však tiež mimoriadne prispôsobivé a geneticky rozmanité. Inými slovami, môžu byť geneticky  od seba veľmi odlišné.   Zatiaľ čo niektoré koronavírusy môžu spôsobovať nachladnutie, iné sa môžu vyvinúť do závažnejších chorôb, ktoré vedú k ťažkostiam s dýchaním, zápalom pľúc alebo dokonca k smrti.

Poznáme 4 hlavné typy týchto vírusov, ktoré nesú mená gréckych písmen alfa, beta, delta a  gama. Ľudí infikujú len vírusy typu alpha a beta a spôsobujú 3 z každých 10 bežných prechladnutí. Vo väčšine prípadov spôsobujú len mierne ochorenia horných dýchacích ciest – nosu a hrdla. Neznamená to však, že sú neškodnými, ich mutácie totiž môžu spôsobiť aj závažnejšie choroby končiace smrťou. Dva z najznámejších smrtiacich typov sú  SARS a MERS. Najnovšie sa k ním pripojil aj vyššie spomínaný vírus „2019-nCoV“.

„Táto choroba nám ukázala, že môže dôjsť k výbuchu, ak neprijmete správne opatrenia,..“ hovorí doktorka Trish Perl

Zatiaľ čo v prípade vírusov SARS a MERS zomiera približne 1 z 10 nakazených ľudí, tak v prípade 2019-nCoV sú to „len“ 4 ľudia zo 100. Čo je však nebezpečné je to, ako sa rýchlo šíri. Pre lepšiu ilustráciu, v prípade vírusu Mers je najvypuklejší prípad muža, ktorý nakazil ďalších 156 ľudí v priebehu 2 dní, ktorí sa dostali s ním do kontaktu. V súčasnosti je v Číne týmto novým koronavírusom infikovaných viac ako 2 000 ľudí pričom viac ako 50 ďalších už umrelo. Inými slovami, ak sa nezastaví jeho šírenie, tak následky môžu byť katastrofálnymi.

Vírus sme chytili od zvierat

Pôvodcom  vírusov SARS, MERS  nie sú ľudia, ale zvieratá. Najčastejším nositeľmi týchto ochorení sú netopiere, u ktorých sa predpokladá, že aj tentokrát majú na svedomí vírus 2019-nCoV. Momentálne však ide len o dohady, a nie o potvrdenú informáciu.

Fauci hovorí, že koronavírusy boli rodinou vírusov, o ktorej si ľudia dlho mysleli, že spôsobujú iba prechladnutie. Za posledné dve dekátky  sme však zistili, že to nie je celkom pravda.

„Máme tri príklady, ktoré skáču z druhu na druh, ktoré spôsobujú vážne ochorenie u ľudí.“

Druhým závažným problém je, že v súčasnosti neexistuje žiadny liek na koronavírusy. Lekári preto liečia symptómy, a nie samotnú chorobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close